Komfort nadovšetko. Pri Machu Picchu sa má vybudovať letisko

Peru 2739451_960_720.jpg

Komfort turistov nadovšetko. Týmto heslom sa zdá sa, riadia tí, ktorí majú na historickom mieste v Peru postaviť letisko. Prístup k jednému zo siedmich divov sveta, by sa tak pre turistov značne odľahčil.

Letisko Cusco, ktoré je od pamiatky vzdialené 80 km, je štartovacou dráhou pre väčšinu turistov. K Machu Picchu sa dá tak pohodlne dostať vlakom, autobusom, no tí najväčší dobrodruhovia sú odhodlaní vydať sa na štvordňovúcestu po stopách Inkov po vlastných. Väčšina z nich bude zrejme pri nápade postaviť letisko, len neveriacky krútiť hlavou.

Legendárne mesto Inkov si túži na vlastné oči pozrieť aspoň raz za život každý správny dobrodruh. Machu Picchu navštívilo len v roku 2017 viac než 1,5 milióna turistov – tento počet je dvojnásobne vyšší, než povoľuje organizácia UNESCO. Tento počet by sa mal vybudovaním nového letiska ešte zvýšiť.

Zastaví výstavbu petícia?

Cusco 502047_960_720

Nápad pobúril nielen archeológov, ale aj domácich obyvateľov. Machu Picchu patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu, ktoré by sme si mali v prvom rade chrániť, namiesto toho, aby sme stavali na mieste, ktoré stojí stáročia, letisko. Obyvatelia spoločne s historikmi spísali petíciu, v ktorej žiadajú prezidenta, aby si zámer postaviť letisko na tak významnom mieste, rozmyslel.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom