Nech žije nový kráľ!

Nech žije nový kráľ!
Holandská kráľovná Beatrix sa vzdáva koruny. AP Photo / Emilio Morenatti

Obľúbená holandská kráľovná Beatrix sa dnes vzdáva koruny. Po sto rokoch vlády žien sa na čelo monarchie postaví chlap. Princ Willem Alexander.

Amsterdam dnes praská vo švíkoch. Nového kráľa prichádza osláviť približne trištvrte milióna ľudí! Kráľovná Beatrix vládla tridsaťtri rokov. Jej syn má štyridsaťšesť a za sebou zaujímavý život. Čas ukáže, čo prinesie monarchii. Vraj chce sčasti pokračovať v tradíciách svojej matky a sčasti prispôsobiť kráľovstvo moderným dobám.

Budúci holandský kráľ Willem-Alexander prešiel pozoruhodnou transformáciou od svojho imidžu Casanovu, nevhodného pre nástup na trón, až k serióznemu otcovi rodiny milovaného národom. Za veľkú časť svojej popularity vďačí budúci kráľ svadbe s Argentínčankou Máximou Zorreguietovou v roku 2002.

Tieň na ich vzťah vrhla len minulosť nevestinho otca, ktorý bol členom argentínskej junty v 70. rokoch. Z tohto dôvodu sa nezúčastnil na ich svadbe a zo solidarity neprišla ani Máximina matka. Na dnešnú ceremóniu v Amsterdame obaja z rovnakého dôvodu neprišli tiež.

Samotná Máxima sa do sŕdc Holanďanov prebojovala svojou snahou naučiť sa plynulo ich jazyk a prístupnosťou pre bežných občanov.

Nech žije nový kráľ!
Holandská kráľovná Beatrix sa vzdáva koruny. AP Photo / Emilio Morenatti

Budúci kráľ tvrdo pracoval na zlepšení svojho imidžu poznačeného študentskými časmi, keď bol známy častým pitím piva. Je pilot, má viaceré vojenské hodnosti a je členom Medzinárodného olympijského výboru. Kráľovský pár má spolu tri dcéry.

Nech žije nový kráľ!
Holandská kráľovná Beatrix sa vzdáva koruny. AP Photo / Emilio Morenatti

Na dnešnej slávnosti sa zúčastnia viacerí štátnici a monarchovia vrátane britského princa Charlesa, španielskeho princa Felipeho a japonského princa Naruhita. Na bezpečnosť prítomných divákov a hostí bude dohliadať asi desaťtisíc policajtov. „Urobíme všetko preto, aby si ľudia mohli tento deň užiť v bezpečí,“ uviedol amsterdamský primátor Eberhard van der Laan

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom