Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Súostrovie Tisíc ostrovov
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.amusingplanet.com
12. 02. 2014 14:10 Chuť diaľokSeverná Amerika od Cestujsi.skSITA

Súostrovie Tisíc ostrovov: Reťaz unikátnych pozemkov na vode

Na americko-kanadskom súostroví si svoje miesto našli ostrovy, na ktoré sa zmestí len jediný dom, ale aj také, ktoré ukrývajú obrovské zámky.

Na mieste, kde Rieka svätého Vavrinca vyteká z jazera Ontario, leží fascinujúce súostrovie Tisíc ostrovov (Thousand Islands). Asi 80 kilometrov dlhá reťaz rôznorodých ostrovov a ostrovčekov, o ktoré sa delí USA a Kanada, bola v roku 1904 vyhlásená za chránenú rezerváciu.

Súostrovie Tisíc ostrovov
www.amusingplanet.com
Súostrovie tvorí 1864 ostrovov, pričom do oficiálneho počtu sa zaraďujú len tie, z ktorých celoročne vyčnieva nad hladinu aspoň jedna štvorcová stopa (0,09 m²) a rastie na nich aspoň jeden strom. Ostrovy sú skutočne rozmanité. Ten najväčší, Wolfe Island, má rozlohu 124 km² a domov si tu vybudovalo 1400 obyvateľov. Naopak, na ten najmenší, ktorý dostal názov Just Room Enough (Priestor tak akurát), sa zmestí len jediný dom s malou piknikovou lavičkou na záhradke.

Na mnohých zo stoviek ostrovov leží len jeden či dva domy. I napriek tomu sa môžu pochváliť elektrinou z hydroelektrární a pevnou telefónnou linkou, ktorá sa tiahne pod vodou z ostrova na ostrov.

Súostrovie sa koncom 19. storočia stalo obľúbeným miestom smotánky, a tak tu okrem obyčajných drevených domov možno nájsť aj opulentné stavby. Tou najnznámejšou Je Boldtov zámok so 120 izbami, ktorý nechal majiteľ hotela Waldorf- Astoria postaviť pre svoju manželku na ostrove v tvare srdca.

Súostrovie Tisíc ostrovov
www.amusingplanet.com

Okolo 20 ostrovov sa stalo súčasťou národného parku, ktorý patrí k najstarším v Kanade. Región The Thousand Islands-Frontenac Arch sa v roku 2002 zapísal aj do zoznamu prírodných pamiatok UNESCO.

www.amusingplanet.com

Odporúčané články

Cestovanie do USA: Jednoducho a rýchlo s ESTA Visa Za cestou do Ameriky sa skrývala poriadna drina

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z cestovania raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X