Bývať ako cisár: Z komnát na zámku Schönbrunn vznikol hotel

Bývať ako cisár: Z komnát na zámku Schönbrunn vznikol hotel
Foto: Wikimedia

Romantický zámok Schönbrunn s majestátnymi záhradami patrí k povinným zastávkam turistov, ktorí sa vydajú spoznávať krásy Viedne. Pre tých, ktorým sa klasická prehliadka zámku máli a túžia aspoň na jednu noc bývať na „najlepšej viedenskej adrese“, pripravila rakúska sieť skupiny hotelov Verkehrsbüro príjemné prekvapenie – apartmán priamo nad bývalou spálňou Františka Jozefa, v ktorom návštevnici môžu od mája stráviť noc ako cisár.

„V Európe je to unikát,“ uviedla Birgit Reitbauer z Verkehrsbüro. Komnaty netradičného hotelového apartmánu sa rozkladajú na ploche 167 metrov štvorcových. K dispozícii sú dve spálne, dve kúpeľne, salónik, jedáleň a kuchyňa. Apartmán vo východnom krídle zámku ponúka výhľad na zámocké záhrady a dýcha luxusom v imperiálnom štýle. Rekonštrukcia apartmánu, ktorý leží čiastočne aj nad komnatou, kde Sissi zvykla písať básne a odkiaľ riadila svoj časopis, vyšla na 400-tisíc eur.

V posteli Sissi i Mozarta

Bývať ako cisár: Z komnát na zámku Schönbrunn vznikol hotel
Foto: www.kleinzeitung.at

K zámku Schönbrunn, ktorý bol postavený ako rakúska reakcia na francúzsky Versailles, patria aj záhrady s najstaršou zoo v Európe. V bývalom letnom sídle Habsburgovcov sa zdržiavala aj mladá Mária Antoinetta, koncertoval tu malý Mozart, zasadal v ňom Napoleon a dlhé mesiace tu žila aj cisárovná Sissi. V roku 1996 sa Schönbrunn, ktorý ročne navštívi osem miliónov návštevníkov, zapísal aj na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zrekonštruovaný apartmán, ktorý svojho času pravdepodobne používala vnučka Františka Jozefa Alžbeta Mária, je zariadený v tereziánskom štýle. Aby uspokojil potreby nocľažníkov 21. storočia, pribudli v ňom moderné prvky vrátane chladničky či troch televízií s plochou obrazovkou, výťah však chýba. „Bolo pre nás dôležité zachovať pôvodný štýl Schönbrunnu, ale zároveň ho doplniť modernými nevyhnutnosťami,“ vysvetlil Franz Sattlecker.

Bývať ako cisár: Z komnát na zámku Schönbrunn vznikol hotel
Foto: Wikimedia

Cisárska noc za cisárske ceny

Stráviť noc ako cisár však nebude lacná záležitosť. Jedna noc s raňajkami v Schönbrunne vychádza na 699 eur. V ponuke sú aj špeciálne balíčky, pri ktorých budú mať hostia k dispozícii vlastného majordóma, osobného kuchára, ktorý im pripraví večeru na želanie aj raňajky do postele, prehliadku záhrad v dobovom koči, limuzínu i súkromnú prehliadku zámku. Za „imperiálny balíček“ hostia zaplatia 4900 eur.

„Do Viedne jazdí mnoho Japoncov, aby tu obnovili manželský sľub a priniesli si odtiaľto krásne spomienky a fotografie. Dúfame, že ich priláka aj naša nová ponuka,“ uviedla Birgit Reitbauer, podľa ktorej je záujem o netradičné ubytovanie v zámku veľký. „Prvé rezervácie však prekvapivo prišli od Viedenčanov,“ dodala.

www.heute.at

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom