Najzelenejší ostrov Grécka – Korfu a neďaleké Albánsko

Najzelenejší ostrov Grécka – Korfu a neďaleké Albánsko
www.walkers.sk

Prekrásny ostrov, plný zelene, pestrofarebných kvetov, olivovníkov i nádherných pláži s priezračným tyrkysovým morom – tým je na históriu bohatý ostrov Korfu.

Prílet

Let na zelený ostrov prebehol pokojne a rýchlo, veď len jedna hodina a 45 minút stačí na to, aby sa tam prepravil dovolenkár zo Slovenska. Aj preto je Korfu ideálne miesto pre rodinnú dovolenku s deťmi.

Podobne ako celý let, tak aj pristátie na letisku v hlavnom meste ostrova Kerkyre bolo bezproblémové. Spomínam to preto, lebo letisková dráha je tu druhá najkratšia v Európe (s dĺžkou 2,5 km) a samotný pristávací manéver začína ešte nad morom. Z lietadla to pôsobí tak, akoby sa pristávalo priamo na mori.

Korfu je viac

[captionid=“attachment_2334″align=“alignright“width=“559″]="https: 11 14 2010 cdn.webnoviny.sk sites najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko--320x206.jpg320w,https: najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko--559x360.jpg640w"sizes="(min-width:640px)640px,(min-width:320px)320px" src="https://cdn.webnoviny.sk/sites/14/2010/11/najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko--559x360.jpg" alt="NajzelenejšíostrovGrécka–KorfuaneďalekéAlbánsko" width="559" height="360" class="size-mediumwp-image-2334">www.walkers.sk[/caption]

Väčšina dovolenkárov na Korfu prichádza hlavne kvôli moru a pekným plážam. Veď nakoniec relax, slnko a kúpanie sú ideálne atribúty žiadanej dovolenky. Korfu však ponúka omnoho viac. Stačí si pritom len požičať auto a vyraziť spoznávať najkrajšie kúty ostrova. Neváhali sme ani my a vybrali sa do hlavného mesta Kerkyra. Prehliadka historického centra mesta očarí nejedného cestovateľa. Tú našu sme začali výstupom na starú pevnosť pochádzajúcu zo 16. storočia. S mestom je spojená 60m dlhým mostom vedúcim ponad morským vodným kanálom. Nebyť vysokej horúčavy, tento výstup by nepatril k tým náročným, avšak v našom prípade sme sa poriadne zmorili. Základom je mať so sebou dostatok tekutiny a kvalitnú prikrývku na hlavu, aby ste sa prípadnému úpalu ďalekým oblúkom vyhli. Keď sme sa konečne dostali na samý vrchol, vôbec sme náš úmorný výstup neoľutovali. Naskytol sa nám totiž úžasný výhľad na staré budovy historického mesta i na mohutný prístav. Úžasnú panorámu pritom všetkom dotvára dominantná, tzv. Nová pevnosť, ktorá je verejnosti taktiež prístupná, samozrejme za poplatok.

Túlať sa uličkami starého mesta je ďalším skvelým zážitkom. Vychutnať si kávičku, či zákusok na širokom námestí Spianady, prechádzať sa v spleti úzkych uličiek medzi pôsobivými starými, avšak architektonicky zaujímavými budovami, či venovať sa nákupom suvenírov v miestnych obchodíkoch starého mesta Kerkyra, to je niečo, čo väčšinou žiadny turista nevynechá.

[captionid=“attachment_2336″align=“alignleft“width=“559″]="https: 11 14 2010 cdn.webnoviny.sk sites najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko-1-320x206.jpg320w,https: najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko-1-559x360.jpg640w"sizes="(min-width:640px)640px,(min-width:320px)320px" src="https://cdn.webnoviny.sk/sites/14/2010/11/najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko-1-559x360.jpg" alt="NajzelenejšíostrovGrécka–KorfuaneďalekéAlbánsko" width="559" height="360" class="size-mediumwp-image-2336">www.walkers.sk[/caption]

V severnej časti námestia Spianada sa nachádza Palác Svätého Michala a Juraja, ktorý patrí k najvzácnejším pamiatkam v celej Kerkyre. Svoju históriu datuje od roku 1819, kedy plnil úlohu sídla anglických vládcov. Náš však zaujal aj kostol Svätého Spiridona, ktorý je najznámejším kostolom v meste. Ako sám názov hovorí, nachádzajú sa v ňom pozostatky svätého Spiridona, ktorý je považovaný za ochrancu ostrova. Pravdepodobne najfotogenickejším miestom Kerkyry je však kláštor Panny Márie Vlacherny zo 17. storočia, ktorý sa nachádza na polostrove Kanoni. Ku kláštoru sa dostanete úzkym mostom obklopeným morom. V súčasnosti tu pobývajú dve mníšky. Nachádza sa tu taktiež obchodík so zaujímavými suvenírmi. Z tejto oblasti vidieť aj začiatok, resp. koniec pristávacej dráhy na letisku v Kerkyre ústiaci do mora, a sledovanie pristávania či odletu lietadiel z letiska je tiež zaujímavým zážitkom.

Korfu však ponúka aj iné skvosty. Prehliadka Achillionu, teda zámku cisárovnej Alžbety „Sisi“ a prechádzka okolitými záhradami s nekonečným výhľadom na more je v skutku prekrásna. Záhradám tróni vysoká socha „nesmrteľného“ Achilla, bájneho hrdinu mýtických čias.

Ostrov Korfu nie je veľký ostrov a je možné ho precestovať pohodlne za dva dni. Na druhý deň sme pokračovali v našej ceste za poznaním ďalej, aby sme navštívili byzantskú pevnosť Angelokastro týčiacu sa na brale nad morom, či prekrásne pláže oblasti Paleokastritsa.

Neďaleké Albánsko

[captionid=“attachment_2339″align=“alignright“width=“559″]="https: 11 14 2010 cdn.webnoviny.sk sites najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko-2-320x206.jpg320w,https: najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko-2-559x360.jpg640w"sizes="(min-width:640px)640px,(min-width:320px)320px" src="https://cdn.webnoviny.sk/sites/14/2010/11/najzelenejsi-ostrov-grecka-korfu-a-nedaleke-albansko-2-559x360.jpg" alt="NajzelenejšíostrovGrécka–KorfuaneďalekéAlbánsko" width="559" height="360" class="size-mediumwp-image-2339">www.walkers.sk[/caption]

Perličkou nášho pobytu bola návšteva Albánska. Postačí k tomu približne hodinová plavba, počas ktorej môžete vzhliadnuť i najvyšší vrch Korfu – Pantokrator s nadmorskou výškou 914 metrov nad morom.

Albánsko je pre našinca nezvyčajná destinácia, avšak nepochybne zaujímavá. Albánsko sa čím ďalej tým viac turistom otvára, výsledkom čoho je výstavba moderných hotelov. Tá sa realizuje predovšetkým zo zdrojov Albáncov žijúcich v zahraničí, hlavne v Taliansku. Dôvodom je fakt, že pôdu nemôže vlastniť žiadny zahraničný subjekt, môže byť len prenajatá, a to max. na 99 rokov.

Jedným zo skvostov krajiny je historická lokalita Butrinti, ktorá je tiež súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavosťou je baptistérium, ktoré je druhé najväčšie po Hagia Sofia v Istanbule, či divadlo, benátske veža a pod. Albánsko toho ponúka nepochybne viac, ale pre krátkosť času sme navštívili už len prístavné dovolenkové mesto Sarande, odkiaľ sme sa prepravili späť na ostrov Korfu.

Späť v Korfu

Výhodou Korfu je, že je bohatý na zeleň. Horúca klíma sa tak omnoho lepšie znáša. Krajina je pestrofarebná a o to viac čarovnejšia. Dostatok zelene umožňuje skryť sa pred pálivými lúčmi slnka. Korfu je skvelou dovolenkovou destináciou. Je jednoducho ostrovom, ktorý očarí každého.

Viac informácií o Grécku: http://www.walkers.sk/grecko.php

Autor: http://www.walkers.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom