Cesta okolo sveta bez kvapky paliva prešla do druhej etapy

Medzinárodný let prvého solárneho lietadla
Dnes v ranných hodinách, s trojhodinovým meškaním kvôli vetru, vzlietlo z leteckej základne vo švajčiarskom Payerne solárne lietadlo. Je to prvý medzinárodný let lietadla na slnečnú energiu. Po preletení 370 míľ (600 km) by malo pristáť vo večerných hodinách v belgickom Bruseli. Jeho rozpätie krídel je ako pri Boingu 777. Prvý testovací let sa konal vo Švajčiarsku v roku 2009, kde sa uskutočnili aj všetky ďalšie skúšobné lety. Foto: AP Photo / Keystone, Laurent Gillieron

BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse-2 absolvovalo v utorok druhú etapu svojej cesty okolo sveta, keď za 15 hodín a 20 minút preletelo ponad Arabské more z ománskeho Maskatu do indického Ahmadábádu.

Pilotom bol tentoraz Švajčiar Bertrand Piccard, ktorý sa strieda s krajanom Andrém Borschbergom, pričom v lietadle je vždy len jeden z nich. Borschberg lietadlo pilotoval v pondelok počas prvej etapy z Abú Zabí v Spojených arabských emirátov do Maskatu.

Piccard vyštartoval z Maskatu v utorok o 6:35 miestneho času (3:35 SEČ), pričom do cieľa dorazil o 23:25 (18:55 SEČ). Solar Impulse-2 má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Jeho let okolo Zeme by mal trvať približne päť mesiacov s medzipristátiami v Indii, Mjanmarsku, Číne, na Havaji, v USA a buď v južnej Európe alebo Maroku.

Tieto zastávky sa využijú na oddych pilotov, údržbu lietadla a tiež šírenie informácií o solárnej energii. Tretia etapa z Ahmadábádu do Váránasí sa uskutoční najskôr o štyri dni.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom