Chaplinov klobúk a palička zmenia majiteľa, vydražia ich

Charlie chaplin
Charlie Chaplin Foto: facebook.com

BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Tento víkend losangeleský aukčný dom Bonhams usporiada dražbu, na ktorej si budú môcť zberatelia zaobstarať paličku a klobúk legendárneho herca a komika Charlieho Chaplina.

Predpokladaná cena predmetov je okolo 40 až 60-tisíc dolárov (32 až 47-tisíc eur). Klobúk, palička a priveľké topánky boli charakteristické pre Chaplinovu najslávnejšiu postavu – tuláka Charlieho, ktorého po prvý raz stvárnil vo filme Kid Auto Races at Venice (1914) a naposledy v Modernej dobe (1936).

Nie je známe, koľko Chaplinových paličiek a klobúkov ešte existuje, tieto pochádzajú zo súkromnej kolekcie. V rámci dražby bude na predaj i saxofón džezového hudobníka Charlieho Parkera, ručne napísaný list Johna Lennona, v ktorom seba s manželkou Yoko Ono nakreslil nahých, kolekcia fotografií Marilyn Monroe či stolička z Rick’s Café Américain z filmu Casablanca (1942).

Charlie Chaplin sa pred koncom prvej svetovej vojny stal zásluhou nemých snímok najväčšou filmovou hviezdou na svete. Počas svojej kariéry nakrútil okolo 90 filmov, medzi najznámejšie z nich patria Kid (1921), Zlaté opojenie (1925), Svetlá veľkomesta (1931), Diktátor (1940) či Svetlá rámp (1952).

Herca v ére mccarthizmu obvinili z „protiamerických aktivít“ a v roku 1952 mu zakázali vrátiť sa do USA, preto sa s rodinou usadil vo Švajčiarsku. Do USA sa vrátil až v roku 1972, keď si tam prišiel prevziať čestného Oscara.

Herec, ktorého presný dátum narodenia ani rodisko stále nie sú potvrdené, skonal v roku 1977.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlie ChaplinMarilyn MonroeYoko Ono