Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Orientálna exotika alebo veľký obchodný dom?
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Djemma El-Fna je Marakéš. Alebo celé Maroko. To je častý názor turistov. Údajne najrušnejšie námestie severnej Afriky ponúka celý sortiment, po ktorom piští srdce romantického cestovateľa: exotické pochúťky, bájky, tradičné arabské odevy, príbehy staré stovky rokov, zaklínanie hadov či predvádzanie opíc. Jana Čavojská
19. 01. 2013 16:00 ReportážeMaroko od Cestujsi.skSITA

Orientálna exotika alebo veľký obchodný dom?

Djemma El-Fna je Marakéš. Alebo celé Maroko. To je častý názor turistov. Údajne najrušnejšie námestie severnej Afriky ponúka celý sortiment, po ktorom piští srdce romantického cestovateľa: exotické pochúťky, bájky, tradičné arabské odevy, príbehy staré stovky rokov, zaklínanie hadov či predvádzanie opíc.

Ako to vyzerá na tomto mieste vysnívaných orientálnych dobrodružstiev naozaj? V čase obeda vchádzame do jednej z reštaurácií, ktorá má terasu rovno nad legendárnym námestím. Hoci iné podniky s podobne ideálnou polohou praskajú vo švíkoch, tu žiadni hostia nie sú. Objednávame si typickú marockú pochúťku, tažín: v keramickej nádobe s pokrievkou kužeľovitého tvaru udusenú zeleninu, zemiaky a mäso. Je to výborný, len dosť mastný obed.

Až neskôr si spomenieme na bombový útok, ktorý v apríli 2011 zdemoloval práve túto reštauráciu. Zomrelo štrnásť ľudí, personál aj hostia – cudzinci, a ďalších dvadsať explózia zranila.

Námestie mŕtvych

Nestalo sa to náhodou preto, aby Marakéš exotikychtivým turistom pripomenul, že Djemma El-Fna znamená v preklade Námestie mŕtvych? Práve tu totiž kedysi stínali hlavy zločincom a zajatým nepriateľom.

Súk, rozľahlý trh v spleti okolitých uličiek, fungoval už za tých čias. Aj predkovia dnešných remeselníkov a obchodníkov nahlas vychvaľovali a ponúkali svoj tovar. Sortiment sa veľmi nezmenil: nádoby, koberce, zelenina, ovocie, mäso, chlieb, oblečenie, sladkosti, kožený tovar… Niekde v bočných uličkách totiž fungujú aj manufaktúry na spracovanie koží: robotníci využívajú veľké kade, vybetónované priamo v dvoroch. Pomocou chemikálií kože opracúvajú, zjemňujú a farbia. Celé dni fungujú v hroznom smrade a používajú len minimum ochranných prostriedkov.

Jana Čavojská

„Dva týždne pasieme stáda v pohorí Atlas a dva týždne pracujeme tu, v meste, s kožami,“ vysvetľuje jeden z farbiarov. Samozrejme, táto exkurzia nie je zadarmo; sme predsa v Marakéši. V meste, kde pre vás bez bakšiša nepohne prstom zrejme vôbec nikto. Navyše sme v moslimskej krajine. Žiadne fotky, prosím, Alah nemá rád vyobrazovanie ľudí! Ale opäť len kým nezaplatíte bakšišné.

Podarení obchodníci

Marakéš, to je v podstate Európa. Francúzi vtlačili tomuto mestu silnú pečať. Cítiť ich v architektúre, životnom štýle aj gastronómii. Tričká s výstrihom a krátke sukne tu ženy nosia bežne. O pár desiatok kilometrov ďalej na juh, v pohorí Atlas, niečo nepredstaviteľné… Ulice sú prepchaté turistami – a hotelmi. Každý tu zažíva svoj kúsok exotiky.

Hlavne podvečer kroky všetkých smerujú na námestie Djemma El-Fna. Pribúda miestnych v šialených krojoch, ponúkačov tetovania a masáží, zaklínačov hadov, cvičiteľov opičiek, rozprávačov príbehov… Každý sa snaží prilákať k svojmu stolčeku či deke čo najviac ľudí a vybrať od nich čo najviac peňazí. Oproti minulosti sa zmenilo snáď len to, že opičky musia mať na námestí povinne plienky… A pravdepodobne stúpli aj ceny za tieto atrakcie.

V sprievodcovi upozorňujú turistov na nekalé praktiky týchto podarených obchodníkov. Napríklad na starú ženu, ktorá kdesi na rohu ponúka tetovanie henou. Keď konečne zjednáte cenu, pustí sa do práce a na ruke vám vytvorí ohyzdný obrázok. Nuž, nepodarilo sa… Odniekiaľ sa v tej chvíli dovalia jej komplici, že vám tú hrôzu opravia, aby ste sa vôbec mohli ukázať medzi ľuďmi. Ale zapýtajú si za to ešte niekoľkonásobne viac dirhamov. A nepustia vás, kým nezaplatíte.

V takýchto prípadoch sa odporúča nahlas kričať.

Jana Čavojská

Fotka z terasy

Hlavnými aktérmi večerného diania na námestí sú však kuchári. Každá pojazdná reštaurácia má svoje registračné číslo a názov. Stánky podvečer dotiahnu odniekiaľ zo zadných dvorov, rozložia stoly, lavice, všetko pekne vysvietia a nachystajú lákavé pochúťky: slimáky, plody mora, rôzny druhy mäsa, grilovanú a vyprážanú zeleninu, zemiaky, baklažány, k tomu pikantné omáčky, chlebové placky, polievky, tažíny, kuskus, čerstvo vytlačený džús a sladké koláčiky… Návštevníkovi tečú slinky a nevie, čo si skôr dať, a z každej strany ho do svojej reštaurácie ťahajú veselí nadháňači.

Jedlo je výborné, lacné a úrady dôkladne kontrolujú dodržiavanie hygieny. Takže žiadny strach. Nechajte sa unášať radostnou atmosférou a túžbami svojho žalúdka. V stánku, do ktorého vás zlákali, si navyše môžete čokoľvek vyfotografovať. Vrátane kuchárov, čašníkov a nadháňačov. Keď to skúsite inde, pravdepodobne vám okamžite naznačia, že táto aktivita nie je vítaná.

Každý vie, že najlepšiu fotku večerného námestia urobí z kaviarne Café Glaciere. Presnejšie z jej „grande balcon“, strešnej terasy. A majiteľ to náležite využíva. Vytvoril tam systém turniketov: vchádza sa len popri bare, v ktorom si musí hosť okamžite niečo objednať za ceny niekoľkonásobne vyššie ako v klasických podnikoch. Vychádza sa cez jednosmerný turniket za chladničkami. Na terase je doslova bitka o najlepšie miesta pri stoloch s najkrajším výhľadom. Turisti cvakajú fotoaparátmi nad predraženým mätovým čajom v slabo osvetlenom priestore.

Takže aj to je Marakéš. Živé, pulzujúce mesto s európskym nádychom, kde sa o pravej berberskej kultúre dozviete veľmi málo. A kde sa takmer všetko deje za peniaze.

Odporúčané články

TOP 5 destinácií, ktorým by ste mali dať v roku 2016 šancu Najokázalejšie vianočné trhy v Európe. Tieto určite musíte vidieť

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z cestovania raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Lustrovaní novinári zvažujú spoločné podanie na súd, prípadné odškodné by si nenechali Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X