Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hrozné nočné brušné memento
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
"Poďte sa najesť, pane," volajú nadháňači a majitelia všemožných indických podnikov rýchleho občerstvenia. Ich skromné menü síce stojí málo peňazí, ale prináša aj veľké riziká. Prísť do exotickej krajiny a nosiť si boľavé brucho v rukách, prípadne dopadnúť ešte horšie človek neželá ani najväčším nepriateľom. Vladimír Kampf
8. 05. 2013 8:00 ReportážeIndia od Cestujsi.skSITA

Sladkastý exotický pach Indie sa Európanom rýchlo sprotivý

„Poďte sa najesť, pane,“ volajú nadháňači a majitelia všemožných indických podnikov rýchleho občerstvenia. Ich skromné menü síce stojí málo peňazí, ale prináša aj veľké riziká. Prísť do exotickej krajiny a nosiť si boľavé brucho v rukách, prípadne dopadnúť ešte horšie človek neželá ani najväčším nepriateľom.

Viac než jedna celá jedna miliarda ľudí, ktorí žijú v dvadsiatich piatich zväzových štátov Indie usporiadaných do siedmich ústredne spravovaných území denne vyprodukuje tony nebezpečných fekálií, ktoré väčšinou nekončia v čističkách, ale niekde v riekach alebo roztrúsené v krajine.

Údolie rieky Indu je trvalo osídlené päťstotisíc rokov. Taký dlhý čas tu ľudia jedia, ale aj umierajú na choroby, ktoré pochádzajú práve z jedla a z fekálií. India sa v súčasnosti musí vysporiadať s preľudnenosťou, chudobou a najmä s veľkým znečistením životného prostredia. Napriek tomu, že brušné problémy sa tunajším obyvateľom nevyhýbajú, mnohí sa čudujú, že nepríjemných prípadov vzhľadom na hygienu nie je ešte viac.

Ťažko skúšaný

Kdesi na vidieckej farme v indickom Pandžábe sa na mňa usmial farmár v oranžovom turbane a rukou mi naznačil čosi ako: Poď na drink… Moja stredoeurópska nátura šťastne zareagovala. Oči mi zasvietili a v ústach som vopred pocítil chuť ponúkanej miestnej špeciality. Pohárik domáceho alkoholu urobí dobre mojej ťažko skúšanej, avšak zatiaľ pokojnej, brušnej dutine. Lenže… Hups. Omyl. Sikh mi predsa nebude ponúkať alkohol.

Vladimír Kampf

To som pokašľal. Oranžový turban čosi zakričal na svoju manželku a tá mi vzápätí priniesla pohár čerstvo nadojeného mlieka. Nemohol som uraziť domáceho a tak som mlieko vypil. Niečo podobné som urobil naposledy v kojeneckom veku. Po dobrom drinku mi gazdiná priniesla na dorazenie ešte pohárik čaju. Indovia ho zalievajú teplým mliekom… Čakal som veľké problémy. Našťastie som túto návštevu prežil v zdraví. Problémy nastali až po konzumácii jedla na palube lietadla európskeho prepravcu po spiatočnej ceste.

Najväčší strašiaci

Najväčším strašiakom Indie je vírusová hepatitída. Pre typ A Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča očkovanie všetkým cestujúcim do 54 rokov pri dlhodobých pobytoch v krajinách s vysokým výskytom tejto infekcie a s nízkym hygienickým štandardom. Aj typ B je dobré zaočkovať pri dlhodobom pobyte. Čím je človek mladší, tým väčší pozor by si mal dávať na túto veľmi nepríjemnú chorobu, ktorá môže spôsobiť aj smrť.

Vladimír Kampf

Pri krátkodobých pobytoch a dodržaní hygienických zásad je pravdepodobnosť nakazenia sa veľmi nízka. To skôr človeka zrazí rikša.

Z jedla sa dá v Indii dostať aj brušný týfus. Prejavuje sa tiež tráviacimi ťažkosťami. Toto infekčné ochorenie spôsobuje baktéria Salmonell typhi. Tí najopatrnejší sa môžu dať zaočkovať aj proti nemu.

Bez uzavretej zdravotnej poistky je vycestovanie do Indie hazard. Napriek tomu bude väčšina súkromných zdravotníckych zariadení od prípadného pacienta vyžadovať hotovosť bezprostredne po poskytnutí pomoci a starostlivosti. Kreditné karty ešte stále môžu byť v niektorých odľahlejších oblastiach neakceptovanou zbytočnosťou. Štátne zdravotnícke zariadenia a nemocnice nedosahujú európsky štandard. Bezplatné je ambulantné ošetrenie a prvá pomoc. Za lieky však treba platiť vždy a všade.

Nočný budíček

Drobné črevné a žalúdočné incidenty spôsobuje kopa ďalších krátkodobých chorôb. Väčšina z nich nezanecháva dlhodobejšie alebo vážnejšie následky.

Vladimír Kampf

Cestujúci, ktorí prespia v lacnejších hoteloch si určite všimnú, že aj domáci majú s vlastnou stravou problémy. Zvracajúcich hostí počuť cez tenké steny. Nočný budíček je mementom pre tých, ktorý ešte pokojne spia a tešia sa na dobroty z lacných fastfoodov. Opatrnosti nikdy nie je dosť.

Hľadať obchody s vákuovo balenými potravinami odniekiaľ z Európy nemá zmysel. Hypermarkety v krajine takmer neexistujú. Treba vziať rozum do hrsti a mať oči otvorené. Luxusné indické reštaurácie sa dajú cenovo porovnať s lacnejšími európskymi reštauráciami. Človek tu má väčšiu istotu, že jedlo je v relatívnom poriadku.

Spásonosné korenie

Väčšina indických jedál je bohato korenených. Aj keby v nich nejaký vírus bol, korenie by ho malo zničiť. Tie najviac korenené jedlá sa však nedajú ani zjesť.

Vladimír Kampf

Dobrým dezinfekčným a preventívnym prostriedkom je cesnak. Obsluha v reštauráciách, ktoré som častejšie navštevoval si veľmi rýchlo zvykla na to, že ku každému jedlu si pýtam pár strúčikov. Po niekoľkých úsmevoch a opakovaní tejto požiadavky si rýchlo zvykli a začali mi ho nosiť automaticky.

Áno, človek po cesnaku nepríjemne smrdí. Myslím však, že je to často lepšie, ako pach všadeprítomných fastfoodov na indický spôsob. Tie niekedy aj doslova smrdia páliacim sa olejom. Sladkastý pach Indie, ktorý spočiatku vonia exotikou sa Európanovi čoskoro aj sprotiví. A pozerať sa na všadeprítomné odpadky a výkaly nerobí dobre už len od pohľadu.

Na zachovanie vlastnej brušnej pohody:

Pite nápoje, vrátane mlieka, iba v originálnom balení. Káva a čaj z prevarenej vody by mali byť tiež bezpečné.

Nespoliehajte sa na to, že voda z vodovodu je nezávadná.

Odpustite si ľad v nápojoch.

Jedzte iba ovocie, ktoré sa dá olúpať alebo to, ktoré je precízne umyté v overenej vode.

Nejedzte surovú zeleninu a tepelne nespracované jedlá.

Čím skôr potlačte chuť na zmrzlinu a odpustite si ju.

Nekupujte potraviny od pouličných predavačov.

Medzi najnebezpečnejšie jedlá patria dary mora. Sú to často danajské dary.

Odporúčané články

Letiská, ktoré vzbudzujú rešpekt nielen cestujúcim, ale aj pilotom Hrozné nočné brušné memento

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z cestovania raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X