Duša Bali v príbehu o láske

Kečak
Tanečnica tradičného balijského tanca kečak pred predstavením v chráme Uluwat. Jana Čavojská

Kečak, tradičná tanečná dráma indonézskeho ostrova Bali, rozpráva o unesenej princeznej Site. Okrem hlavných postáv vystupuje v predstavení sto mužov. Ich hlasy nahrádzajú hudobné nástroje.

Atmosféra v Opičom chráme na brehu Indického oceánu je pri západe slnka čarovná. Vchádzame do amfiteátra pod holým nebom, kde postupne zapaľujú ohne a pripravujú všetko potrebné na predstavenie. Začína sugestívne tanečné predstavenie príbehu lásky princeznej Sity, ktorú uniesol zlý Rávana, kráľ z Lanky. Jej manžel, princ Ráma, ju však s pomocou opičieho vojvodcu Hanumana oslobodí.

Táto dávna legenda ožíva na Bali v podaní silno nalíčených a krásne oblečených tanečníc a tanečníkov už stáročia. Tanec hovorí k divákom zvláštnou symbolikou. Navyše stále vnímame rytmus hudby, hoci účinkujúci nepoužívajú nijaké hudobné nástroje. Tanečníkov doprevádza stovka mužov len svojím spevom.

Na celom predstavení sú najúžasnejšie tiene, ktoré tanečníci vrhajú na stenu amfiteátra. Ich pohyby sú pôvabné, večer na Bali voňavý a legenda tak romantická, až návštevník na chvíľu zabudne, že je len ďalším zo zástupov turistov, z ktorých v chráme Uluwatu žmýkajú peniaze divadlá a drahé reštaurácie. Ale – ten podmanivý večer za to stojí. A kečak je skutočne odrazom duše tohto zvláštneho ostrova.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom