CHÁVEZ: USA sa v Sýrii snažia o to isté ako v Líbyi

Hugo Chavez

CARACAS 27. marca (WEBNOVINY) – Venezuelský prezident Hugo Chávez obvinil v Spojené štáty, že sa snažia o zosadenie sýrskeho lídra Bašára al-Assada, aby sa zmocnili sýrskych nerastných surovín. Venezuelský prezident zároveň vyjadril svoju podporu al-Assadovi tak, ako to predtým urobil aj v prípade líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. S oboma lídrami má Chávez dobré vzťahy. Al-Assad je podľa neho „vzdelaný človek, humanista a žiadny extrémista„.

Chávez prirovnal situáciu v Sýrii k Líbyi, kde zasahuje spojenecké letectvo vrátane USA proti silám Kaddáfího režimu. „Je to ten istý model. Vyvoláte vnútorný konflikt a krviprelievanie, aby ste do toho mohli vstúpiť a zmocniť sa nerastných surovín, kolonizovať tú krajinu,“ vyhlásil. Američania podľa neho bombardujú ľudí, aby ich potom mohli zachrániť. Protivládne protesty sú podľa neho len zásterkou pre tento plán.

V polovici marca vypukli v Sýrii protivládne protesty inšpirované revolúciami v Tunisku, Egypte, Líbyi, Jemene a Bahrajne. Sýrske bezpečnostné sily demonštrácie tvrdo potlačili.

Armáda vstúpila do mesta Latakíja

Sýrske jednotky v nedeľu vstúpili do mesta Latakíja, v ktorom ostreľovači na strechách zabili v sobotu najmenej štyroch ľudí. Ako informoval provládny denník Al-Watan, v meste prišli včera o život dvaja príslušníci bezpečnostných síl a dvaja civilisti a zranených bolo 70 vojakov. „Armáda vstúpila do Latakíje, aby zastavila deštrukciu a vraždy,“ napísal denník. Úrady obvinili zo streľby Palestínčanov z neďalekého tábora, ktorí sa podľa nich snažia rozdúchať sektárske násilie. Ahmed Džibríl, šéf Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny toto obvinenie poprel.

Prístav Latakíja patrí medzi najrozvinutejšie oblasti Sýrie. Jeho 450 000 obyvateľov tvoria kresťania, sunniti a alaviti (vetva šiitského islamu). Pri meste sa nachádza veľký palestínsky utečenecký tábor.

Incident v Latakíji je posledným v sérií násilností, ktoré postihli Sýriu od začiatku protivládnych protestov 15. marca.

Protesty vypukli v meste Dará neďaleko sýrsko-jordánskej hranice a postupne sa rozšírili aj do ďalších častí krajiny. Zatiaľ najkritickejšia situácia nastala vo štvrtok, keď vládne bezpečnostné sily zabili najmenej 126 demonštrantov. Úrady uvádzajú 28 mŕtvych. Sýrčania požadujú reformy, viac politických slobôd a zrušenie 48 rokov trvajúceho výnimočného stavu. Prezident Bašár al-Assad má údajne v nasledujúcich dňoch predniesť prejav, v ktorom oznámi kľúčové reformy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár al-AssadHugo Chávez