Charfreitag v Dubnici ešte nevyhral

Bez názvu
Libor Charfreitag Foto: SITA/Gabriel Bogdányi

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Úradujúci majster Európy v hode kladivom Libor Charfreitag doteraz štartoval na siedmich ročníkoch medzinárodného mítingu Atletický most v Dubnici nad Váhom, ale na Považí sa z víťazstva ešte ani raz netešil.

Hoci v týchto dňoch sa v prvom rade chce dostať najmä po zdravotnej stránke do poriadku, na septembrové preteky v Dubnici (15. septembra) sa teší.

„Štartovať v Dubnici je pre mňa výnimočná udalosť zo viacerých dôvodov. V Dubnici je hladký a rýchly kruh, ktorý je zárukou dobrých výkonov. Na Slovensku štartujem veľmi zriedkavo. Spravidla doma súťažím iba trikrát do roka. Na tradičnom vrhačskom mítingu v Trnave, na Atletickom moste v Dubnici a samozrejme, na majstrovstvách Slovenska. Súťažiť pred päťtisícou diváckou kulisou je pre mňa tiež pomerne veľkou vzácnosťou a výzvou zároveň. Navyše, bude to krátko po majstrovstvách sveta v Dägu, každý bude športovú formu ladiť na tento šampionát. Teší ma, že do Dubnice zvykne chodiť veľmi dobrá konkurencia aj v našej disciplíne, lebo organizátori robia všetko pre to, aby urobili kvalitné preteky. A keďže kladivárskych mítingov takej kvality nebýva vo svete veľa, v Dubnici by nemali chýbať silný Maďar Krisztián Pars, Slovinec Primož Kozmus, ktorý je olympijský víťaz a majster sveta. Do Dubnice sa chystá aj Poliak Szymon Ziólkowski a mnohí ďalší moji konkurenti, súperi a kamaráti. Hoci do tohto mítingu je ešte dosť času, verím, že sa opäť dostanem do takej športovej formy, že sa mi ich podarí poraziť,“ prezradil Libor Charfreitag takmer tri mesiace pred 9. ročníkom mítingu AE Classic Atletický most v Dubnici nad Váhom, pre ktorého vrcholom sezóny je svetový šampionát v juhokórejskom Dägu.

„Nemám ešte správny cit pre kladivo“

„Stále sa necítim úplne fit po zdravotnej stránke. Preto meškám trošku v rýchlosti, čím je ohrozená technika a nemám ešte ten správny cit pre kladivo,“ konštatoval 33-ročný odchovanec trnavskej atletiky, ktorý väčšinu roka trénuje v americkom Dallase.

„Všetky tieto veci riešime a dlhodobo na tom pracujeme. Môj zdravotný stav sa postupne zlepšuje. Dúfajme, že približne o tri – štyri týždne by som mohol byť prichystaný na výkony okolo 80 metrov. Zatiaľ je mojim tohoročným maximom 77,69 m, čo ma radí na 11. pozíciu vo svetovom rebríčku,“ pokračoval Libor Charfreitag.
Slovenská atletika má zlato
Foto: SITA/Gabriel Bogdányi

Do svetového šampionátu v Dägu by som chcel byť v dobrej forme a na MS chcem podať opäť stopercentný výkon,“ tvrdil L. Charfreitag.

Podľa neho dobrou vecou v jeho súčasnej situácii je fakt, že už pozná príčinu svojich zdravotných problémov, ktoré negatívne ovplyvňovali jeho výkonnosť.

„Mrzí ma, že ako úradujúci majster Európy som na mítingoch nepodával také dobré výkony, aké odborníci i široká verejnosť odo mňa právom čakali. Ale ak telo nedovolí viac, ja s tým už nič neurobím,“ priznal Libor Charfreitag, ktorý si o necelé dva mesiace v juhokórejskom Dägu trúfa bojovať aj o titul svetového šampióna.

Myslím si, že ak sa dám zdravotne do poriadku, môžem v Dägu bojovať aj o najvyššie méty. Mám na to skúsenosti, viem, ako sa na MS bojuje o medaily. Zažil som to už,“ konštatoval rodák z Trnavy a pokračoval: „Všetko bude závisieť od toho, ako sa dám po zdravotnej stránke dokopy. Trošku sa to lepší a do majstrovstiev sveta by som chcel štartovať na štyroch mítingoch, na ktorých by som si mal overiť športovú formu. Ak sa to podarí, nebude problém opäť sa dostať k 80-metrovej hranici.“

Súperov sleduje

Aj keď mnohonásobný najlepší atlét Slovenska momentálne rieši svoj zdravotný stav, výkony súperov tiež pozorne sleduje. „Registrujem, že ich hody sú tento rok kvalitnejšie. Najmä tie tri – štyri úvodné. Lenže iné je súťažiť na mítingoch a iné na svetovom šampionáte. Napríklad na MS v Berlíne na bronzovú medailu stačilo hodiť 78 metrov. Samozrejme, dnes sa už každý dokáže pripraviť po fyzickej stránke. Ale na takých pretekoch ako sú MS alebo OH je rozhodujúcim faktorom predovšetkým psychika. Veľké súťaže sa vyhrávajú najmä hlavou,“ zdôraznil úradujúci majster Európy z ME 2010 v Barcelone a bronzový z MS 2007 v Osake.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Libor Charfreitag