Mýty o cestovaní: Tieto naozaj nie sú pravdivé

Cestovanie_pixabay 1.jpg
pixabay.com

Od pásmovej choroby až po jazykovú bariéru, tieto bežné mylné predstavy vám môžu skaziť radosť z dobrého výletu.

Pozrite si mýty o cestovaní, ktorým by ste mali prestať veriť hneď teraz – pre vaše vlastné dobro.

Desinchronizmus je spôsobený nedostatkom spánku

V základe nedostatok spánku je zodpovedný za pásmovú chorobu. Samozrejme, táto choroba sa u každého prejavuje inak, ale prechádzanie časovými zónami je najmarkantnejšou príčinou toho, že dochádza k rozvráteniu vašich vnútorných hodín.

Sucho počas letu, tlak v kabíne, nedostatok čerstvého vzduchu a určité jedlo a nápoje – to všetko prispieva ku pásmovej chorobe. Vaša kondícia pred letom je ďalším dôležitým faktorom toho, ako sa cítite po lete. Ak túžite po dobrom nočnom spánku, neponocujte (už vôbec nie s alkoholom) a zostaňte relatívne pokojný, budete sa cítiť po prílete lepšie .

Skupinové cestovanie nie je autentické

Ak si vyberiete správneho sprievodcu, opak bude pravdou. Mnoho spoločností, poskytujúcich výlet malým skupinkám, ponúka unikátne zážitky, ktoré fungujú na báze dobrovoľníctva a zdroje sa navrátia späť komunite.

Hoci tieto výlety môžu byť niekedy drahšie, je dobrý pocit vedieť, že vaše peniaze sa vrátia späť do komunity, ktorá to potrebuje, nie skorumpovanej vláde alebo už aj tak bohatým spoločnostiam.

cestovanie, batožina
pixabay.com

Nie je bezpečné cestovať za hranice

Nedávne udalosti vo svete vyvolali obavy ohľadom medzinárodného cestovania, špeciálne do určitých regiónov. Šance teroristického útoku v destinácii, kam sa práve chystáte, sú naozaj minimálne. Teraz, ako vždy, je dôležité pokračovať v objavovaní tohto úžasného sveta a toho, čo ponúka. Samozrejme s tým, že je dôležité byť pripravený na všetky okolnosti, s ktorými sa môžete stretnúť.

Je to príliš drahé

Iste, lety a ubytovanie môžu byť nákladné, ale ak skutočne cestovať chcete, nájdete si alternatívy. Skúste zľavové portály – poplatky za letenky a hotel sa vám môžu výrazne znížiť. Ak na luxuse, čo sa letov a ubytovania týka, trváte, môžete ušetriť napríklad na aktivitách. Mnoho miest ponúka nadbytok bezplatných alebo výrazne zlacnených aktivít. Cestujúci študenti či seniori môžu ušetriť aj na špeciálnych zľavách.

Cestovanie_pixabay 3.jpg
pixabay.com

Cestovať môžete iba vtedy, ak ovládate angličtinu

Je pravda, že mnoho krajín je „English-language-friendly“, ale nikdy nepodceňujte potenciálnu jazykovú bariéru. Viac vás budú rešpektovať, ak sa aspoň základné konverzačné frázy naučíte v jazyku danej krajiny (pozdravy, otázky ohľadom cesty či objednanie jedla). Obzvlášť ak sa rozhodnete cestovať verejnou dopravou či si chcete požičať auto, je zopár takýchto fráz nutnosťou.

Cestovanie osamote nie je bezpečné

Pokiaľ cestujete sólo, musíte, samozrejme, urobiť extra opatrenia, ale zážitok je zvyčajne dostatočnou odmenou. Ak ste nervózny ohľadom cestovania osamote a nechcete postupovať s tým súvisiace záležitosti, uzatvorte zmluvu so spoločnosťou poskytujúcou skupinové výlety; je to skvelý spôsob, ako stretnúť nových ľudí a stále je to bezpečné.

Cestovanie_pixabay 2.jpg
pixabay.com

Nemáte dostatok času/nemá to pre vás cenu

Ak si nechcete minúť celú dovolenku tento rok (alebo to aspoň neplánujete) potom ste vinný zo šírenia tohto mýtu. Máte dovolenku, tak ju využite! Áno, príprava je niekedy únavná a náročná na čas, ale ak raz vystúpite z lietadla, prihlásite sa v hoteli a uvidíte to úžasné miesto, všetko sa vám to vráti.

Nepotrebujete cestovné poistenie

Dobre, nepotrebujte… až pokiaľ sa niečo nestane. Určite ste počuli nejaké hororové príbehy o nehodách, škodách, stratenej batožine a pod. od ľudí, ktorí sa nepoistili. Dajte si ale pozor na to, aké poistenie vám ponúknu, zamestnanci poisťovní preferujú zvyčajne jeden typ poistenia, pri ktorom sa vám nemusí pri nejakom nešťastí vrátiť ani polovica zo stratenej sumy. Dajte si tú námahu, porovnajte si jednotlivé poistenia a vyberte si to, ktoré vám najviac vyhovuje.

nehoda, poistenie
pixabay.com

Počas cestovania nemôžete zarábať peniaze

Ak sa strachujete o hotovosť a plánujete cestovanie na nejaký dlhší čas, existuje niekoľko spôsobov, ako peniaze zarobiť aj počas vášho výletu. Na takejto dovolenke môžete mať zábavu aj prácu, príležitostí je veľa – venčenie psov, upratovanie domov, dobrovoľníctvo a pod.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom