Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Clothes travel voyage backpack.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
static.pexels.com
31. 03. 2016 14:35 RadyOstatný svet od Cestujsi.skSITA

Tipy, ako sa efektívne zbaliť na dlhé cesty

Balenie patrí k tým menej príjemným činnostiam, ktoré sú neodmysliteľne späté s cestovaním. Keď však viete, ako na to, nič by vás počas bezpečnostnej kontorly na letisku nemalo prekvapiť.

Pred samotným balením sa uistite, či skutočne potrebuje tak veľa oblečenia a topánok. Nemusíte predsa každý deň na dovolenke chodiť v iných topánkach či nohaviciach. Veľmi dobre predsa viete, že budete chodiť viac-menej v tých istých obľúbených kúskoch stále dokola. Keď si toto uvedomíte, znížte svoje oblečenie na minimum.

Suitcase 918447_960_720
pixabay.com

Zrolujte si oblečenie a umiestnite ho v radoch po celej dĺžke svojho kufra. Na letisku sa oveľa ľahšie dá takýmto spôsobom skontrolovať obsah batožiny. Táto technika balenia ponúka tiež efektívny spôsob ako maximalizovať priestor.

Horizon33_2016 3 31_15 52 46.png
www.youtube.com

S tekutinami je to už o niečo zložitejšie. Ak budete chcieť na palubu lietadla prepraviť fľašu minerálky s objemom 1,5 litra, budete ju musieť vypiť ešte pred kontrolou alebo zahodiť. Je to dôsledok prísnych bezpečnostných opatrení, ktoré boli zavedené na letiskách a palubách po teroristických útokoch.

Cez bezpečnostnú kontrolu prejde iba malé množstvo tekutín – medzi tie sa zahŕňa voňavka, lak na nechty, gél či vosk na vlasy, zubná pasta, pena na holenie, ale aj dezodorant. Tieto predmety s tekutým obsahom musíte vložiť do priehľadného vrecúška, ktoré buď dostanete na letisku alebo si ho zaobstaráte sami, aby ste sa pred príchodom do letiskovej haly nemuseli zbytočne stresovať, že nemáte všetko zabalené tak, ako má byť. Tekutiny v plastovom vrecku nesmú presiahnuť veľkosť 20 x 18 cm – 1 liter. Každá nádoba s tekutinou, pastou, či gélom nesmie prekročiť 100 ml.

Horizon33_2016 3 31_15 59 6.png
www.youtube.com

Nezabúdajte si pred odletom skontrolovať, akú veľkosť batožiny určuje váš prepravca. Môže sa vám totiž ľahko stať, že na letisku budete nútení si celý obsah kufra prebaliť do inej batožiny. Kým jeden prepravca dovoľuje zobrať na palubu 10-kilogramovú príručnú batožinu, iný prepravca môže mať odlišné limity. Rozmer sa však nemení – 56x 45x 25 centimetrov, z dôvodu, aby sa batožina zmestila do úložných priestorov.

Najideálnejšie je mať kufor, ktorý okamžite rozoznáte od tých ostatných. Čierna je najfrekventovanejšia farba, skúste si vybrať zaujímavý motív či pestrejšie farby.
www.google.sk

Ak si chcete svoj kufor spoznať, je dobré si ho akýmkoľvek spôsobom označiť. Veľmi ľahko sa vám totiž môže stať, že si svoju batožinu s niekým nechtiac zameníte. Je preto vhodné si na kufor dať buď menovku alebo postačí aj červená stužka, vďaka ktorej budete vedieť, že je kufor váš.

Horizon33_2016 3 31_15 54 21.png
www.youtube.com

Čo si zabaliť do príručnej batožiny? Mali by to byť všetky veci, ktoré potrebujete mať počas letu pri sebe. Elektronika, hlavne laptopy či drahé prístroje sa neodporúčajú prepravovať v kufri.  Pri neodbornej manipulácií s kuframi sa môžu poškodiť alebo sa vaša batožina môže stratiť – radšej počítajte s akoukoľvek možnosťou. Z tohto dôvodu si so sebou na palubu lietadla zoberte počítač, tablet, kameru či fotoaparát. Budete ich mať po ruke a v bezpečí.

Suitcase 841200_960_720.jpg
pixabay.com

Taktiež si nezabudnite osobné doklady, cestovný pas či vstupné víza, ak sú nutné. V príručnej batožine by vám nemal chýbať doklad o poistení, letenka a doklady, ktoré potrebujete k ubytovaniu. Je vhodné mať pri sebe taktiež lieky, ak vám býva počas dlhé letu nevoľno. Na vyrovnanie tlaku pri štarte alebo pristávaní sú najideálnejšie mentolové cukríky či žuvačky.

Horizon33_2016 3 31_16 26 12.png
www.youtube.com

Odporúčané články

Ako sa efektívne zbaliť iba do príručnej batožiny? Nezabúdajte na tieto zásady Je toto najlepší kufor na svete?

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z cestovania raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X