Nezvyčajné tematické zábavné parky sveta

Nezvyčajné tematické zábavné parky sveta
Tematický vodný park zameraný na budhizmus www.bbc.co.uk

Zabudnite na chvíľu na Legoland i Disneyland, ktoré sa postupne klonujú na celom svete a vyberte sa na prehliadku menej známych a netradičných zábavných parkov sveta – krokodíly, KGB, kráľovstvo áut i gýčový vodný svet s budhistickou tematikou čakajú na objavenie.

Croscosaurus Cove, Austrália

Milovníci adrenalínu, ktorým nestačí surfovanie vo vlnách na austrálskom pobreží, môžu otestovať svoju odvahu v blízkosti ostrých zubov krvilačných krokodílov. Vodný svet v Darwine menom Croscosaurus Cove ponúka možnosť obzrieť si tieto plazy z blízkosti niekoľkých centimetrov. Stačí nastúpiť do „klietky smrti“ – presklenej kapsuly uprostred nádrže – a ponoriť sa medzi predátorov vážiacich okolo 800 kg. Kto nemá chuť plávať v nádrži s krokodílmi, môže ich aspoň nakŕmiť kusami mäsa z móla obklopeného cvakajúcimi čeľusťami.

Croscosaurus Cove, Darwin
Croscosaurus Cove, Darwin www.bbc.co.uk

Išgyvenimo Drama, Litva

Vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy, leží „zábavný park“, ktorý návštevníkov zavedie do minulosti – presnejšie do roku 1984. V bývalom sovietskom bunkri v hĺbke päť metrov pod zemou leží múzeu pripomínajúce si minulosť, ktorú by nechcel nikto opäť zažiť. Turisti zo západného sveta tak po podpísaní zmluvy, v ktorej sa vzdávajú svojich práv a ktorá varuje, že „v prípade neposlušnosti môžu byť účastníci psychicky i fyzicky týraní“, môžu zažiť tri hodiny alarmujúco realistických krížových výsluchov KGB, vyčerpávajúcich pochodov sprevádzaných vrčiacimi psami a plynovými maskami. Nič pre tých, ktorí si tvrdú realitu zažili na vlastnej koži.

Išgyvenimo Drama, Vilnius
Išgyvenimo Drama, Vilnius www.bbc.co.uk

Suoi Tien, Vietnam

Keď gýč, tak poriadny – pomysleli si tvorcovia 260-hektárového parku v Hočiminovom Meste, kde vznikol prvý vodný park s budhistickou tematikou. Bývalá skládka odpadu síce neponúka spirituálne osvietenie, to však nebráni tisíckam návštevníkom, aby našli nirvánu počas vodných radovánok. Turisti sa môžu šmyknúť po brade budhistických mudrcov alebo sa čľapkať v „Nádobe so svätenou vodou“. V objekte sa nachádza aj Krokodílie kráľovstvo, v ktorom žije 25-tisíc predátorov a tiež Palác jednorožcov, ktorý ukrýva aj komoru hrôzy – skutočne jedinečný spôsob, ako nájsť vnútorný pokoj.

Suoi Tien, Hočiminovo Mesto
Suoi Tien, Hočiminovo Mesto www.bbc.co.uk

Angry Birds Land, Fínsko

Fanúšikovia známej videohry Angry Birds, ktorú vyvinula fínska spoločnosť Rovio Mobile, si prídu na svoje v čerstvo otvorenom zábavnom parku vo fínskom Tampere. Návštevníci tu s pomocou „nahnevaných operencov“ môžu hľadať vajcia, ktoré ukradli znepriatelené zelené prasce. Podobne ako vo videohre, aj tu môžu hráči z prakov vystreľovať umelohmotných vtákov a snažiť sa zasiahnuť prasce – zlodejov vajec. Okrem prstov si tak na čerstvom vzduchu môžu precvičiť celé telo a vychutnať si hru v reálnom priestore.

Angry Birds Land, Tampere
Angry Birds Land, Tampere www.bbc.co.uk

Ferrari World, Spojené arabské emiráty

V najbohatšom meste sveta – Abú Zabí – sa okrem mrakodrapov, luxusných plachetníc a predražených obchodov so svetovými značkami našlo miesto aj pre park zasvätený talianskej automobilovej značke Ferrari. Na ploche 17-tisíc hektárov tu turisti nájdu najväčší krytý tematický park sveta. Na svojom konte má však ešte niekoľko ďalších rekordov – najrýchlejší kolotoč, ktorý sa rozkrúti rýchlosťou 240 km za hodinu, najväčšie Ferrari logo zaberajúce plochu 200-tisíc metrov štvorcových a najväčšiu predajňu klasických i pretekárskych áut, ktorej hodnota tovaru by sa určite postarala o ďalší neoficiálny rekord.

Ferrari World, Abú Zabí
Ferrari World, Abú Zabí www.bbc.co.uk

www.bbc.co.uk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom