Kam na dovolenku: Lednicko-valtický areál

Apollónov chrám v Ledniciach
Jedným z ťahákov Lednicko-valtického areálu je nádherný slnkom pozlátený Apollónov chrám. chram-apollo.cz

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Toto malebné miesto sa nachádza v okrese Břeclav, vďaka čomu je ideálnou destináciou na relatívne lacnú rodinnú dovolenku neďaleko slovenských hraníc.

Lednice

Azda najväčším lákadlom celého areálu je zámok nachádzajúci sa v Ledniciach. Ten ponúka návštevníkom štvoricu prehliadkových okruhov, v rámci ktorých sa dostanú do reprezentačných priestorov objektu, i do kniežacích apartmánov, detských izieb princov a princezien či do umelej barokovej jaskyne s výstavou strašidiel. Okrem toho môžu v areáli zámku navštíviť skleník, minaret či umelú zrúcaninu Janohrad.

V okolí Ledníc sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé lokality, ako Hraničný zámoček, Lovecký zámoček, Rybničný zámoček, Chrám Troch Grácií, Obelisk či Apollónov chrám. Niektoré z týchto objektov môžu návštevníci obdivovať len zvonka, keďže nie sú prístupné verejnosti.

Napríklad Apollónov chrám je plne sprístupnený. Tento romantický zámoček z roku 1817 v súčasnosti slúži aj ako vyhliadková terasa. Hoci oficiálna otváracia doba je do 17:30 hod., v prípade priaznivého počasia je možné na vyhliadke stráviť čas až do západu slnka.

Valtice

I Valtice ponúkajú turistom viacero lákadiel. Jedným z nich je, podobne ako v Ledniciach, zámok. Okrem toho, že si návštevníci môžu vybrať z dvoch prehliadkových okruhov, ponúka objekt aj rozšírenú vstupenku, ktorá zahŕňa degustáciu v Salóne vín ČR.

Návštevník by určite nemal vynechať bylinkovú záhradu nachádzajúcu sa v areáli zámku. V prípade záujmu o dlhšiu prechádzku sa môže vybrať k zámočku Rendez-vous, ku kaplnke sv. Huberta alebo na vyhliadku Kolonáda na Raistně.

Zážitková turistika

Lednicko-valtický areál nie je vyhľadávanou lokalitou len pre historické pamiatky. Táto oblasť ponúka predovšetkým malebnú prírodu, ktorú si hostia môžu vychutnať počas jazdy na bicykli po jednej z mnohých cyklotrás, ale aj mnohými ďalšími spôsobmi. Jedným z nich je možnosť previezť sa na koni alebo vo voze, prípadne využiť lodnú prepravu.

Kto hľadá skôr pasívny relax, môže sa osviežiť v Mlynskom rybníku, prípadne navštíviť jednu z mnohých pivníc ponúkajúcich domáce víno. V tejto lokalite je ich viac než dosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom