Malajzia: Mix kultúr a náboženstiev

Malajzia: Mix kultúr a náboženstiev
Čínsky budhistický chrám Kek Lok Si Mária Pietová

V Malajzii sa miešajú zvyklosti, kultúra a náboženstvá viacerých národov. Čínska štvrť susedí s indickou a blízko seba tu stoja hinduistický chrám, mešita, budhistický chrám aj kresťanský kostol.

Do Malajzie som prišla z Thajska. Na Thajsko-Malajskej hranici ma upútali „extra luxusné“ dámske toalety, ktorých kabínky nemali dvere. Videla som už všeličo – záchody bez splachovača, misy, tečúcej vody, ale bez dverí? Tento zlý prvý dojem však čoskoro napravil prvý pohľad na krajinu – dokonalé asfaltové cesty, autá na úrovni, výškové budovy, čistota. Malajzia je už na prvý pohľad vyspelá krajina. Zaujímavá je etnickou rôznorodosťou – 50,4% obyvateľov tvoria Malajci, 23,7% Číňania, 11% pôvodné obyvateľstvo, 7,1% Indovia a 7,8% iné etniká. Všetci etnickí Malajci sú automaticky ústavou pokladaní za moslimov a vzťahuje sa na nich islam ako štátne náboženstvo. Podľa toho vyzerá aj ich oblečenie – obliekajú sa cudne a ženy nosia na hlavách šatku. Nikomu však neprekáža, keď kresťania či budhisti chodia v krátkych nohaviciach, s odhalenými plecami a bez šatky. Táto tolerancia je na Malajzii sympatická.

Čína aj India v malom

Chrám Kek Lok Si (UNESCO)
Chrám Kek Lok Si (UNESCO) Mária Pietová

Najdlhším mostom juhovýchodnej Ázie s dĺžkou 13,5 kilometra sme sa dostali do druhého najväčšieho mesta Malajzie – Georgetownu. Názov pochádza z čias britskej kolonizácie, kedy mesto pomenovali po anglickom kráľovi Jurajovi III. Georgetown je pre svoje dobre zachované koloniálne budovy z 19. storočia na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mnohé historické budovy možno nájsť v čínskej štvrti. Číňania vo všeobecnosti v cudzích krajinách nemajú príliš záujem sa asimilovať, ale žijú si vo vlastnej komunite. Tak je tomu aj v Georgetowne. Vytvorili si tu svoju vlastnú malú Čínu – vidieť tu čínske znaky, predávajú tu čínsky tovar, všade počuť čínštinu a ulice sú vyzdobené lampiónmi. Večer tu hrajú pouličné čínske divadlo s marionetami a miestni si tancujú na vlastnej zábave na čínsku hudbu.

Okrem Číny môžete v Georgetowne privoňať aj k Indii. Napríklad na trhu Little India úplne zabudnete, že ste vlastne v Malajzii. Indovia tu predávajú svoj typický sortiment ako tradičný ženský odev sárí, šatky, rôzne čačky, remeselnícke výrobky, striebro či sošky. V uliciach indickej štvrte sa ozýva z obchodov indická hudba a ochutnať môžete aj typické indické pikantné jedlo, z ktorého vás budú páliť ústa ešte dva dni. Kým u nás je slušné príliš nepozerať na niekoho, kto sa odlišuje vzhľadom, aby mu to nebolo nepríjemné, Indovia takýto zvyk nemajú. Na turistov (resp. hlavne turistiky) vyslovene „čumia.“ Môže to byť trochu nepríjemné, ale oni to nemyslia zle. Hinduistické chrámy tu zvonka vyzerajú trocha ako domy pre bábiku Barbie. Sú vymaľované farbami ako ružová a nebíčkovo modrá a zdobia ich figúrky, ktoré zosobňujú postavy z hinduistického náboženstva. Indovia v chrámoch jedia a pijú, takže zvnútra pripomínajú skôr reštauráciu. Každému tu nalejú výdatný indický čaj, čo je čierny čaj s mliekom a množstvom cukrom. Je celkom dobrý, ale na naše pomery veľmi presladený. Kto by nemal cukru dosť, môže ochutnať aj čerstvo vytlačenú šťavu z cukrovej trstiny, ktorú predávajú v uliciach Georgetownu. Tá dosahuje naozaj najvyšší možný level sladkosti.

Budhistickí mnísi v chráme, Georgetown
Budhistickí mnísi v chráme, Georgetown Mária Pietová

K tomu najlepšiemu, čo možno v Georgetowne vidieť, patrí čínsky budhistický chrám Kek Lok Si pod patronátom UNESCO. Je nádherne gýčový ako väčšina čínskych chrámov, ale má svoje čaro a je z neho pekný výhľad na okolité hory. V Georgetowne je aj thajský budhistický chrám s ležiacim Budhom dlhým viac ako 30 metrov a hneď oproti v barmskom chráme je zas socha Budhu vysoká 8,2 metra. Budhistickí mnísi tu turistom dávajú požehnanie. Všetko má ale svoju cenu a prednesenie modlitby a uviazanie červenej šnúrky na zápästie stojí jeden malajský ringgit (asi 25 centov).

Kuala Lumpur a najvyššie dvojičky sveta

Petronas Twin Towers
Petronas Twin Towers Mária Pietová

Hlavným mestom Malajzie je Kuala Lumpur. Žije tu 1,6 milióna obyvateľov. Kuala Lumpur sa môže pochváliť najvyššími dvojičkami mrakodrapov na svete – Petronas Twin Towers. Sú akýmsi symbolom mesta, nájdete ich takmer na každej pohľadnici. Vo vnútri mrakodrapov sídli ropná spoločnosť Petronas, ďalšie firmy a je tu aj luxusné nákupné centrum. Veže boli šesť rokov najvyššími budovami sveta, kým ich nepredbehol mrakodrap v Taiwanskej metropole Taipei. Dnes už je najvyššou stavbou sveta veža Burj Khalifa v Dubaji s výškou 828 metrov. Najlepší výhľad na Kuala Lumpur sa ale ponúka z televíznej veže Menara, ktorá je vyššia ako mrakodrapy Petronas. S výškou 421 metrov je to štvrtá najvyššia televízna veža sveta. Úsmev na tvári Európana určite vyvolá Zimný park pod Menarou, kde sa obyvatelia tejto tropickej krajiny chodia pozerať, ako vyzerá zima. Nechýbajú snehuliaci, umelý sneh, tučniaci, ľadoví medvedi na lyžiach či saniach a dokonca aj vianočné darčeky. Malajci sem proste dali všetko, čo sa im spája s predstavou zimy, ktorú tu nikdy nemajú.

Malajzia v skratke

Winter Park v Kuala Lumpur
Winter Park v Kuala Lumpur Mária Pietová

Malajzia bola v minulosti britskou kolóniou, samostatnosť získala v roku 1963. Politickým zriadením je konštitučnou monarchiou. Krajina sa skladá z dvoch častí – západnú tvorí pevninská Malajzia, ktorá sa nachádza na Malajskom polostrove, východnú tvorí sever ostrova Borneo (Kalimantan). Krajina má 27,5 milióna obyvateľov, z toho 75 percent predstavujú Malajci, zvyšok tvoria iné etniká. Najrozšírenejším náboženstvom je islam (61,3%), okrem neho je tu rozšírený aj budhizmus (19,8%), kresťanstvo (9,2%), hinduizmus (6,3%), konfucianizmus, taoizmus a iné čínske náboženstvá tvoria 1,3% a zvyšok predstavujú iné náboženstvá a ateisti. Islam je aj štátnym náboženstvom, ústava však zároveň zaručuje slobodu vierovyznania. Úradným jazykom je malajčina. Hlavným mestom je Kuala Lumpur, vláda však sídli v meste Putrajaya. Malajzia má aj nádherné pláže s bielym pieskom a blankytným morom, ktoré ešte turisti neobjavili v takej miere ako napríklad thajské.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom