Chávez sa na Kube lieči z rakoviny

Hugo chavez
Foto: SITA/AP

CARACAS 1. júla (WEBNOVINY) – Venezuelský prezident Hugo Chávez vo štvrtok v televíznom prejave k národu priznal, že sa na Kube lieči z rakoviny a podstúpil tam dve operácie.

Jeho zdravotný stav a s ním súvisiaci pobyt na ostrove slobody bol pritom už dlhší čas témou špekulácií. „Vyšetrenia potvrdili existenciu nádoru s rakovinovými bunkami,“ povedal v prvom vyjadrení k ochoreniu.

Dodal, že bolo „zásadnou chybou“ roky zanedbávať svoje zdravie, pričom zároveň vyjadril nádej, že sa plne zotaví. Päťdesiatšesťročný Chávez vyzeral vychudnuto, pôsobil ale čulo. Na rozdiel od svojich známych dlhých improvizovaných rečí svoj 15-minútový prejav však čítal.

Chávezovo nezvyčajné stiahnutie sa z verejnosti vyvolalo v krajine veľké diskusie. Aby sa národ upokojil, odvysielala v utorok kubánska a venezuelská televízia zábery Cháveza v spoločnosti revolucionára Fidela Castra, ktorý je jeho dlhoročným blízkym spojencom a priateľom.

Lídri sa na zázname zhovárajú v miestnosti i v záhrade a v jednej chvíli čítajú utorňajšie vydanie kubánskeho denníka Granma, čím zrejme chceli rozptýliť dohady, že Chávez je v kritickom stave alebo dokonca mŕtvy. Išlo pritom o prvé zverejnené zábery venezuelského prezidenta od 10. júna, keď sa mal na Kube podrobiť operácii. Venezuelský minister zahraničných vecí Nicolas Maduro vtedy informoval, že kubánski lekári museli Chávezovi odstrániť hnisavé ložisko v oblasti panvy.

Cháveza údajne na Kube v uplynulých dňoch navštívili jeho dcéra a matka, ktoré na ostrov dopravilo lietadlo kubánskych ozbrojených síl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hugo ChávezNicolas Maduro