Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Meranie.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj fotografie: o. z. BILLA ľuďom
13. októbra 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

„CHCEME SA DÍVAŤ NA SVET ZDRAVÝMI OČAMI DETÍ”

V MINULOM ŠKOLSKOM ROKU PROJEKT “ZDRAVÉ OČI UŽ V ŠKOLKE” ZMERAL ZRAK VYŠE 10 000 DEŤOM PO CELOM SLOVENSKU!

Bratislava, 13.10.2017 ( WBN/PR ) – Počas školského roka 2016/2017 Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s  o. z. BILLA ľuďom zmerali zrakové parametre presne 10 380 deťom v materských školách.

A aký je výsledok?

Projekt „Zdravé oči už v škôlke” v partnerstve s o. z. BILLA ľuďom len nedávno úspešne ukončil svoj prvý ročník a už 16.10. štartuje ďalší. Odborní zamestnanci Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska počas minulého školského roka skontrolovali zrak 10 380 deťom. Z tohto počtu meraní sa podarilo podchytiť až 14 % prípadov so začínajúcou alebo rozvíjajúcou sa zrakovou chybou. Na základe úspešnej spolupráce s o. z. BILLA ľuďom projekt pokračuje aj v školskom roku 2017/2018 s cieľom zvýšiť počet detí, ktoré prejdú skríningom až na 15 000.

Pristrtoj.jpg
Zdroj fotografie: o. z. BILLA ľuďomZdroj fotografie: o. z. BILLA ľuďom

 

Aj deti môžu mať problém so zrakom, len o tom nevedia hovoriť a rodič si nemusí nič všimnúť. Preto by mali deti absolvovať prvé komplexné očné vyšetrenie už v  predškolskom veku. „Lilien začala chodiť do škôlky ako 2- ročná. Často bola nervózna a nevedeli sme zistiť príčinu. Pri preventívnom meraní zraku v materskej škole sa zistilo, že naša dcérka je tupozraká. Začal sa kolobeh s lekármi a trápenie s okluzorom, ktorý nosila do svojich 5 rokov. Dnes je Lilienka prváčka, okluzor nenosí a dosiahli sme obrovské výsledky.  Na začiatku liečby dcérka nevidela jedným očkom u očného lekára ani najväčší obrázok, teraz prečíta aj tie najmenšie. Lekár predpokladá, že ak všetko dobre pôjde,  v 12 rokoch by sa mohla zbaviť natrvalo aj okuliarov“, hovorí  Milena z Košíc, jedna z mamičiek, ktoré sa zapojili do merania v škôlke.

Väčšina rodičov však detského oftalmológa navštívi až vtedy, keď sa ich ratolesť začne sťažovať, že nedovidí na školskú tabuľu. Niekedy to prepukne až v 6 rokoch a neskôr. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ vzbudil záujem  u mnohých rodičov s touto problematikou.

„Vďaka projektu mali deti vo svojom škôlkarskom prostredí možnosť dať si zmerať oči a s tými, ktorým  sa zistilo podozrenie na slabozrakosť, už odborníci pracujú. Sme radi, že naše projekty majú zmysel, skvalitňujú život naším najmenším a pomáhajú presne tam, kde chceme, aby pomohli. Druhý ročník štartujeme v pondelok, 16.10., spustením registrácie, kde sa môžu postupne hlásiť materské školy z celého Slovenska. Počas tohto školského roka máme ambíciu skontrolovať zrak väčšiemu počtu detí a veríme, že sa nám to podarí,“ vysvetľuje Tomáš Staňo, predseda predstavenstva o. z. BILLA ľuďom.

Predpokladá sa, že do projektu sa v tomto roku zapojí približne 300 materských škôl z celého Slovenska. Jednotlivé materské školy je možné prihlásiť prostredníctvom kontaktného formulára na www.zdraveocivskolke.sk, v sekcii ponuka meraní – materské školy.

Všetky  deti, ktoré prejdú skríningovým meraním zároveň obdržia potvrdenie o meraní s uvedenými zrakovými parametrami, čo je smerodajný dokument pre ďalšiu komunikáciu s pediatrom dieťaťa, prípadne následne detským oftalmológom.

 „Sme veľmi radi, že ďalší školský rok 2017-2018 môžeme aj za podpory o. z. BILLA ľuďom priamo v materských školách – prirodzenom prostredí pre deti – merať zrakové parametre najmenším. Mnohé z nich sa tak následne dostanú do odbornej starostlivosti oftalmológa a môžu sa úplne vyhnúť zrakovej poruche, alebo ju zmierniť. Tešíme sa, že v tomto školskom roku budeme môcť navštíviť ešte viac materských škôl,“ uzatvára Tatiana Winterová, riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých.

Viac informácií o projekte:

web: www.zdraveocivskolke.sk a www.billa.sk

Odporúčané články

Zuby sa nepečú, ani nepečiatkujú. Pečatia sa. Saxofonistka Candy Dulfer sa vracia na Slovensko, predstaví štúdiovú novinku Together

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...