Chemici sa boja zhoršovania podnikateľského prostredia

Laboratórium
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR sa bojí zhoršovania podnikateľského prostredia na Slovensku. Podľa chemikov podnikanie na Slovensku sa zhorší, ak vládny kabinet schváli ďalšie zvýšenie daní alebo zavedie sociálne odvody z dividend a podielov na zisku. “Spolu s už zavedenými odvodmi na zdravotné poistenie ide o ďalšie neprimerané dodatočné zdanenie podnikania. Zväz preto vyzýva vládu, aby splnila vyhlásenie svojej premiérky Ivety Radičovej, že chce navrhnúť štátny rozpočet tak, aby zvládla zníženie deficitu len na strane výdavkov,“ uviedol prezident chemického zväzu Roman Karlubík.

V odvetví chémie a farmácie by protipodnikateľské opatrenia podľa zväzu postihli stovky podnikateľov. V odvetví v súčasnosti podniká celkom 1 596 firiem, z toho 97 % tvoria malé a stredné podniky. “Je na zváženie, či zvažované sumy niekoľko desiatok miliónov eur, stoja za zhoršenie podnikateľských podmienok na Slovensku. Je takmer isté, že by v takom prípade zanikli ďalšie podniky a je otázne, či náklady na správu a výber týchto odvodov pre štát nebudú v strednodobom a dlhodobom horizonte vyššie ako samotné výbery týchto odvodov,“ dodal Karlubík.

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky vznikol, ako dobrovoľné združenie podnikateľských subjektov v odvetví slovenskej chémie a farmácie v roku 1991. V súčasnosti reprezentuje 53 členských subjektov, v ktorých pracuje viac ako 12 tisíc pracovníkov. Svoju činnosť a aktivity zameriava okrem iného aj na hájenie obchodných a podnikateľských záujmov chemického a farmaceutického priemyslu v dialógu s parlamentom a vládou, s odborovými centrálami, záujmovými skupinami, národnými a medzinárodnými vládnymi a nevládnymi organizáciami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Karlubík