Chceme superštát, vyzývajú najväčšie krajiny Európskej únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Europ and unia and zastava
Foto: SITA/AP

BRUSEL 19. septembra (WEBNOVINY) – Šéfovia diplomacií najľudnatejších krajín Európskej únie – s výnimkou Veľkej Británie – v utorok vyzvali na ďalšiu centralizáciu dvadsaťsedemčlenného bloku. Uvádza sa to v dokumente, ktorý vypracovali ministri zahraničných vecí 11 členov EÚ na rokovaniach v poľskej Varšave.

Medzi najviditeľnejšie zmeny má patriť napríklad zavedenie priamej voľby „europrezidenta“ alebo vytvorenie spoločnej európskej armády.

Zjednodušiť sa má aj rozhodovací proces tak, aby „jeden členský štát nemohol vytvárať obštrukcie,“ píše sa vo výzve, pod ktorou je podpísaná aj šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Aby bola Európa skutočne silným hráčom a globálnym lídrom, potrebuje inštitucionálne zmeny,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku nemeckého ministra zahraničných vecí Guida Westerwelleho a jeho poľského kolegu Radka Sikorského. Hovorí sa v ňom aj o „európskej vláde„, ktorú by menoval „priamo volený prezident“.

Vyhlásenie prichádza krátko po tom, ako predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso vyzval na transformáciu EÚ na „federáciu národných štátov„. Podľa neho ide o najlepší spôsob, ako sa vyrovnať so súčasnou hospodárskou a politickou krízou v európskej dvadsaťsedmičke.

Označil to pritom za svoju „politickú víziu“, ktorú ale budú musieť podporiť aj jednotlivé členské štáty EÚ. „Európa potrebuje nový smer,“ vyhlásil Barroso. Novú Európsku úniu si šéf EK predstavuje ako spoločenstvo štátov, ktoré „zdieľajú zvrchovanosť„.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Catherine AshtonováJosé Manuel Barroso