Vzrušujúca Taormina na Sicílii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vzrušujúca Taormina na Sicílii
Teatro Greco v Taormine Kamila Nickelová

Najskôr sa na výstavbe mesta podieľali Kartáginci, no v 4. storočí pred n. l. sa Naxosu zmocnili Gréci a vystavali Tauromenion, teraz Taorminu. Vďaka dokonalej polohe na hore Monte Tauro a dvom zálivom, ktoré sprístupnili námornú obchodnú cestu, sa Taormina veľmi rýchlo stala dominantou zvučného mena. Prilákala obchodníkov, remeselníkov, staviteľov, umelcov, štátnikov, dobrodružných cestovateľov a v dnešných časoch zástup turistov. Perla Jónského mora bola zrodená pre obdiv a pýchu národa, ktorý ju vlastnil a vlastní.

Priaznivá klíma, prekrásna poloha, subtropická príroda, grécke divadlo – stelesnená romantika. Taormina je vhodná pre dovolenkárov v každom veku.

Najskôr sa na výstavbe mesta podieľali Kartáginci, no v 4. storočí pred n. l. sa Naxosu zmocnili Gréci a vystavali Tauromenion, teraz Taorminu. Vďaka dokonalej polohe na hore Monte Tauro a dvom zálivom, ktoré sprístupnili námornú obchodnú cestu, sa Taormina veľmi rýchlo stala dominantou zvučného mena. Prilákala obchodníkov, remeselníkov, staviteľov, umelcov, štátnikov, dobrodružných cestovateľov a v dnešných časoch zástup turistov. Perla Jónského mora bola zrodená pre obdiv a pýchu národa, ktorý ju vlastnil a vlastní.

Teatro Greco

Vzrušujúca Taormina na Sicílii
Teatro Greco v Taormine Kamila Nickelová

Mystická minulosť dýcha z každého kúta tejto jedinečnej destinácie. Najviac však v ruinách gréckeho divadla Teatro Greco, ktorého dnešná podoba pochádza z 3. storočia pred n. l.. No v časoch veľkej slávy bola staviteľská ozdoba kultúry, Rimanmi pretvorená na gladiátorské bojisko. Antické divadlo je druhým najväčším na Sicílií. Má v priemere 109 metrov a dokonalú akustiku. Atmosféru fascinujúcej krásy umocňuje výhľad na dymiaci, ale dlhé mesiace zasnežený vrchol sopky Etny, či zrakom obsiahnuté pobrežie až do Kalábrie. V letných mesiacoch sa tu usporadúvajú predstavenia s tými najzvučnejšími menami umeleckého sveta. V aréne už nepočuť rev zúrivých zvierat, či skutočný ston raneného otroka, ale odohrávajú sa tu umelecké tragédie, komédie, znie operný spev, symfonická hudba. Histórie chtivý turista má možnosť, navštíviť archeologické múzeum, nachádzajúce sa priamo v terasovitej záhrade divadla. Predstava, že v publiku kedysi sedávali osobnosti ako Alexander Dumas, André Gide, Guy de Maupassant, John Steinbeck, Gustav Klimt, Oscar Wilde, Richard Wagner, Johannes Brahms, či celebrity ako Marlene Dietrich, Greta Garbo, Federico Fellini, Cary Grant, Marcello Mastroianni, Elisabeth Taylor a Woody Allen, ktoré strávili dovolenku v tejto oblasti, je pre jednoduchého turistu priam informačná lahôdka.

Corso Umberto

Vzrušujúca Taormina na Sicílii
Corso Umberto - obchodná časť Kamila Nickelová

Prvý hotel sa v Taormine otvoril v roku 1874. Začala sa zlatá éra turizmu. Zachovanie kultúry, elegantného a zároveň temperamentného spôsobu života v tejto oblasti až do dnešných čias, pridáva relaxačným prechádzkam istý punc dokonalosti. Hlavná pešia zóna Corso Umberto sa vinie mestom od východu na západ. Krášli a vylepšuje ju množstvo obchodíkov, kaviarní, reštaurácií, butikov, kde je možné kúpiť skoro všetko od obyčajných suvenírov až po tie najdrahšie kúsky módnych značiek. Pre milovníkov starožitností a vzácnych šperkov má toto miesto obzvlášť špecifické alternatívy. A to nielen v obchodnej sfére. Priamo na pešej zóne sa nachádzajú snáď všetky najdôležitejšie a najzaujímavejšie historické pamiatky, ktoré asi nikto z prítomných neobíde bez povšimnutia. Za Porta Messina, časť pešej zóny, sa nachádza šľachtický palác Palazzo Corvaia v goticko-katalánskom štýle. Pozornosti sa teší tiež kaštieľ Odeon, ktorý sa skrýva len pár metrov od predošlej pamiatky. Nasleduje ďalšia pamätihodnosť a za ňou ďalšia. Nad tým všetkým tróni, už spomínané Teatro Greco. Pre fanúšikov sakrálnej architektúry je najväčším lákadlom katedrála San Nicolo z 13. storočia. Možností pre ulahodenie oku, pocitom, zvedavosti a vzdelávaniu sa, je v tejto oblasti veľmi veľa. Záleží už len na čase, či fyzickej zdatnosti. Keďže mesto je veľké a zaujímavých uličiek tak veľa.

Pláže

Vzrušujúca Taormina na Sicílii
KamilaNickelová Kamila Nickelová

Stredomorské podnebie umožňuje precvičiť si všetky možné vodné športy, na aké si len človek trúfne. Plávanie, potápanie, rybárčenie, kanoistika, plachtenie, windsurfing, alebo iba opaľovanie na pieskovej či kamienkovej pláži. Taormina je 210m nad morom. V jej bezprostrednej blízkosti sa rozprestiera prekrásne pobrežie od severu na juh. Dostať sa čo najrýchlejšie na pláž tu nie je žiaden problém. Z centra premáva pohodlná lanovka alebo kyvadlová autobusová doprava. Prázdninové radosti tu trvajú takmer osem mesiacov. Deti sa tak môžu blázniť v mori skoro každý deň a pre dospelých dovolenkárov je to príležitosť, ako si v priebehu roka odpočinúť na slniečku i keď sa v ich rodnom kraji čertí aprílové počasie. Pre menej zdatných plavcov a zarytých suchozemcov je jogging tým najvhodnejším riešením, ako si vychutnať vôňu mora už za svitania. Dobrodružné typy si tiež prídu na svoje a to skúmaním skalnatých zátok, ktoré veľakrát ukrývajú divoké prírodné tajomstvá, podmorské jaskyne a v nich húfy zvedavých rýb.

Jedlo a víno

Vzrušujúca Taormina na Sicílii
Grilovaná pochúťka Kamila Nickelová

Sicílska kulinárska kultúra je pre každého návštevníka čímsi mimoriadnym. Ponúka rôznorodosť a pre taliansku kuchyňu hromadu netradičných receptov, ktoré zdedila po svojich predkoch. V prvom rade je strava obohatená o čerstvú zeleninu, bežne podávanú s olivovým olejom a balsamicom. Neodmysliteľné cestoviny, pizza, grilované ryby, jahňacie alebo kozie mäso ochutené bylinkami a mnoho ďalších maškŕt, ktoré na ostrov priniesli dobyvatelia. Taormina je v stravovaní skoro tak výnimočná ako v architektúre. Ak je peňaženka viac plná, nie je problém ochutnať lahodné špeciality priamo v centre. Pred reštauráciami sú tabule s menu, kde si každý nájde svoje jedlo a hlavne cenu. Predjedlá sú často veľmi bohaté, zložené zo studených pokrmov, rybích šalátov, plnených paprík, paradajok, či tepelne upravených dobrôt ako baklažán, alebo paradajky zapečené v syrovej omáčke. Po predjedle prichádza na rad prvý hlavný chod. Obvykle sú to cestoviny s čerstvými paradajkami a bazalkou, špagety s čiernou omáčkou z chobotnice alebo v Taormine veľmi obľúbené „risotto alla marinara” dusená ryža s plodmi mora. Druhé hlavné jedlo je naklonené viac k rybacím pokrmom. I keď nájde sa aj zapečený králik, alebo dusený v bylinkovej zálievke, či chutné pečené klobásky na červenom víne s prísadou feniklu. Špeciálnou a veľmi drahou pochúťkou sú homáre. Za dobrým a výdatným jedlom dobre padne sladký dezert. Zmrzlina vyrobená v Taormine nemá konkurenciu. Preto jej turisti dávajú prednosť pred inými sladkosťami, ako napríklad piškótový koláč plnený lahodným smotanovým krémom z ovčieho mlieka. K tomu všetkému kraľuje veľmi kvalitné sicílske víno, ktoré nesmie chýbať na žiadnom stole počas jedla.

Taormina patrí medzi tie najvzácnejšie klenoty, aké kedy vytvorili na Stredomorí. Preto je dovolenka v nej tak vyhľadávaná a cenená.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia