Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
študenti
Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein
7. 06. 2011 5:38 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Cez Erasmus vycestovalo minulý rok viac než 2100 Slovákov

BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Štúdium v zahraničí cez grantový program Erasmus absolvovalo v akademickom roku 2009/10 celkovo 2 151 študentov zo Slovenska.

Naši študenti cestovali najmä do Česka, Dánska, Španielska, Francúzska a Rakúska. Podľa údajov Európskej komisie má mobilita našich študentov naďalej stúpajúcu tendenciu.

„V rámci projektov Erasmus a Socrates študovalo už 12 215 slovenských študentov,“ uviedol Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Naopak, na slovenských vysokých školách sme prijali v rámci Erasmu 1 085 zahraničných študentov, najmä z Poľska, Španielska, Francúzska, Česka a Dánska.

Celkovo získalo cez Erasmus v akademickom roku 2009/10 grant na štúdium alebo odbornú prípravu v zahraničí viac ako 213-tisíc študentov. V porovnaní s údajom za predchádzajúci rok je to nárast o 7,4 percenta. Ak najúspešnejší študentský výmenný program na svete udrží súčasný trend, Európska únia dosiahne svoj cieľ podporiť od spustenia programu v roku 1987 do roku 2012/13 tri milióny európskych študentov. Najžiadanejšími destináciami v roku 2009/10 boli Španielsko, Francúzsko a Spojené kráľovstvo. Naopak, najviac študentov za hranice vyslalo Španielsko, Francúzsko a Nemecko. V uvedenom roku tvorili 61 percent študentov v programe Erasmus ženy. EÚ investovala v roku 2009/10 do programu Erasmus 415 miliónov eur.

Popularita programu rastie

V roku 2009/10 strávilo 178-tisíc študentov z celkového počtu absolventov Erasmu časť svojho štúdia v zahraničí na univerzite alebo inej inštitúcii vyššieho vzdelávania v jednej z 32 krajín, ktoré boli v tom čase zapojené do iniciatívy Erasmus. Ide o 27 členských štátov EÚ, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Turecko. Tento rok sa Švajčiarsko stalo 33. krajinou v programe Erasmus.

Počet študentov, ktorí si zvolili túto možnosť štúdia, v porovnaní s rokom 2008/09 narástol o 5,7 percenta. Pracovné stáže v spoločnostiach v zahraničí podporuje program Erasmus od roku 2007 a ich popularita narastá. V roku 2009/10 si túto možnosť zvolilo 35-tisíc študentov, teda každý šiesty, čo predstavuje nárast o 17,3 percenta oproti minulému roku.

Pre vyšší počet podporovaných študentov priemerná suma, ktorú študenti mesačne z grantu dostávajú, klesla približne o sedem percent, teda na 254 eur. Vo väčšine zapojených krajín je dopyt po grante Erasmus oveľa väčší ako jeho dostupnosť. Jedným z výsledkov štúdie vypracovanej v roku 2010 pre Európsky parlament bolo zistenie, že len 24 percent študentov, ktorí neboli zapojení do programu Erasmus, nemalo záujem o študijný program v zahraničí. Okrem toho Erasmus poskytol 38-tisíc grantov zamestnancom univerzít a pedagógom, aby mohli vyučovať v zahraničí alebo sa tam zúčastniť na odbornej príprave, čo je o štyri percentá viac ako v predchádzajúcom roku.

Odporúčané články

Študenti si cez Erasmus najviac vyberajú Nemecko Vysokoškoláci nevyužívajú vzdelávací program EÚ

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X