So psom na cestách - šťastie praje pripraveným

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pes, cestovanie
Vziať so sebou svojho domáceho miláčika na dovolenku je v prvom rade veľká zodpovednosť. Foto: ilustračné, Getty Images

V mnohých domácnostiach sú štvornohí miláčikovia považovaní za plnohodnotných členov rodiny, ktorí sú súčasťou všetkých rodinných akcií, a to vrátane dovoleniek či výletov. Na čo by ste však rozhodne nemali zabúdať, ak sa rozhodnete vziať svojho chlpáča na cesty?

Dovolenka so psom sa na prvý pohľad nemusí javiť ako nejaký problém – dokonalý relax v obľúbenej destinácii s verným štvornohým spoločníkom je snáď pre každého psieho majiteľa splneným snom. Pretvorenie tejto idylickej predstavy do reality je však podmienené správnym plánovaním, svedomitou prípravou a zodpovedným prístupom. V tomto článku vám prinášame niekoľko užitočných rád a tipov, ako zvládnuť dovolenku so psom bez stresu a nepríjemností.

Plánovanie je základ

Ak sa teda rozhodnete vycestovať spolu s vaším domácim miláčikom, mali by ste v každom prípade už pri plánovaní dovolenky zohľadniť povahu a schopnosti vášho psa a adekvátne tomu prispôsobiť výber vhodnej destinácie.

Zatiaľ čo niektorým psom cestovanie autom neprekáža, iným to spôsobuje nevoľnosť a značný stres. Mopslík na turistike či husky na letnej dovolenke na Sicílii? Za to by sa vám vaši štvornohí kamaráti asi nepoďakovali. Navyše, v niektorých krajinách platia pre psy prísne predpisy, ako napríklad povinnosť nosiť náhubok.

Kancelária, pes
Výber vhodnej destinácie pre vášho psa je prvým dôležitým krokom. Foto: ilustračné, Getty Images

Vopred sa informujte ohľadom možností dog-friendly ubytovania, turistických trás a pláží a vyhnite sa tak nepríjemným prekvapeniam priamo na mieste.

Čo krajina, to iné pravidlá

Pri cestovaní v rámci krajín EÚ je potrebné mať so sebou európsky pas pre spoločenské zviera, v ktorom musí byť zaznamenané, že váš pes absolvoval všetky povinné očkovania. Okrem toho vyžadujú niektoré krajiny pri vstupe so psom aj test na protilátky proti besnote, takzvaný titrový test.

Vstupné nariadenia a miestne predpisy sa v jednotlivých štátoch rôznia. Napríklad do Švajčiarska nemajú povolený vstup kupírované psy a naopak do Dánska či Francúzska zase všetky psie plemená, ktoré sú v daných krajinách klasifikované ako nebezpečné. V Taliansku musíte mať vždy so sebou náhubok a vôdzku a v Španielsku či Portugalsku psy nesmú cestovať vo vozidlách verejnej dopravy.

Zákaz vstupu psom
Pes v autobuse či reštaurácii? V niektorých krajinách samozrejmosť, v iných zase tabu. Foto: ilustračné, Getty Images

V niektorých regiónoch Španielska zachádzajú obmedzenia tak ďaleko, že psy nemajú povolený vstup na promenády. Nie sú vítanými hosťami v reštauráciách (ani na vonkajších terasách), vo verejných budovách a ani na plážach. Bohužiaľ sú psom častokrát odopreté aj mnohé turistické regióny, napríklad, ak sú súčasťou národných parkov.

Aj z tohto dôvodu je dôležité pred cestou vykonať dostatočný prieskum o vstupných nariadeniach cieľovej krajiny a vhodnosti danej destinácie pre vášho psa.

Zdravotná prehliadka pred cestou

Je váš pes po zdravotnej stránke úplne fit? Vo vlastnom záujme a v rámci zodpovednosti za svojho domáceho miláčika by ste ho ešte pred cestou mali nechať vyšetriť u veterinára.

Absolvoval váš pes všetky povinné očkovania? Najmä v južnej Európe bol u psov zaznamenaný zvýšený výskyt infekčných chorôb, ktoré prenášajú piesočné muchy a kliešte. Patria sem napríklad ochorenia ako leishmanióza, erlichióza, dirofilárie a babezióza.

Veterinár, pes
Prehliadku u veterinára by ste pred cestou nemali vynechať. Foto: ilustračné, Getty Images

Je preto obzvlášť dôležité, aby ste prijali účinné opatrenia a ochránili tak svojho psa pred spomínanými nástrahami – aspoň v rámci možností. Napríklad dodatočným očkovaním, liekmi alebo aplikáciou pipety. V každom prípade by ste sa mali včas poradiť so svojím veterinárom.

Bez cestovnej lekárničky ani na krok

Zostavte svojmu psovi malú lekárničku. Okrem liekov či výživových doplnkov, ktoré váš pes denne užíva, by mala obsahovať nasledovné:

  • Sprej alebo masť na rany
  • Antiparazitické prípravky (napr. spot-on pipety)
  • Opaľovací krém pre krátkosrsté psy
  • Dezinfekčné prostriedky
  • Živočíšne uhlie alebo iné lieky proti hnačke
  • Roztok na čistenie uší
  • Elektrolytový roztok
  • Pinzetu na vyberanie kliešťov
  • Chladiace bandáže, obväzy a nožnice
  • Lieky na cestovnú nevoľnosť
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia