Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
Lea Podstanická

Neapol ponúka okázalý spôsob talianskeho života bez pretvárky a nie je jednoduché si ho vychutnať ako turista bez trochy odvahy. Najlepším sprievodcom sú v tomto temperamentnom meste vaše zmysly.

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Pizza, sopka Vezuz, mafiánska Camorra, Marek Hamšík. Spoločné menovatele pre Neapol, tretie najväčšie talianske mesto na Apeninskom polostrove, ktoré v sebe skrýva čosi viac ako len problémy s odpadkami na uliciach a obchodníkmi s drogami.

Sladká pizza pre Neapolčanov neexistuje

Veľa z nás jej nevie odolať, pre niektorých je doslova drogou s desiatkami podôb, iba málokto ju ešte nikdy neochutnal. Pizza – talianske jedlo, ktoré si získalo popredné priečky na medzinárodnom kulinárskom poli. A predsa málokto vie, že pochádza práve z Neapolu.

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Trocha etymológie – pôvod slova „pizza“ sa odvádza od viacerých zdrojov, podľa jednej z najrozšírenejších teórií vznikla „pizza“ prelínaním slov „pita“ (arabský chlieb) a „pezzo“ (z tal. kúsok).

Pizzu vo všeobecnosti Taliani podávajú ako predjedlo, tzv. „primo piatto“, podobne ako je u nás na Slovensku polievka. Dovolím si tvrdiť, že až na zopár výnimiek mimo neapolskej „komunity“ málokto vie, že Neapolčania si ju zvyknú namiesto narezania pred jedením nastrihať nožnicami, čo je častokrát rýchlejšie.

Miestni majitelia reštaurácií vo veľkom využívajú povesť najlepšej neapolskej pizze a takmer každá reštaurácia v Neapole sa pýši práve tou najlepšou a najtradičnejšou. Sami si tak medzi sebou vytvárajú silnú konkurenciu a ceny stláčajú nadol, čo vítajú nielen domáci, ale predovšetkým turisti. Priemerne za dobrú neapolskú pizzu v centre mesta zaplatíte od 3 do 6 eur.

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Typická talianska pizza má extrémne jemné, často až paradajkovou omáčkou premočené cesto a prepečené konce. V rodisku tejto talianskej špeciality budete v menu márne hľadať napríklad pizzu Hawai s ananásom, Neapolčania jednoducho sladké pizze neuznávajú.

Na druhej strane najväčšej obľube sa teší pizza Buffala s miestnou mozzarellou alebo „pizza ripiena“ (plnená pizza, preklad z tal.), ktorá pripomína veľký piroh.

Ide o pizzu najčastejšie plnenú syrovým krémom, prípadne aj kúskami prosciutta, na vrchu poliatou paradajkovou omáčkou s mozzarellou a bazalkou. Dobrú chuť!

Babà len pre nevodičov

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Neapol by ste nemali po návšteve opustiť bez ochutnania tohto miestneho dezertu. Hoci existujú dohady o jeho poľskom pôvode, Taliani naň nedajú dopustiť.

Babà má podobu hríbu, podstatu tvorí mäkké cesto, ktoré sa pečie v rúre a následne je namáčané do rumu zriedeného vodou.

Výsledkom je sladká alkoholická dobrota, ktorá by sa dala prirovnať k slovenskej šiške, ale bez džemu a presiaknutej rumom. Taliani sú veľkými milovníkmi sladkostí, preto „pasticcerie“ (cukrárne, preklad z tal.) nájdete na každom rohu, kde si môžete kúpiť babu v rôznych veľkostiach.

Recept na neapolský dezert babà nájdete TU

Hamšík ako nový Maradona?

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Plagáty, dresy, sadrové postavičky u pouličných predavačov suvenírov, dokonca parfém s názvom Marek.

Dvadsaťštyriročný Banskobystričan doslova uchvátil neapolských fanúšikov futbalu. Pri rozhovoroch o takpovediac „posvätnom športe“ sa skloňuje meno talentovaného Slováka dennodenne. „Amsig“ (v talianskej výslovnosti) predstavuje veľkú pýchu pre neapolský tím SSC Napoli (Società sportiva Calcio Napoli), v ktorom pôsobí už vyše štyroch rokov. Málokto z jeho talianskych fanúšikov však presne vie, odkiaľ pochádza.

To, že Neapolčania sú nadšencami futbalu svedčia aj pouličné spomienky na Diega Maradonu, najslávnejšieho hráča neapolského tímu v histórii.

Fotografie Argentínčana, ktorý v Taliansku zažil vrchol jeho futbalovej kariéry v 80-tych rokoch, sú vyvesené na uliciach. Klub si vďaka jeho talentu vybojoval v sezóne 1988/89 aj pohár UEFA. V jednej z ulíc je dokonca malý ručne vytvorený oltár s tričkom neapolského tímu zarámovaným do skla spoločne s výstrižkami z časopisov a Maradonovou fotografiou obklopenou sviečkami.

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Futbalové zápasy sú vždy veľkou spoločenskou udalosťou. Na každom kroku nájdete stávkové kancelárie otvorené do neskorých nočných hodín a množstvo športových obchodov futbalového klubu SSC Napoli. Pred dôležitým zápasom sa ulice Neapolu doslova vyprázdnia a je veľmi pravdepodobné, že váš obľúbený obchod či „bar“ (kaviareň, z tal. prekladu) bude práve zavretý.

Naživo majú fanúšikovia možnosť sledovať zápasy na futbalovom štadióne San Paolo s kapacitou viac ako 60-tisíc divákov. Ligové zápasy v aréne, pôvodne postavenej až pre 80-tisíc ľudí, navštevuje priemerne 40-tisíc fanúšikov.

Výhľad na Vezuz si treba vyšliapať

Alebo sa vyviesť autom nad historické centrum mesta, tak či onak máte možnosť vychutnať si jedinečný výhľad na panorámu Neapolu v pozadí so sopkou Vezuz, jedinou činnou na európskom kontinente. Približne 1 280 metrov nad morom vysoký vulkán, vzdialený od mesta asi 9 kilometrov východne, je označovaný za jeden z najnebezpečnejších na svete. Neapol, ktorého história siaha do 8. storočia pred naším letopočtom, mal v minulosti veľké šťastie.

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Po výbuchu v roku 79 n.l. sa magma a sopečný prach odvrátili od Neapolu na opačný smer a zničili päť miest: Pompeje, Herculaneum, Stabiae, Boscoeale a Oplontis. Bola to len náhoda. Sopka sa naposledy prebudila v roku 1944, odvtedy zažili obyvatelia len jemné otrasy zeme. Približne tri milióny Talianov žijúcich v mestskej aglomerácii môže v okamihu zmiesť zo zeme stále aktívny Vezuv doslova kedykoľvek.

Turisti do Neapolu zavítajú často práve pri príležitosti návštevy neďalekých antických Pompejí, kedysi talianskeho mesta zakonzervovaného vulkanickým popolom, ktoré po jeho objavení šokovalo bádateľov artefaktami s erotickým nádychom. Možno už o pár rokov budú ľudia cestovať za objavmi priamo do centra Neapolu, kde pri stavbe metra pracovníci pred niekoľkými mesiacmi objavili základy ďalšieho mesta. Postupne odkrývajú kamenné antické stĺpy a zvyšky budov. Práve archeologické nálezy spôsobili pozastavenie stavby štvrtej línie metra. Mimochodom, hlavné mesto Rím má len dve trasy metra, tretia je aktuálne vo výstavbe.

Neapol (tal. Napoli)

štát: Taliansko

počet obyvateľov: cca 1 milión (v aglomerácii cca 3 milióny)

rozloha: 117 km²

najvýznamnejšie pamiatky: Piazza del Plebiscito, mestské katakomby, Castel dell´Ovo, Castel Sant’Elmo, Castel Nuovo, Castel Capuano

zaujímavé miesta v okolí: Pompeje, sopka Vezuz

problémy mesta: mafia (obchodovanie s drogami, zneužívanie mladistvých na predaj), analfabetizmus, nedostatok pracovných miest

spojitosť so Slovenskom: futbalista Marek Hamšík, hráč neapolského klubu SCC Napoli

Boj s neapolskou mafiou

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Podľa neoficiálnych informácií zavraždia v Neapole v priemere každý tretí deň jedného človeka. Talianske mesto bojuje s povesťou doslova mafiánskeho geta a zdá sa, že neapolská mafia nazývaná Camorra nie je na ústupe. Vydieranie, obchodovanie s drogami, volebné podvody, pranie špinavých peňazí vníma celá spoločnosť. O fungovaní Camorry sa vedú dohady, štátna moc sa snaží proti podsvetiu bojovať, zatiaľ však neúčinne.

Kritike za nečinnosť v boji proti mafii či korupciu zo strany občanov čelia aj samotní mestskí a štátni funkcionári.

Situáciu komplikuje najmä nedostatok pracovných možností a chudoba, niektoré oblasti v historickom centre pripomínajú rómske osady s nádychom arabského sveta.

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Neapol patrí k jedným z najmenej bezpečných talianskych veľkomiest, turistom sa odporúča nenosiť na viditeľných miestach šperky, rovnako aj fotoaparáty je bezpečnejšie omotať si okolo ruky a držať radšej pri tele. Na prvý pohľad nevinní vodiči mopedov predstavujú najšikovnejších zlodejov, ktorí vám cennosť pri nepozornosti doslova vytrhnú za jazdy a vy sa nestačíte spamätať a sú preč. Vodičmi a zlodejmi sú mnohokrát tínedžeri a deti. Tie často najímajú práve členovia mafie na drobné služby za veľké peniaze, ako stráženie miesta s drogami či doručovanie zásielok.

Neapol: Talianske mesto uctievajúce Mareka Hamšíka
LeaPodstanická Lea Podstanická

Proti nebezpečným gangom sa snažia Taliani bojovať aj silou obrazu a slova šírenými do sveta. O talianskej mafii napísal v roku 2006 kontroverznú knihu Gomora taliansky spisovateľ Roberto Saviano, ktorému sa členovia Camorry od jej vydania vyhrážajú zabitím. Rodený Neapolčan sa z mesta odsťahoval a žije pod policajným dozorom v anonymite. Publikácia bola pod rovnomenným názvom v roku 2008 aj filmovo spracovaná, a to pod taktovkou talianskeho režiséra Mattea Garronea.

Študentské mesto s ďalšou najstaršou univerzitou

Neapol patrí tiež k najčulejším študentským mestám v Taliansku. Nachádzajú sa v ňom štyri štátne univerzity a dve súkromné. Najprestížnejšia z nich Università degli Studi di Napoli Federico II vznikla ešte v roku 1224 a bola vôbec prvou štátnou svetskou univerzitou na svete. Skôr založené univerzity ako tá v Bologni (1088), Paríži (1150), Cambridgei (1209) či v Padove (1222) boli náboženského charakteru alebo patrili do súkromných rúk. Študovať prichádzajú skôr mladí ľudia z okolitých miest, veľká časť mladistvých Neapolčanov sú paradoxne analfabeti.

Neapol ponúka okázalý spôsob talianskeho života bez pretvárky a nie je jednoduché si ho vychutnať ako turista bez trochy odvahy. Najlepším sprievodcom sú v tomto temperamentnom meste vaše zmysly.

Ak máte strach v noci prejsť neosvetlenou ulicou, tak to radšej nerobte, načo riskovať. Ak zacítite prenikavú vôňu kávy či rumovej baby, nechajte sa zlákať, ak uvidíte suvenír čili papričky, jeden si kúpte pre šťastie a ak začujete v rozhovore prísediacich susedov vykrikovať „Amsig, Amsig“, povedzte im, že aj vy ste zo Slovenska.

Pred návštevou Neapolu je za cenu nových zážitkov lepšie vzdať sa predsudkov a nazerať na talianske mesto v jeho lesku a nie cez jeho biedu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia