Chcete behať, ale nemáte kde? Školské ihriská sa majú sprístupniť verejnosti

Pixabay

BRATISLAVA 9.mája (Webnoviny) – Deti si chcú zahrať futbal, dospelí schudnúť nejaké to kilo navyše, hýbať sa však častokrát nie je kde. Infraštruktúra najmä vo väčších mestách neposkytuje dostatok priestoru pre športovanie. Nečudo, že mládež namiesto športovania pozerá do telefónov alebo posedáva v nákupných centrách.

Behať po sídlisku na betóne a v smogu nie je to pravé, ani veľmi zdravé. Beata Richtárová z bratislavského Ružinova si jedného dňa si chcela zabehať na antuke v areáli blízkej strednej školy. „Asi po desiatich minútach ma školník s nahnevaným krikom vyhnal a hrozil pustením strážneho psa. Ako som zistila, nebola som jediná,“ uviedla.

Zriaďovateľmi stredných škôl sú vyššie územné celky a základné školy zriaďujú mestá, obce alebo mestské časti. Ihriská základných a stredných verejných škôl sú postavené z verejných peňazí, ale verejnosť k nim častokrát nemá prístup.  V poobedných hodinách sú pritom nevyužívané. To by sa časom malo zmeniť.

„Školské ihriská sú v správe príslušných škôl, resp. školských zariadení, a preto plne zodpovedajú za ich správu, poriadok v týchto areáloch ako aj ich sprístupňovanie, ale taktiež za všetky aktivity, ktoré sa v daných priestoroch dejú. Preto nie je možné vstupovať bez povolenia do týchto priestorov,“ vysvetlila vedúca tlačového oddelenia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Veronika Beňadiková. O sprístupnení areálu v priestoroch školy rozhoduje riaditeľ danej školy.

Ihriská pri gymnáziu na Pankúchovej v bratislavskej Petržalke nie sú prístupné verejnosti. „Patria pod obec a tá ich prenajíma športovému futbalovému klubu. Boli vybudované ako jednoúčelová trávnatá plocha na futbal. Jedno malé ihrisko s umelou trávou má v prenájme majiteľ bufetu, ktorý má snahu ho sprístupniť verejnosti, ale za akých podmienok nevieme,“ uviedol zástupca riaditeľky Pavol Hason.

ŠPAKY A FĽAŠE

V bratislavskom Starom meste majú obyvatelia najmenej možností športovať vonku. Pýtali sme sa teda základných a stredných škôl v  tejto mestskej časti na dostupnosť ich ihrísk. Niektoré školy s verejnosťou problém nemajú, inde sa ukázalo, že okrem športovcov na školské ihriská zavítajú aj fajčiari či pouliční popíjači alkoholu, ktorí za sebou nechávajú spúšť, špaky, fľaše a poškodené vybavenie ihrísk.

Napríklad základná škola Grösslingová má viacúčelový športový areál, ktorý využívajúci prednostne žiaci školy, deti spojenej materskej školy a školský klub. Ihrisko využívajú deti aj v popoludňajších hodinách a verejnosť naň prístup nemá povolený.  „Minulé roky, kedy sme mali ihrisko sprístupnené verejnosti, ukázalo sa, že to nie je dobré riešenie. Ihrisko sme našli zdevastované, boli tam ohorky cigariet, ba dokonca aj fľaše od alkoholu. Preto sme pristúpili k tomu, že ihrisko o 18 hod. zatvárame,“ uviedla riaditeľka školy Mgr. Mária Hronská.

Naopak ihrisko gymnázia na Grösslingovej je počas mimovyučovacích hodín prístupné aj pre verejnosť.

VEREJNOSŤ MÁ DOSTAŤ ZELENÚ

BSK v spolupráci so školami pracuje na tom, aby sa postupne sprístupnili všetky vhodne vybavené a zabezpečené ihriská a športové areály v blízkosti škôl verejnosti. Tomu však predchádza viacero krokov.

V prvom rade primeraná údržba na sprístupnenie ihrísk pre verejnosť z dôvodu ochrany bezpečnosti a zdravia osôb, ktoré sa tam pohybujú bez pedagogického dozoru ako je to pri žiakoch školy, zabezpečenie správcu počas obdobia, kedy je ihrisko sprístupnené verejnosti, a taktiež príprava prevádzkového ihriska pre vstup verejnosti do športového areálu, resp. na vonkajšie ihrisko pri škole.

„BSK bude postupne sprístupňovať tieto vonkajšie priestory aj verejnosti a budeme o tom informovať ako na našej webovej stránke, tak bude informácia zverejnená aj na webovej stránke príslušnej školy,“ uviedla Beňadiková. Ihriská budú verejnosti prístupné len v určitých časoch, za určitých podmienok a v závislosti od typu ihriska za finančný poplatok.

Ako dodáva Beňadiková, informácie, či sú športové areály a ihriská v súčasnosti sprístupnené verejnosti ako aj podmienky ich užívania sú uvedené na webových stránkach jednotlivých škôl.

Bratislavská samospráva pred dvoma týždňami oficiálne otvorila verejne dostupné nové multifunkčné ihrisko pri Obchodnej akadémii na Račianskej 107 a pripravuje sa aj otvorenie multifunkčného ihriska v Modre.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom