Rebríčku najdrahších monumentov Európy vládne Eiffelova veža

Eiffelova
Foto: SITA/AP

Metropoly Európy majú bez ohľadu na lokalitu turistom vždy čo ponúknuť. Ktoré z nich patria k tým finančne najcennejším, zisťovala talianska obchodná komora Monza a Brianza. V štúdii sa však neopierala o hodnotu stavebných materiálov, ale o turistický imidž. Rebríčku preto kraľuje ospevovaná i zatracovaná dominanta Paríža – Eiffelova veža.

Koloseum
Foto: SITA/AP

Táto 324 metrov vysoká veža bola postavená pri príležitosti storočného jubilea Francúzskej revolúcie pre Svetovú výstavu a ihneď sa stala hlavnou atrakciou hlavného mesta. Jej hodnota sa podľa talianskej štúdie šplhá na 434 miliárd eur, čo je takmer päťnásobok hodnoty Kolosea v Ríme, ktoré skončilo na druhom mieste. V rebríčku ďalej nasledovala Gaudího nedokončená Sagrada Familia v Barcelone, Milánsky dóm, Londýnsky Tower, Múzeum Prado v Madride a mýtami opradený Stonehenge v Anglicku.

Katedrála Sagrada Família v Barcelone
Foto: SITA/AP Photo/Manu Fernandez

Obchodná komora pri určovaní hodnoty pamiatok vychádzala z „imidžu, obchodnej značky a estetických kvalít“ stavieb, ktoré následne skombinovala s výsledkami ďalších desiatich štúdií a štatistických analýz. Medzi nimi sa nachádzal aj „turistický index“, ktorý bral do úvahy ekonomickú hodnotu daného miesta, slávu pamiatky a prúdenie turistov. Nevynechala ani „index ekonomickej príťažlivosti“, ktorý sledoval množstvo pracovných príležitostí, ktoré pamiatka vytvorila ako aj jej vývoznú hodnotu.

„Finančne najhodnotnejší monument Európy“ – Eiffelova veža – bol sprístupnený v roku 1889 a okamžite sa stal magnetom pre turistov. Len uplynulý rok vežu navštívilo 7,1 milióna ľudí, od otvorenia jej brán ich bolo už vyše 200 miliónov.

Stonehenge
Foto: SITA/AP Photo / Alastair Grant

Najcennejšie monumenty Európy:

1.Eiffelova veža, Paríž – 434 miliárd eur

2. Koloseum, Rím – 91 miliárd eur

3. Chrám Sagrada Familia, Barcelona – 90 miliárd eur

4. Milánsky dóm – 82 miliárd eur

5. Londýnsky Tower – 70,5 miliárd eur

6. Múzeum Prado, Madrid – 59 miliárd eur

7.  Stonehenge, Anglicko – 10,5 miliardy eur

www.cnngo.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom