Podľa vedcov je úplne v poriadku, keď minieme životné úspory na cestovanie

Horizon33_2016 4 14_15 34 20.jpg
„Cestovanie nie je nikdy otázkou peňazí, ale odvahy“ Paulo Coelho www.facebook.com

Každý z nás má svoje tajné cestovateľské sny, no málokto si ich skutočne aj splní. Väčšina z nás váha, čaká na výplatu či na ideálne podmienky alebo dokonca  na  priaznivé počasie. Na smrteľnej posteli budeme všetky tieto naše nesplnené túžby ľutovať, potom bude na ich plnenie už neskoro.  Ak ste aj vy ten typ ľudí, ktorí čakajú na ideálnu situáciu, vedzte, že zaručene nikdy nepríde. Riskujte, buďte odvážni a zoberte život do vlastných rúk. Pretože teraz je ten správny čas.

Celý život sa za niečim naháňame – za dobrými známkami, vysnívanou prácou, peniazmi, autom, domom a množstvom materiálnych vecí, ktoré nás šťastnými nespravia. Podarí sa im to iba na pár minút, potom ten pocit vyprchá tak rýchlo ako prišiel.

Necestujeme, aby sme utiekli od nášho života. Cestujeme preto, aby nám neutiekol život.

Horizon33_2016 4 14_15 2 6.png

Myslíme si, že nové auto či drahý telefón v nás vyvolá pocit šťastia a dovolenka v Mexiku bude trvať iba pár dní a potom sa všetko vráti do starých koľají. Našťastie takto to nefunguje a dokonca aj najnovší vedecký výskum to potvrdzuje – materiálne veci človeka šťastným nespravia. Sú to nezabudnuteľné zážitky, chvíľky, momenty, všetko to, čo v našom srdci zanechá stopu. Cestovanie a spoznávanie nových miest, kultúr, ľudí či pamiatok je jedným z faktorov, ktorý v nás tieto pocity posilní. Žiadne hmotné veci nám tento zážitok neponúknu. Rozhodne si spomenieme skôr na svoju prvú dovolenku pri mori ako na to, kedy sme dostali náš prvý telefón.

Keď ma niečo cestovanie naučilo, tak to, že najlepšie niečo urobíte, ak sa do toho rovno pustíte. Nekecajte o tom, že by ste chceli ísť na Borneo. Rezervujte si letenku, vybavte si vízum, zbaľte batoh a stane sa to. (z knihy The Beach)

Horizon33_2016 4 14_15 5 39.png

V štúdii A Wonderful Life: Experiential Consumption and the Pursuit od Happiness profesor Gilovich okrem iného konštatuje, že sú to v prvom rade naše spomienky, pretože tie utvárajú našu osobnosť, nie materiálne statky. Aj keď svoje veci máme radi a vybudovali sme si k nim už určitý vzťah, nie sú našou súčasťou. Stále sú to iba veci. A čo zážitky? Tie sú v nás zakorenené, pretože spoločne so všetkými našimi skúsenosťami vytvárajú to, kým sme dnes.

Svet je obrovský a nádherný. Väčšina z nás žije a zomrie v rovnakom rohu, v akom sa narodí a nikdy z neho nič neuvidí. Nechcem byť ako väčšina. ( zo seriálu Game of Thrones) 

Snívate o dovolenke v Thajsku alebo je vašou jedinou túžbou pozrieť sa na vlastné oči na Nový Zéland? Chcete sa potápať s delfínmi či šnorchlovať v oceáne? Nečakajte a neváhajte. Slová vedcov by ste v tomto prípade mali brať naozaj vážne. Zoberte si teda svoje životné úspory a vyrazte na cestu svojho života. Ľutovať to určite nebudete.

Rigby island 1144440_960_720.jpg

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom