Chárov Boston prekazil mečbal Vancouvru, rozhodne 7. zápas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Boston
Tomáš Kaberle prekonal Coryho Schneidera v prvej tretine šiesteho finálového zápasu. Foto: SITA, AP

VANCOUVER 14. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti tímu kanadsko-americkej hokejovej NHL Boston Bruins uspeli aj v treťom domácom súboji finálovej série play-off, keď Vancouver Canucks zdolali 5:2. „Medvede“ pod vedením trénera Clauda Juliena a slovenského kapitána Zdena Cháru vyrovnali stav série na 3:3. Slovenský bek v službách Bostonu Chára sa síce v šiestom finálovom stretnutí nepresadil, pripísal si však jednu „plusku“, dve strely na bránku Vancouveru a dve trestné minúty za nedovolené bránenie v hre. Spolu odohral 23:36 min (najviac zo všetkých korčuliarov Bruins) a na ľade bol pri všetkých presilovkových góloch – dvoch domácich aj jednom hosťujúcom. Boston tak posledný tohtosezónny domáci duel zvládol, rozhodujúci siedmy zápas sa uskutoční v stredu 15. júna vo vancouverskej hale Rogers Arena (hrá sa o 2.00 h SELČ už v štvrtok ráno).

Výsledok šiesteho zápasu finále Stanleyho pohára v zámorskej hokejovej NHL (hrá sa na štyri víťazstvá):

Boston Bruins – Vancouver Canucks 5:2 (4:0, 0:0, 1:2) – stav série: 3:3

Góly: 6. Marchand (Recchi, Seidenberg), 7. Lucic (Peverley, Boychuk), 9. Ference (Ryder, Recchi), 10. Ryder (T. Kaberle), 47. Krejčí (Recchi, T. Kaberle) – 41. H. Sedin (D. Sedin, Ehrhoff), 58. Lapierre (D. Sedin, Hansen)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše: S. Thornton, Marchand – D. Sedin, Lapierre (všetci 10 min za bitku), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 40:38. Rozhodovali: O’Halloran, Sutherland – Sharrers, Morin. Diváci: 17 565.

Zostavy

Boston: T. Thomas – Chára, Seidenberg, Ference, Boychuk, T. Kaberle, McQuaid – Lucic, Krejčí, Peverley – Marchand, P. Bergeron, Recchi – Ryder, C. Kelly, Seguin – Paille, G. Campbell, S. Thornton

Vancouver: Luongo (9. C. Shcneider) – Ehrhoff, Bieksa, Edler, S. Salo, Alberts, Tanev – D. Sedin, H. Sedin, Burrows – Higgins, Kesler, Raymond – Torres, Lapierre, Hansen – Glass, Malhotra, Oreskovich

OBRAZOM: Šiesty finálový zápas

Chárov Boston prekazil mečbal Vancouvru
Fanúšikovia Boston Bruins veria v triumf svojho tímu počas finálovej série play-off zámorskej NHL. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Chárov Boston prekazil mečbal Vancouvru
Fanúšikovia Boston Bruins veria v triumf svojho tímu počas finálovej série play-off zámorskej NHL. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Chárov Boston prekazil mečbal Vancouvru
Fanúšikovia Boston Bruins veria v triumf svojho tímu počas finálovej série play-off zámorskej NHL. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Chárov Boston prekazil mečbal Vancouvru
Fanúšikovia Boston Bruins veria v triumf svojho tímu počas finálovej série play-off zámorskej NHL. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Chárov Boston prekazil mečbal Vancouvru
Smutný fanúšik Vancouveru Canucks po šiestom finálovom zápase play-off zámorskej NHL, ktorý jeho tím prehral. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Úvod rozhodol

O osude šiesteho finálového duelu sa rozhodlo hneď v jeho úvode. Už po dvadsiatich sekundách zostal na ľade ležať po nevinnom súboji hosťujúci Raymond a s problémami, ale po vlastných nohách odišiel do šatne. Ešte v 1. min putovali na trestnú lavicu kapitáni oboch tímov s číslom 33 – Zdeno Chára a Henrik Sedin, pri hre štyroch proti štyrom sa nič podstatné neudialo. Prvý gól duelu dosiahol v 6. min Marchand, keď z pravého krídla prekonal Luonga dobre umiestnenou strelou nad jeho lapačku. Boston potreboval na ďalší presný zásah iba 35 sekúnd. Peverley prenechal puk Lucicovi, ktorého strela pomedzi betóny Luonga vnikla do bránky hostí – 2:0. Skóre sa menilo aj v 9. min, Ference delovkou od modrej čiary v presilovej hre zvýšil už na 3:0 a Luonga v bránke Canucks nahradil C. Schneider. Brankárska jednotka Vancouveru Luongo v utorok pustila za svoj chrbát tri puky z ôsmich striel súpera. Striedajúci Schneider si čisté konto udržal presne minútu. Strelu T. Kaberleho od modrej čiary tečoval Ryder a Bruins viedli už 4:0. V závere úvodnej tretiny predviedol niekoľko veľmi dobrých zákrokov brankár domáceho mužstva Tim Thomas.

V druhej časti Vancouver nevyužil na skorigovanie dve presilové hry, keď v oboch prípadoch sa proti pravidlám previnil Patrice Bergeron. Pri prvej z nich mal domáci gólman aj trochu šťastia, keď po strele D. Sedina „zazvonila“ žŕdka jeho bránky. P. Bergeron putoval na „lavicu hanby“ aj do tretice v závere druhej dvadsaťminútovky. Prvú polovicu jeho trestu ešte v druhom dejstve Bruins bez väčších problémov ustáli, ale v prvých sekundách tretej časti už inkasovali. Črtajúce sa čisté konto brankára T. Thomasa zmaril kapitán Canucks Henrik Sedin, ktorý si gólmana domácich „položil“ na ľad a bez väčších problémov zakončil do odkrytej bránky. Radosť hosťujúceho Hansena vzápätí „zmrazil“ videorozhodca, ktorý správne rozhodol, že puk po jeho strele skončil iba na ľavej žŕdke Thomasovej bránky.

Kanadské bodovanie (stav k 13. júnu 2011):

1. David Krejčí (Boston) 24 12 11 23

2. Henrik Sedin (Vancouver) 24 3 19 22

3. Martin St. Louis (Tampa Bay) 18 10 10 20

4. Daniel Sedin (Vancouver) 24 9 11 20

5. Ryan Kesler (Vancouver) 24 7 12 19

6. Vincent Lecavalier (Tampa Bay) 18 6 13 19

7. Patrice Bergeron (Boston) 22 4 14 18

8. Alexandre Burrows (Vancouver) 24 9 8 17

9. Michael Ryder (Boston) 24 8 9 17

10. Nathan Horton (Boston) 21 8 9 17

Poznámka: Za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov.

Poradie najlepších strelcov play-off:

1. David Krejčí (Boston) 12 gólov, 2. Martin St. Louis (Tampa Bay) 10, 3. Alexandre Burrows, Daniel Sedin (obaja Vancouver), Brad Marchand (Boston) a Sean Bergenheim (Tampa Bay) po 9, 7. Nathan Horton a Michael Ryder (obaja Boston) po 8, 9. Ryan Kesler (Vancouver), Daniel Briere, James van Riemsdyk (obaja Philadelphia), Logan Couture, Devin Setoguchi, Patrick Marleau (všetci San Jose) a Joel Ward (Nashville) po 7

Stav sa menil v 47. min, keď početnú výhodu o dvoch korčuliarov využil na gól český útočník Bostonu Tomáš Krejčí, ktorý v tohtosezónnom play-off skóroval už dvanástykrát. Pri Čechovom presnom zásahu si už tretiu asistenciu v zápase pripísal nestarnúci Mark Recchi. Posledné slovo v pondelkovom súboji mali hostia, keď v 57. min vyšachovali obranu Bostonu a Lapierre stanovil konečný výsledok na 2:5.

Tim Thomas v bráne stále kúzli

Prvou hviezdou zápasu sa stal gólman Bostonu Tim Thomas, ktorý zlikvidoval 36 z 38 striel na svoju bránku. „Celé play-off je v bránkovisku a stále vo forme. Na prstoch jednej ruky spočítate hlúpe góly, ktoré počas celého play-off inkasoval. Všetci dobre vieme, že tím, ktorý chce vyhrať Stanleyho pohár, musí mať neuveriteľného brankára. My takého máme,“ skonštatoval po zápase na margo Tima Thomasa tréner Bostonu Claude Julien. O Thomasovi sa začína nahlas hovoriť ako o najväčšom kandidátovi na Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off. „No veľa ľudí už s nami v tomto čase nepočítalo,“ usmieval sa po zápase 37-ročný americký brankársky veterán, ktorý v šiestich finálových zápasoch inkasoval len osem gólov, a pokračoval: „Je to úžasný pocit. V pondelok večer sme tvrdo dreli a vybojovali sme si právo na ešte jeden zápas. Práve o tom snívate, keď ako chlapčisko na ulici hráte hokejbal, že si zahráte ten siedmy rozhodujúci zápas vo finále Stanleyho pohára.“

Ani 43-rokov nebolo žiadnou prekážkou pre Marka Recchiho, aby svojim spoluhráčom v pondelok nenaservíroval tri gólové prihrávky. „Som nesmierne hrdý na týchto chlapcov. Boli sme pritlačení k múru, no celú sezónu sme dokazovali svoju pevnosť a húževnatosť. Nastúpili sme do zápasu, mali sme fantastickú prvú tretinu a urobili sme to, čo sme mali urobiť, vybojovali sme si právo na siedmy zápas. Je to jediný a rozhodujúci zápas,“ skonštatovala po stretnutí druhá hviezda zápasu Recchi, ktorý má v play-off na konte 13 bodov (5+8). „Vytvorili sme si ďalšiu príležitosť a je na nás, ako ju využijeme. Pôjdeme do Vancouveru s oveľa väčším hladom ako v predchádzajúcich troch zápasoch,“ poznamenal tréner Claude Julien.

Luongo odišiel na striedačku už v 9. minúte

Vancouver má problém. Ich elitný gólman Roberto Luongo je dokonalým mužom dvoch tvárí. Na domácom ľade „Dr. Jekyll“, keď v dvoch zápasoch udržal čisté konto, v treťom inkasoval len dva góly, jeho gólový priemer je 0,67 gólu na zápas a úspešnosť zákrokov 97,9 %. Sotva však opustil Vancouver a prišiel do bostonskej TD Garden, chytal ako „Mr. Hyde“. Inkasoval 15 gólov zo 66 striel počas necelých 112 minút. Jeho gólový priemer na zápas je hororových 8,05 gólu a „úspešnosť“ na úrovni 77,3 %. Bostonskí fanúšikovia si zo zjavnou škodoradosťou zaskandovali jeho meno, keď odchádzal už v 9. min z vancouverskej bránky a zopakovali si to ešte niekoľkokrát počas zápasu. „Mám si veriť, však? To je dôležitá vec, aby som sa dokázal vrátiť späť a opäť odchytať dobrý zápas. Musíme to, čo sme tu dnes zažili, nechať za sebou a pripraviť sa na to, o čom každý z nás sníval, na 7. zápas finále Stanleyho pohára,“ poznamenal Luongo. „Nebudem mu nič hovoriť. Je to profesionál. K jeho príprave na zápas nemám pripomienky. Na siedmy zápas bude určite dobre pripravený. Takéto veci sa stávajú. Nie je to nič, s čím by sme si nevedeli poradiť. Obraciame stránku a vraciame sa domov,“ zhodnotil výbuch Luonga aj celého svojho tímu tréner Vancouveru Alain Vigneault.

Raymond
Foto: SITA

Raymonda odviezli do nemocnice

Hokejového útočníka Masona Raymonda z Vancouveru museli hneď po jeho prvom striedaní v šiestom finálovom zápase Stanleyho pohára na ľade Bostonu previezť do nemocnice. Raymond inkasoval tvrdé narazenie na mantinel od obrancu Bruins Johnnyho Boychuka. Po ataku ostal ležať pár minút na ľade. V nemocnici sa podrobil vyšetreniam, ktoré mali odhaliť presný rozsah zranení. Vedenie Canucks zatiaľ o zdravotnom stave svojho hráča neinformovalo.

História

Boston ešte nikdy neodohral počas jedného play-off 24 zápasov. Vancouver, ktorý ma na konte rovnaký počet stretnutí, vyrovnal svoj rekord z roku 1994 a v stredu ho prekoná. Od roku 2009 je bilancia finálových zápasov Stanleyho pohára 17:2 pre domáce tímy. V treťom tisícročí rozhodoval siedmy zápas o držiteľovi Stanleyho pohára v piatich z deviatich finálových sérii. Štyrikrát sa tešili domáci hokejisti. Jedine pred dvoma rokmi oslavoval v Detroite Pittsburgh, keď vtedy v predchádzajúcich šiestich zápasoch vždy triumfovali domáci. V poslednej dekáde uplynulého tisícročia rozhodol siedmy zápas len o jedinom držiteľovi Stanleyho pohára, keď v roku 1994 triumfovali New York Rangers doma práve nad Vancouverom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel SedinDavid KrejčíHenrik SedinMartin St. LouisNathan HortonPatrice BergeronPatrick MarleauRoberto LuongoRyan KeslerTim ThomasVincent LecavalierZdeno Chára