Chárov Boston nezvládol ani druhý finálový duel

Chára

VANCOUVER 5. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti kanadského tímu Vancouver Canucks uspeli aj v druhom domácom finálovom súboji o prestížny Stanleyho pohár, keď v sobotňajšom zápase v Rogers Arene zdolali americký Boston Bruins 3:2 po predĺžení. Slovenský obranca Zdeno Chára zaznamenal v drese hostí jednu asistenciu.

Hrdinom druhého duelu sa stal Alexandre Burrows

Kým v stredajšom úvodnom meraní síl bol hrdinom stretnutia domáci Raffi Torres, tentoraz sa ním stal Alexandre Burrows, ktorý sa na triumfe svojho mužstva podieľal dvoma presnými zásahmi a jednou asistenciou. Tridsaťročný krídelník bol autorom aj víťazného gólu už v jedenástej sekunde prvého predĺženia a dosiahol druhý najrýchlejší presný zásah v predĺžení v histórii play-off NHL. Na čele tabuliek zostáva gól Briana Skrudlanda z Montrealu, ktorý dosiahol v deviatej sekunde predĺženia v máji 1986 proti Calgary. „Ešte sme nič nevyhrali. Máme za sebou len dva zápasy, využili sme výhodu domáceho ľadu. Boston má skutočne dobrý tím a som presvedčený, že pred vlastnými fanúšikmi bude ešte lepší. My môžeme povedať, že sme pripravení na náročné súboje. Nebude to ľahké. Kým nevyhráte zápas na ľade súpera, nemáte sériu pod kontrolou,“ povedal pre nhl.com po stretnutí Burrows.

Poradie v kanadskom bodovaní v play-off zámorskej hokejovej NHL (stav k 4. júnu 2011):

10. Joe Thornton (San Jose) 18 3 14 17

Poznámka: Za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Poradie najlepších strelcov play-off:

1. Martin St. Louis (Tampa Bay) a David Krejčí (Boston) po 10 gólov, 3. Alexandre Burrows, Daniel Sedin (obaja Vancouver) a Sean Bergenheim (Tampa Bay) po 9, 6. Nathan Horton (Boston) 8, 7. Ryan Kesler (Vancouver), Daniel Briere, James van Riemsdyk (obaja Philadelphia), Logan Couture, Devin Setoguchi, Patrick Marleau (všetci San Jose) a Joel Ward (Nashville) po 7

Štatistiky slovenských hokejistov v play-off kanadsko-americkej NHL (za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, bodov, +/-, striel a trestných minút) – stav k 4. júnu 2011:

Brankári opäť skvelí

Rovnako ako v prvom stretnutí sa medzi tri hviezdy zápasu dostali aj obaja gólmani, ktorí síce inkasovali v riadnom hracom čase po dva góly, ale pre svoje mužstvá boli výraznými oporami. Podľa štatistík z minulosti, iba štyrom tímom sa podarilo získať Stanleyho pohár, keď vo finálovej sérii prehrávali už 0:2. Naposledy to dokázal pred dvoma rokmi Pittsburgh, ktorý zmazal náskok Detroitu a získal cennú trofej. Tretí duel je na programe v pondelok 6. júna, séria sa sťahuje do Bostonu.

Bruins odohrali v Rogers Arene dva výborné zápasy, vždy však odchádzali s prehrou o gól. Pred domácimi duelmi sa nevzdávajú a sériu chcú pred vlastnými fanúšikmi vyrovnať. „Máme za sebou stretnutia s veľmi tesnými výsledkami a séria bude v rovnakom duchu aj pokračovať. Nabudúce môže rozhodujúci puk skončiť v opačnej bránke. Musíme hrať v rovnakom štýle ako doteraz,“ povedal obranca Bruins Andrew Ference. Boston v prvom stretnutí inkasoval rozhodujúce K.O. 18,5 sekundy pred koncom tretej tretiny, v sobotu zasa 11 sekúnd po začiatku predĺženia. „Je úplne jedno, či prehráte zápas o gól alebo 0:5. Vždy ste prehrali, čo ste nechceli. Musíme sa poučiť a našu hru ešte vylepšiť,“ povedal brankár Tim Thomas.

Tretí duel je na programe v pondelok 6. júna, séria sa sťahuje do Bostonu.

Chárove vylúčenie stálo Boston prvý gól

Úvod duelu vyšiel lepšie domácemu kolektívu, ale gólman Bostonu si poradil s dvoma nebezpečnými pokusmi S. Sala aj strelou Ehrhoffa. Na druhej strane vynikajúci Luongo maskou zneškodnil nebezpečný projektil Rydera. Pri následnom vylúčení Zdena Cháru za nedovolené bránenie najprv T. Thomas vychytal D. Sedina, no tesne pred návratom slovenského beka a kapitána Bruins na ľad prekvapil bostonského brankára z prvej Burrows po nezištnej prihrávke Higginsa – 1:0.

V druhej tretine prevzali iniciatívu hostia a dokázali otočiť skóre. Najprv v 30. min po strele Boychuka poslal za chrbát Luonga odrazený puk útočník Lucic a o dve minúty neskôr v presilovej hre strelu Zdena Cháru jemným tečom usmernil do bránky Vancouveru skúsený Recchi. Potom musel T. Thomas predviesť niekoľko skvelých zákrokov a držal Bruins „nad vodou“.

V 50. min však druhýkrát kapituloval, keď Chára vo vlastnom obrannom pásme nedokázal poslať puk do bezpečia, ten sa od Edlera a Burrowsa dostal až k D. Sedinovi, ktorý vyrovnal na 2:2.

NHL

V predĺžení rozhodol Burrows

Rozhodnutie priniesol hneď úvod predĺženia, keď P. Bergeron síce vyhral vhadzovanie, no Ference nerozohral presne, puk sa dostal k rýchlemu Burrowsovi, toho nedokázal zastaviť Zdeno Chára a útočník Canucks spoza bránky poslal „kosatky“ do vedenia v sérii 2:0. „Danny Sedin to urobil skvele. Viem, že Tim Thomas má rád výzvy. Ak by som iba strieľal, puk by určite chytil. Takto som to vymyslel inak. Chcel som obkorčuľovať bránku a až vtedy vyskúšať strelu. On sa mi však hodil pod nohy a na chvíľu som stratil kontrolu nad pukom. Mal som šťastie, že napokon ostalo dostatok priestoru a Tim sa nestihol už presunúť,“ popísal dôležitý moment zápasu Burrows, ktorému hrozila suspendácia za pokus o pohryznutie Patricea Bergerona. Vedenie NHL ho napokon nepotrestalo a on rozhodol druhé finále. „S tým sa nedá nič robiť. Nikdy som nemyslel, že by to takto dopadlo. NHL urobila rozhodnutie, my ho rešpektujeme. Ak by sme začali vyplakávať, neboli by sme hrdým tímom,“ povedal tréner Bostonu Claude Julien.

Výsledok druhého zápasu finále Stanleyho pohára v zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):

Vancouver Canucks – Boston Bruins 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 – 1:0) – stav série: 2:0

Góly: 13. Burrows (Higgins, S. Salo), 50. D. Sedin (Burrows, Edler), 61. Burrows (D. Sedin, Edler) – 30. Lucic (Boychuk, Krejčí), 32. Recchi (CHÁRA, P. Bergeron)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:30. Rozhodovali: O’Halloran, Sutherland – Sharrers, Morin. Diváci: 18 860.

Zostavy

Vancouver: Luongo – S. Salo, Edler, Rome, Bieksa, Ehrhoff, Alberts – Kesler, Higgins, Raymond – Burrows, H. Sedin, D. Sedin – Lapierre, Hansen, Torres – Malhotra, Oreskovich, Tambellini

Boston: T. Thomas – Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid – P. Bergeron, Marchand, Recchi – Horton, Krejčí, Lucic – Seguin, C. Kelly, Ryder – G. Campbell, Peverley, Paille

Chára

Chára musí nešťastný zápas hodiť za hlavu

„Nie je najdôležitejšie, ako hráme. V tejto chvíli sú dôležité predovšetkým víťazstvá a my sme dnes prehrali. Burrows mal náskok, predviedol dobrú hru,“ povedal pre Boston Herald Zdeno Chára.

Tréner Bostonu Claude Julien neobviňuje z prehry Cháru, ktorý podľa pohľadu z tribúny mohol zastaviť Burrowsa aj faulom alebo narazením na mantinel, ani Ferencea. Podľa slov Juliena je za úspech i neúspech zodpovedný celý tím. „Vždy je zlé, keď prehráte rýchlym gólom. Potom sa vždy hľadá chyba v niektorom z hráčov. Nie je to však o tom, je to o celom tíme. Zápas neprehral iba Zdeno, neuspel celý náš tím. Jednoznačne musíme hrať lepšie v strednom pásme, nemôžeme zbytočne strácať puky, lebo súper ako Vancouver sa to snaží hneď potrestať,“ povedal Julien.

Zdeno Chára už myslí na pondelkový tretí duel. Boston bude chcieť pred vlastnými fanúšikmi v nasledujúcom dvojzápase vyrovnať sériu. Kapitán Bruins ponúka recept aj pre svojich spoluhráčov. „Musíme všetko hodiť za hlavu a pripraviť sa na ďalší súboj. Ako som už povedal, dôležité sú teraz víťazstvá a prehry. Nič iné sa nepočíta,“ doplnil pre Boston Herald slovenský bek.

Manny Malhotra

Malhotrov návrat vyvolal vo Vancouveri búrku nadšenia

Jednou z udalostí druhého finále hokejového Stanleyho pohára bol návrat Mannyho Malhotru do zostavy Vancouveru. V sobotňajšom stretnutí proti Bostonu sa vrátil do zostavy Canucks prvýkrát od polovice marca, keď v zápase s Coloradom utrpel po zásahu pukom vážne zranenie oka. Lekári mu vtedy predpovedali koniec sezóny, po postupe Vancouveru do finále sa však všetko zmenilo a vzhľadom na zlepšený zdravotný stav sa rozhodol nastúpiť. Defenzívne hrajúci center bol pred sobotňajším stretnutím nervózny ako nejaký nováčik. „Bol som vzrušený. Uvedomil som, že dostávam šancu hrať. Bol som nervóznejší ako na začiatku mojej kariéry,“ povedal pre nhl.com po zápase Malhotra.

Vypredaná Rogers Arena sa dočkala jeho návratu na ľad v čase 1:48 min, keď prišiel na vhadzovanie. Fanúšikovia začali mohutne kričať „Manny! Manny!“ a mávať bielymi obrúskami. Počas celého jeho prvého striedania bola v hale výnimočná atmosféra. Malhotru oslavovali diváci už počas predzápasového rozkorčuľovania. „Toto sa nedalo prehliadnuť. Vôbec som nevedel, čo mám robiť. Vždy je dobré, keď vás fanúšikovia takto podporujú. Na druhej strane, trochu ma to znervóznilo. Cítil som veľkú zodpovednosť. Keď som však vyhral prvé vhadzovanie, všetko zo mňa opadlo,“ popísal svoje pocity Malhotra, ktorý napokon odkorčuľoval na ľade 7:26 min. Na vhadzovaniach potvrdil svoj prínos pre tím, keď vyhral šesť zo siedmich buly.

Tridsaťjedenročný útočník ukázal, že je veľkým bojovníkom. Na návrat do zostavy sa pripravoval v tichosti, bez prítomností kamier. Pre tím bol aj počas pauzy veľmi užitočný. V sobotu napokon nahradil v zostave Codyho Hodgsona. „Manny aj napriek zraneniu fungoval s tímom, všetko s nami prežíval. Hrá v mužstve dôležitú úlohu, tešíme sa, že je opäť na ľade,“ povedal kapitán Canucks Henrik Sedin.

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraDaniel SedinDavid KrejčíHenrik SedinJoe ThorntonĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMartin St. LouisMichal HandzušNathan HortonPatrick MarleauRyan KeslerTim ThomasTomáš KopeckýVincent LecavalierZdeno Chára