Charlie Hebdo má na obálke karikatúru občana Obamu

Charlie Hebdo
Nové číslo kontroverzného satirického týždenníka Charlie Hebdo. Foto: Facebook.com/Charlie Hebdo

PARÍŽ 9. novembra (WebNoviny.sk) – Kontroverzný francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo má na obálke svojho najnovšieho čísla, ktoré sa v predaji objavilo v stredu – deň po prezidentských voľbách v USA – karikatúru dosluhujúceho prezidenta USA Baracka Obamu, ako uteká pred dvoma policajtmi. Kresbu dopĺňa text „Znova občan ako iní“.

Fotografia

Obrazom: Prezidentské voľby v USA

Charlie Hebdo touto kresbou reaguje na pretrvávajúce napätie medzi políciou a afroamerickým obyvateľstvom, ktoré v Spojených štátoch badať už niekoľko rokov. Prípady, keď policajti napadli, postrelili alebo smrteľne zranili Afroameričanov, vyvolávajú v USA pouličné nepokoje.

Najmasovejšie protesty proti policajnej brutalite sa odohrali v roku 2014. Dôvodom bolo zastrelenie černošského tínedžera Michaela Browna v meste Ferguson. Policajta, ktorý strieľal, neskôr súd zbavil obvinenia, čo vyvolalo pobúrenie veľkej časti americkej verejnosti.

Americké médiá informovali, že v roku 2016 americkí policajti pri svojich zásahoch usmrtili 823 osôb. Väčšinu zabitých tvorili Afroameričania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Charlie Hebdo