Solárne lietadlo je v Číne, pokračuje v ceste okolo sveta

Solar Impulse 2
Solar Impulse-2 má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse-2 absolvovalo piatu etapu svojej cesty okolo sveta, počas ktorej sa dostalo z mjanmarského mesta Mandalay do čínskeho Čchung-čchingu. Pilotom bol Švajčiar Bertrand Piccard, ktorý sa v kokpite strieda s krajanom Andrém Borschbergom, pričom v lietadle je vždy len jeden z nich.

Piccard vyštartoval z Mandalay v utorok o 3:36 miestneho času (v pondelok o 23:06 SELČ) a do 1375 kilometrov vzdialeného cieľa dorazil o približne 20 hodín neskôr. Riadiaca veža ho navyše požiadala, aby pristátie na chvíľu oddialil, pretože v Čchung-čchingu v tom čase štartovalo a pristávalo príliš veľa komerčných liniek.

Solar Impulse-2 má rozpätie krídel 72 metrov, váži však iba 2,3 tony. Jeho let okolo Zeme odštartoval 9. marca v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch a trvať by mal približne päť mesiacov: Prvá etapa mala cieľ v Ománe, odkiaľ sa lietadlo cez Arabské more dostalo do Indie.

Počas tohto letu vytvoril Piccard rekord pre najdlhší neprerušovaný let na solárny pohon, keď preletel 1468 kilometrov. Ten istý pilot potom vytvoril aj rýchlostný rekord pre solárne lietadlo, keď počas letu z Váránasí do Mandalay dosiahol rýchlosť 216 kilometrov za hodinu. Solar Impulse-2 mal pôvodne v Čchung-čchingu naplánovanú iba krátku prestávku, po ktorej sa mal presunúť do Nankingu.

Pre nevhodné počasie však let na niekoľko dní odložili. Z Nankingu ho potom čaká päťdňová cesta na Havaj, ďalšie medzipristátia budú v USA a buď v južnej Európe alebo Maroku, pričom cieľom je spomínané Abú Zabí. Zastávky využívajú na oddych pilotov, údržbu lietadla a tiež šírenie informácií o solárnej energii.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom