Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Štruktúrovaný životopis musí mať správnu formu aj obsahovú stránku.
12
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zamestnávateľ si vyberá zamestnancov aj podľa životopisu. pixabay.com
19. júna 2017 Zaujímavosti od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Chcete vedieť, ako má vyzerať správny životopis? Pozrite si tento príklad a tipy, ako na to

Životopis (curriculum vitae) je jedným z najdôležitejších krokov k novému zamestnaniu. Práve podľa životopisu si váš zamestnávateľ o vás utvorí prvý obraz. Preto je dôležité, aby bol životopis správny po obsahovej aj formálnej stránke.

Ako napísať životopis do práce? Čo by mal obsahovať a ako by mal vlastne takýto správny životopis vyzerať? Pozrite sa na tipy a rady, ako má vyzerať správny životopis. Vyskúšajte sa pri tvorbe profesionálneho životopisu riadiť týmto postupom a na nič nezabudnete.

Aké životopisy poznáme:

 • štruktúrovaný životopis,
 • europass,
 • motivačný list,
 • úradný životopis.

Štruktúrovaný životopis

Štruktúra životopisu je veľmi podstatná. Z neho sa dokáže potenciálny zamestnávateľ bez problémov a rýchlo dozvedieť to napodstatnejšie, čo ho zaujíma. Mal by byť prehľadný, stručný, informatívny a hlavne pravdivý.

Životopis by mal obsahovať nasledovné náležitosti:

 1. Osobné údaje: V osobných údajoch by ste mali uviesť adresu, telefónne číslo, e-mail.
 2. Vzdelanie: Pri uvádzaní vzdelania do životopisu začínate od posledného, najvyššie ukončeného. Ak máte ukončené vysokoškolské vzdelanie, tak nemusíte uvádzať základnú školu. Taktiež môžete okrem názvu školy uviesť aj názov fakulty a aprobáciu.
 3. Pracovné skúsenosti: V tomto bode uvádzate, takisto ako pri vzdelaní, posledné ukončené zamestnanie. Uveďte, kde ste pracovali a stručne popíšte pracovnú činnosť a váš profesný rast. Nezabudnite tu uviesť ani materskú dovolenku.
 4. Jazykové schopnosti a znalosti: Dnes je aktívna znalosť cudzieho jazyka, najmä anglického, veľmi vyžadovaná. Pri udávaní stupňa jazykových znalostí buďte opatrní a hlavne uvádzajte pravdivé fakty.
 5. Počítačové schopnosti a znalosti: Tu tiež nezabúdajte na uvádzanie správnych údajov. Uveďte znalosti, ktoré naozaj ovládate
  Príklad:
 6. Vodičský preukaz: Ak ste držiteľom vodičského oprávnenia a aktívne jazdíte, uveďte to taktiež v životopise.
 7. Záujmy a referencie: Pod bodom záujmy a referencie sa myslia záujmy typu – dobrovoľnícke práce, účasť v rôznych kluboch a organizáciach, spomenúť môžete aj cestovanie, alebo iné záujmy, ktoré by mohli byť pre budúceho zamestnávateľa zaujímavé. V referenciách môžete uviesť kontaktné údaje vašich predchádzajúcich zamestnávateľov.
 8. Dátum a podpis: Musia byť aktuálne!
Životopis by mal byť prehľadný a písaný na počítači.
Dnes sa životopisy píšu výhradne na počítači.pixabay.com

Do životopisu môžete priložiť aj fotografiu v prípade, že vás o to požiadal potenciálny zamestnávateľ.

Životopis musí v prvom rade obsahovať pravdivé údaje. Neuvádzajte nepravdivé alebo zavádzajúce informácie. Vedzte, že skôr či neskôr, ak vás príjmu, sa to preukáže. Na druhej strane, nebuďte k sebe až príliš kritický, mali by ste vedieť a uviesť svoje kvality.

Europass

Je to podrobný životopis, v ktorom sú uvedené vaše osobné informácie, doterajšie kvalifikácie. Je to dokument o vašom vzdelaní a pracovných skúsenostiach.

Europass je jednotný životopis, ktorý platí pre všetky členské štáty Európskej únie.

Motivačný životopis

Zamestnávatelia často žiadajú k profesnému životopisu aj motivačný životopis. V tomto životopise rozpíšte dôvody prečo sa zaujímate o danú pozíciu a prečo ste práve vy vhodným uchádzačom. Uvediete tu svoje znalosti, vlastnosti a záujmy, ktorým sa venujete vo voľnom čase.

Dôležité pri motivačnom liste alebo životopise je stručnosť a informatívnosť. Dbajte na správnu gramatickú a obsahovú stránku. Takisto ako pri obsahovej stránke, dávajte pozor aj pri formálnej stránke životopisu. Píše v súvislých odsekoch, ktoré na seba nadväzujú.

Úradný životopis

Je stručné zosumarizovanie štruktúrovaného životopisu. Obsahuje rovnaké náležitosti ako štruktúrovaný životopis, ktoré sú napísané skrátene a zrozumiteľne.

Vzor životopisu

Tu si môžete pozrieť, ako by mal správne vyzerať životopis:

HTTP://Snimka1.jpg

 

Pred zaslaním životopisu nezabudnite aktualizovať dátum a miesto.

Odporúčané články

Slovenské firmy pri finančných problémoch radšej pristúpia k prepúšťaniu ľudí, tvrdí prieskum Na Slovensko sa vracia zo zahraničia čoraz viac Slovákov, prevýšili aj počty odídencov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...