Aktualizované: Cez Slovensko sa môžu prehnať búrky a hrozia aj supercely, bude dusno a teploty do 33 stupňov

Nemecko, búrka
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 6. augusta 9:45

V najbližších dňoch bude na Slovensku teplo a dusno, ale hrozia aj intenzívne búrky. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Facebook.

Dusno a teploty do 33 stupňov Celzia

„Po zadnej strane tlakovej výše, ktorá sa presunula nad Balkán, k nám začal od juhozápadu prúdiť teplý vzduch. Nebude však len teplý, ale aj vlhký, v dôsledku čoho bude dusno,“ informuje SHMÚ.

V utorok najvyššia denná teplota vystúpi na 27 až 32 stupňov Celzia. Na Orave, Liptove a hornom Spiši
bude okolo 25 stupňov Celzia a na horách vo výške 1500 metrov teplomer ukáže okolo 16 stupňov Celzia.

počasie, predpoveď
Grafická predpoveď počasia na utorok. Foto: www.shmu.sk.

V stredu sa teploty vyšplhajú na 28 až 33 stupňov Celzia, pričom na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši bude okolo 26 stupňov Celzia. Vo štvrtok teploty klesnú na 25 až 30 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami môže byť miestami chladnejšie.

Výstraha prvého stupňa

Vo vlhkom vzduchu budú podľa meteorológov aj vhodné podmienky na vznik búrok, ktoré môžu byť aj intenzívne, pretože bude silné výškové prúdenie. „Búrky sa tak môžu zoskupovať do väčších systémov, prípadne môžu vznikať supercely,“ uviedli.

Na utorok je už vydaná aj výstraha prvého stupňa pred búrkami, ktorá platí pre celý Košický kraj a okresy Bardejov, Humenné, Levoča, Medzilaborce, Prešov, Sabinov, Snina, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou, Banská Bystrica, Brezno, Detva, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota a Zvolen.

V týchto častiach Slovenska je podľa meteorológov aj malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky,
pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ varuje SHMÚ.

výstraha, búrky, utorok
Výstraha prvého stupňa pred búrkami je na utorok 6. augusta vydaná pre žltou farbou označenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav