Chemické zbrane v Sýrii pochádzajú aj z Československa

Sýria, rakety
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 10. septembra (WEBNOVINY) – Zásoby chemických zbraní, ktoré si za uplynulé desaťročia vytvorilo sýrske vedenie, sú jedny z najväčších na svete, o čo sa okrem bývalého Sovietskeho zväzu a Iránu zaslúžili aj dodávatelia z Československa či dokonca Spojených štátov.

Vo svojom článku to uvádza denník The New York Times (NYT), ktorý sa odvoláva na uniknutú korešpondenciu amerických diplomatov a odtajnené záznamy spravodajských služieb.

Dokumenty podľa neho ukazujú, že režimy sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada i jeho otca Háfiza využívali špeciálne vytvorené spoločnosti na dovoz chemikálií s „mnohými legitímnymi spôsobmi využitia“, pričom „ťažili z chaosu po rozpade Sovietskeho zväzu“.

Darilo sa im to napriek tomu, že už v 80. rokoch vznikla skupina krajín snažiacich sa chemickému zbrojeniu v Sýrii zabrániť, uvádza NYT.

Obrazom: Masaker v Sýrii, jedovatý plyn zabíjal aj deti

(* zábery nevhodné pre citlivé povahy)

Denník okrem iných podrobností poukazuje na odtajnený posudok spravodajstva USA z roku 1991, podľa ktorého „rovnako Československo, ako aj Sovietsky zväz poskytovali (Damasku) chemické činidlá, nosné systémy a výcvik“.

Správa z éry prezidenta Georgea Busha staršieho tiež vyjadruje predpoklad, že Sýria vlastní 500-kilogramové bomby obsahujúce nervový plyn sarín. Ten bol údajne použitý aj pri útoku na predmestiach Damasku z 21. augusta, kde podľa Washingtonu al-Asadove sily zabili vyše 1400 ľudí vrátane stoviek detí.

Rusko v pondelok vyzvalo Sýriu, aby umiestnila svoje chemické zbrane pod medzinárodný dohľad v záujme odvolania vojenskej intervencie presadzovanej USA ako reakciu na chemický útok z 21. augusta. Myšlienku privítal rovnako al-Asadov režim, ako aj americký prezident Barack Obama, ktorý však podľa vlastných slov neverí v reálnosť takéhoto scenára.

Francúzska vláda v utorok oznámila, že Bezpečnostnej rade OSN predloží návrh rezolúcie požadujúcej od Sýrie zabezpečenie tamojšieho chemického arzenálu voči použitiu, ak nechce čeliť zahraničnej intervencii.

Odporúčame aj:

Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň – dva, tvrdí odborník

Ministri krajín EÚ vyzvali na silnú odpoveď za útok v Sýrii

Putin s Obamom hovorili o Sýrii, CIA školí povstalcov

Rusko varuje, útok na Sýriu môže znamenať jadrovú katastrofu

Pápež František nechce nezmyselný masaker v Sýrii

Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu

Británia chce s útokom na Sýriu počkať, Rusko posiela lode

Sýria nie je bábkou Západu, prezident al-Asad varuje Ameriku

V Sýrii potvrdili útok chemickými zbraňami, pôvodcu nemajú

Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie

V Sýrii umierajú celé rodiny, armáda údajne útočila plynom

CNN zverejnila kruté zábery po chemickom útoku v Sýrii

John Kerry uviedol, ako by sa mohla Sýria vyhnúť útoku USA

Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama