V Londýne vzkriesia Kryštálový palác za stovky miliónov eur

Kryštálový palác
www.foxnews.com

Čínsky miliardár chce z popola vzkriesiť slávny Kryštálový palác. Stavba repliky, ktorá by mala byť hotová v roku 2018, bude stáť takmer pol miliardy eur.

Slávna stavba zo skla a ocele, ktorú v roku 1936 zničil rozsiahly požiar, sa dočká svojej repliky. Stavbu vernej kópie Kryštálového paláca chce podľa informácií agentúry Sinchua financovať čínsky miliardár a predseda predstavenstva developerskej skupiny ZhongRong Ni Čao-sing. Miliardár chce do južnej časti Londýna priniesť novú kultúrnu turistickú atrakciu a obnoviť park v štvrti Bromley.

Kryštálový palác
www.foxnews.com

„Z nového Kryštálového paláca chceme urobiť klenot koruny pre Britániu a celý svet,“ povedal Ni.

Pôvodnú budovu Kryštálového paláca postavili v londýnskom Hyde Parku pre Svetovú výstavu v roku 1851. Budovu zo skla a ocele o tri roky neskôr presunuli do južného Londýna. V roku 1936 zničil budovu zo skla a ocele rozsiahly požiar. Bývalý britský premiér Winston Churchill túto katastrofu nazval koncom jednej éry.

Budova, ktorú by mali začať stavať v roku 2015, bude dlhá 500 metrov a vysoká 50 metrov. Po predpokladanom dokončení v roku 2018 by mal projekt ponúknuť dvetisíc nových pracovných miest a zároveň do tejto oblasti prilákať nových investorov.

„Londýn je na celom svete preslávený svojou históriou a kultúrou. Pôvodný Kryštálový palác v Číne oslavujú ako veľký úspech. Tento projekt je jedinečnou príležitosťou prinavrátiť do metropoly jeho ducha a oživiť bývalý pôvab parku,“ uviedol Ni Čao-sing.

Kryštálový palác
www.foxnews.com

Nový palác bude stáť na rovnakom mieste, ako stával pôvodný. Jeho stavba vyjde v prepočte na 420 miliónov eur.

www.bbc.co.uk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom