Chelsea a Benfica postúpili do finále Európskej ligy UEFA

Stoch
Slovenský futbalista v drese Fenerbahce Miroslav Stoch počas zápasu semifinále Európskej ligy proti Benfice Lisabon Foto: SITA/AP

LONDÝN 2. mája (WEBNOVINY) – Finalistami Európskej ligy UEFA 2012/2013 sa po štvrtkových semifinálových odvetách tejto súťaže stali klub najvyššej anglickej futbalovej súťaže FC Chelsea a Benfica Lisabon z Portugalska. Finálový súboj je na programe v stredu 15. mája v Amsterdam arene v hlavnom meste Holandska.

Benfica Lisabon vstúpila do odvety semifinále s Fenerbahce Istanbul ideálne, už v 9. min domáceho stretnutia zmazala manko z prvého zápasu. O presný zásah sa postaral Nicolás Gaitán, ktorý usmernil Limov center.

V 23. min sa hostia po nepovšimnutej ofsajdovej situácii dostali k pokutovému kopu, ktorý s prehľadom premenil na vyrovnávajúci gól Dirk Kuyt.

V rušnom prvom polčase skóroval aj domáci kapitán Óscar Cardozo, ktorý dostal Benficu do vedenia prízemnou strelou z hranice pokutového územia.

Benfica si udržala domácu neporaziteľnosť v EL

Benfica lisabon

Ten istý hráč poslal „orlov“ do finále, a to gólom zo 66. min, keď najlepšie zareagoval na odrazenú loptu po dlhom vhadzovaní. Hosťom sa až do záveru duelu nepodarilo streliť postupový gól, o ktorý sa od 75. min usiloval aj slovenský krídelník Miroslav Stoch v službách tureckého klubu.

Benfica si udržala trojročnú domácu neporaziteľnosť v EL a prebojovala sa do finále európskych pohárov prvýkrát od roku 1990, keď v dueli o trofej Ligy majstrov podľahla vo Viedni milánskemu AC 0:1. Portugalský tím naposledy triumfoval ešte v roku 1962, v amsterdamskom finále LM zdolal Real Madrid 5:3.

Je to historický moment vzhľadom na predchádzajúce účinkovanie klubu v európskom finále. Dostali sme sa tam oprávnene. V zápase sme boli dynamickejší, rýchlejší. Stále sme si udržiavali tempo, pretože sme mali loptu na svojich kopačkách. Súper síce skóroval z pokutového kopu, ale okrem toho nám nespôsobil žiadne problémy,“ vyjadril sa tréner Benficy Jorge Jesús.

Chelsea otočila nepriaznivý stav

Chelsea

Tím FC Chelsea si pred odvetou priniesol z Bazileja dobrú východiskovú pozíciu, „The Blues“ na švajčiarskej pôde zvíťazili 2:1. Na domácom štadióne Stamford Bridge ich v nadstavení prvého polčasu zaskočil gólom Mohamed Salah, no úradujúci držiteľ trofeje pre víťaza Ligy majstrov nenechal po zmene strán nič na náhodu a tromi presnými zásahmi si poistil postup do finále EL. V 50. min sa presadil Fernando Torres, ktorý dorazil do bazilejskej bránky Lampardovu strelu.

O dve minúty neskôr skóroval Victor Moses a v 59. min pridal tretí presný zásah londýnskeho klubu David Luiz. Chelsea v EL ešte neokúsila trpkosť prehry na vlastnom štadióne. „V prvom polčase sme mali dve čisté šance, ktoré sme nevyužili. Inkasovali sme v závere úvodného dejstva a hráči si zaslúžia uznanie za otočenie nepriaznivého vývoja. Dali sme tri góly, mali sme prevahu, útočili sme a kontrolovali sme hru až do konca zápasu,“ povedal kouč Chelsea Rafael Benítez.

Bazilej znova neuspel v EL na ihrisku súpera a napokon sa nestal prvým švajčiarskym klubom, ktorý postúpil či neskôr zvíťazil vo finále niektorej z európskych pohárových súťaží. „Hrali sme dobre v prvom polčase a podľa mňa sme Chelsea spôsobili mnoho problémov. Stále sme verili. Po zmene strán to išlo príliš rýchlo a schytali sme studenú sprchu. Musím však pochváliť svojich zverencov za výkon. Vedeli sme, že skórovať proti Chelsea a neinkasovať bude ťažká úloha,“ dodal tréner FC Bazilej Murat Yakin.

Súhrn výsledkov štvrtkových odvetných semifinálových stretnutí Európskej ligy UEFA:

FC Chelsea (Angl.) – FC Bazilej (Švaj.) 3:1 (0:1)

– prvý zápas: 2:1, FC Chelsea postúpila do finále

Góly: 50. F. Torres, 52. Victor Moses, 59. David Luiz – 45.+ Salah, ŽK: 56. Azpilicueta – 67. Schär, 69. Steinhöfer, 88. Serey Die, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Chelsea: P. Čech – Azpilicueta, Ivanovič, G. Cahill, Bertrand – David Luiz (82. Aké), Lampard – Ramires (66. Oscar), Hazard (75. Mata), Victor Moses – F. Torres

Bazilej: Sommer – Steinhöfer, Schär, Sauro, Voser – Elneny, F. Frei (75. Marcelo Díaz), Serey Die – Salah, Streller (62. Zoua), Stocker (62. D. Degen)

Benfica Lisabon (Portug.) – Fenerbahce Istanbul (Tur.) 3:1 (2:1)

– prvý zápas: 0:1, Benfica Lisabon postúpila do finále

Góly: 35. a 66. Ó. Cardozo, 9. Gaitán – 23. Kuyt (z pok. kopu), ŽK: 29. Maxi Pereira, 33. E. Peréz – 31. Cristian Baroni, 85. Caner Erkin, rozhodoval: Lannoy (Fr.)

Benfica: Artur – Maxi Pereira, Luisao, Garay, André Almeida – E. Peréz, N. Matič, Gaitán (90.+ Roderick) – Lima, Ó. Cardozo (87. Urreta), Eduardo Salvio

Fenerbahce: Demirel – Gönül (61. Bekir Irtegun), Yobo (75. Stoch), E. Korkmaz, Ziegler – Selcuk Sahin (45. Mehmet Topuz), Caner Erkin – Kuyt, Cristian Baroni, Salih Ucan – Moussa Sow