Charles Dickens sa narodil pred 200 rokmi, spomína i Google

Charles Dickens
harles Dickens sa narodil pre 200 rokmi. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Anglický spisovateľ Charles Dickens sa narodil pred 200 rokmi. Predstaviteľa anglického kritickorealistického románu 19. storočia si dnes pripomenul aj internetový gigant Google.

Dickens sa narodil 7. februára 1812 v Landporte pri Portsmouthe v rodine neúspešného vládneho úradníka. Žil v biede, ako 12-ročný si musel zrábať v továrni na živobytie, pretože jeho otca odsúdili do väzenia pre dlžníkov. Toto obdobie zanechalo v spisovateľovi hlbokú stopu, ktorú neskôr odhalil vo svojej tvorbe, najmä v románe David Copperfield a Malá Doritka. Dickens si uvedomoval dôležitosť vzdelávania, ako 15-ročný sa stal advokátskym pisárom, neskôr pracoval ako súdny zapisovateľ, spravodajca a novinár.

V roku 1836 sa oženil s Catherine Hogarthovou, s ktorou splodil desať detí. Jeho manželstvo sa však rozpadlo.

V roku 1857 sa zamiloval do herečky Ellen Ternanovej a o rok na to sa rozviedol so svojou manželkou, čím vyvolal spoločenský škandál. Rozvod ho pripravil aj o mnohých priateľov.

Dickens tvoril v období rozmachu britského impéria. V tvorbe realisticky opisoval život nižšej strednej vrstvy,
Charles Dickens
Foto: google.com

londýnskej chudoby a podsvetia. Stvoril množstvo nezabudnuteľných postáv, ako sú Uriáš Heep, Scrooge alebo pán Pickwick. V jeho románoch sa nachádza súcit s utrpením chudobných a ostrá kritika spoločenských pomerov. Napísal takmer 20 románov, z ktorých mnohé vychádzali na pokračovanie v časopisoch.

Kronika klubu Pickwickovcov

Charles Dickens uverejňoval v časopise na objednávku humoristický román Kronika klubu Pickwickovcov. Séria humorných scén, dobrodružstiev a spontánnej veselosti sa v diele prelína s kritikou anglického zákonodarstva a sociálnej nespravodlivosti. Pozornosť čitateľov vzbudil až vtedy, keď sa v rozprávaní objavila postava sluhu Sama Wellera, zosobňujúca zdravý rozum človeka z ľudu. Román je napísaný formou zápiskov z činnosti skupiny výstredných Angličanov. Hlavnou postavou je pán Pickwick, predseda klubu.

Oliver Twist

V časopise na pokračovanie vychádzajú aj jeho romány Oliver Twist a Nicholas Nickleby. Realistický román Oliver Twist vyšielv roku 1838, skladá sa z 53 kapitol. V románe spisovateľ kritizuje zaostalosť spoločnosti v sociálnych otázkach a problematiku detskej výchovy. Dickens rozpráva príbeh siroty z chudobinca, ktorá sa neskôr dostane do
Charles Dickens
Foto: SITA, AP

skupiny londýnskych vreckových zlodejov a nakoniec končí v bohatej rodine. V románe Nicholas Nickleby kritizuje anglický školský systém. Román Starožitnícky sklep zobrazuje realistický obraz detského utrpenia v Anglicku 19. storočia.

Spisovateľ nešetril kritikou ani americkú spoločnosť. Bol tvrdým zástancom zrušenia otroctva. Svoje skúsenosti z päťmesačnej cesty do USA a Kanady premietol do cestopisných čŕt Americké poznámky.

David Copperfield

Medzi najznámejšie Dickensove duchárske poviedky patrí Vianočná koleda. Spisovateľ v nej rozpráva príbeh o nemilosrdnom starom lakomcovi Scroogeovi.

Autobiografické črty sa objavujú v románoch Malá Doritka a David Copperfield. V románe David Copperfield vystupuje hlavná postava Dávid, ktorý musí odísť do internátnej školy. Tam prežíva ťažké obdobie, musí nastúpiť do zamestnania. Po úteku z domova býva u tety, nakoniec vyštuduje a stane sa z neho slávny spisovateľ. Informácie pochádzajú z webových stránok wikipedia.org a www.online-literature.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles Dickens