Švajčiari dokončujú prvý visutý most medzi horskými vrcholmi

Švajčiari dokončujú prvý visutý most medzi horskými vrcholmi
Foto: Glacier 3000

Konštrukcia prvého visutého mosta na svete, ktorý má spájať vrcholky dvoch hôr, je v záverečnej fáze. Most vo Švajčiarskych Alpách, ktorý spojí štíty Glacier 3000 a Scex Rouge v kantóne Vaud v západnom Švajčiarsku, bude zavesený vo výške 2956 metrov a turistom poskytne fascinujúce výhľady na okolité hory vrátane Mont Blancu či Eigera.

Švajčiari dokončujú prvý visutý most medzi horskými vrcholmi
Foto: Glacier 3000

Nepriaznivé letné počasie síce stavbu unikátneho mosta spomalilo, stavbári však robia všetko pre to, aby avizované sprístupnenie mosta v novembri tohto roku stihli. Helikoptéry vozia do závratnej výšky betón, laná a ďalší stavebný materiál každých šesť minút, aby stavbári v riedkom horskom vzduchu stihli dobehnúť zameškané.

Most, ktorý dostane názov Peak Walk, bude mať čiastočne sklenenú podlahu a hoci udrží váhu 300 návštevníkov, naraz na ňom bude mať povolenie stáť len polovičný počet. Unikátna vyhliadka odolá vetru rýchlosti 250 km za hodinu a bude otvorená celoročne.

Investori dúfajú, že most, ktorého konštrukcia stála takmer 1,5 milióna eur, zvýši návštevnosť regiónu aspoň dvojnásobne.

Peak Walk bude síce unikátom v oblasti architektúry, rekord za najvyšší visutý most na svete však nezíska. Ten patrí mostu Titlis Cliff Walk vo švajčiarskom Olbwadene, ktorý stojí vo výške 3017 metrov nad morom.

www.telegraph.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom