Samojská aerolinka účtuje letenky podľa hmotnosti pasažierov

Lietadlo
Foto: SITA/AP

Malá letecká spoločnosť v Polynézii dáva pasažierom nový dôvod na to, aby pred ďalším výletom schudli – cenu leteniek sa rozhodla určovať na základe hmotnosti cestujúcich.

Samoa Air spustila nový systém na medzinárodných linkách v stredu. Cena leteniek sa od tohto dňa vypočíta na základe hmotnosti pasažiera a jeho batožiny. V závislosti od konkrétneho letu tak cestujúci za každý kilogram zaplatia v priemere od 73 do 83 centov.

Bez názvu
Foto: www.thestar.com

Riaditeľ spoločnosti Chris Langton uviedol, že lietadlá sa riadia podľa hmotnosti a nie podľa počtu sedadiel. „Lietadlo môže uniesť len určitú váhu a za tú váhu treba zaplatiť. Neexistuje iný spôsob,“ dodal Langton, ktorý v minulosti sám pilotoval lietadlá. Keď tento systém ceny leteniek navrhoval iným aerolinkám, odmietli ho s tým, že váha je príliš citlivá téma, o ktorú by sa nemali opierať. Cestujúci v oblasti tohto ostrovného štátu sa už aj bez toho musia pred letom postaviť na váhu, pretože lietadlá používané na prepravu medzi ostrovmi sú veľmi malé a citlivé na výkyvy. Dodržanie maximálnej prepravnej hmotnosti je preto nevyhnutné.

Langton uviedol, že cestujúci, ktorí potrebujú viac priestoru, dostanú jeden rad sedadiel, aby mali zaručený komfort. Nový koncept považuje za „spravodlivý v mnohých ohľadoch“. „Neexistujú žiadne ďalšie poplatky, pokiaľ ide o nadváhu alebo čokoľvek iné – kilo je jednoducho kilo. Napríklad 12 či 13-ročný cestujúci, ktorý je malý rozmermi i váhou, nebude musieť platiť dospelé cestovné, ako to bolo doteraz,“ vysvetlil Langton, podľa ktorého na cestovnom ušetria mnohé rodiny s deťmi ako aj samostatní cestujúci.

Bez názvu
Foto: www.thestar.com

Aerolinka doteraz dostala zmiešané reakcie od zahraničných cestovateľov. Tí boli väčšinou prekvapení, podľa riaditeľa Samoa Air však žiaden z nich neodmietol váženie. Leteckú spoločnosť dokonca kontaktovali aj zdravotníci v Americkej Samoe.

„Chcú sa zviezť na tejto vlne, ktorú sme vyvolali a použiť ju ako spôsob, ako upozorniť na tému obezity,“ uviedol Langton. Ostrovy v Tichomorí totiž patria k oblastiam s najvyššou obezitou na svete. Podľa štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je až 86% obyvateľov Samoy obéznych a v rebríčku najobéznejších národností sveta skončili na štvrtom mieste.

Zdá sa, že na novinku doplatí väčšina domácich cestujúcich. Riaditeľ leteckej spoločnosti, ktorá lieta najmä po ostrove Samoa a do Americkej Samoy, dúfa, že obyvateľov motivuje k starostlivosti o zdravie a zároveň podnieti k zmene aj ďalšie letecké spoločnosti.

www.news.yahoo.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom