Lietadlo bez paliva zlomilo na ceste okolo sveta rekord

Medzinárodný let prvého solárneho lietadla
Dnes v ranných hodinách, s trojhodinovým meškaním kvôli vetru, vzlietlo z leteckej základne vo švajčiarskom Payerne solárne lietadlo. Je to prvý medzinárodný let lietadla na slnečnú energiu. Po preletení 370 míľ (600 km) by malo pristáť vo večerných hodinách v belgickom Bruseli. Jeho rozpätie krídel je ako pri Boingu 777. Prvý testovací let sa konal vo Švajčiarsku v roku 2009, kde sa uskutočnili aj všetky ďalšie skúšobné lety. Foto: AP Photo / Keystone, Laurent Gillieron

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse-2 absolvovalo tento týždeň tretiu a štvrtú etapu svojej cesty okolo sveta, pri ktorej sa dostalo z Indie do Mjanmarska.

Pilotom počas stredajšej etapy z Ahmadábádu do Váránasí bol Švajčiar André Borschberg, ktorý sa v kokpite strieda s krajanom Bertrandom Piccardom, pričom v lietadle je vždy len jeden z nich. Piccard potom vo štvrtok letel z Váránasí do Mandalay v Mjanmarsku.

Počas 1400 kilometrov dlhého letu vytvoril nový rýchlostný rekord pre solárne lietadlo, keď dosiahol rýchlosť 200 kilometrov za hodinu. Predchádzajúci rekord mal hodnotu 175 kilometrov za hodinu.

Solar Impulse-2

má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Jeho let okolo Zeme odštartoval 9. marca v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch a trvať by mal približne päť mesiacov: Prvá etapa mala cieľ v Ománe, odkiaľ sa lietadlo cez Arabské more dostalo do Indie. Počas tohto letu vytvoril Piccard rekord pre najdlhší neprerušovaný let na solárny pohon.

Z Mjanmarska poletí Solar Impulse-2 do čínskeho Čchung-čchingu a následne aj do Nankingu, ďalšie medzipristátia budú potom na Havaji, v USA a buď v južnej Európe alebo Maroku, pričom cieľom je spomínané Abú Zabí. Tieto zastávky sa využijú na oddych pilotov, údržbu lietadla a tiež šírenie informácií o solárnej energii.

Video: Lietadlo Solar Impulse-2 zvládlo pristátie v Mjanmarsku

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom