Chemický a farmaceutický priemysel vlani poklesol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Roman Karlubík
Roman Karlubík Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Slovenský chemický a farmaceutický priemysel postihol v minulom roku prudký pokles domácich i zahraničných objednávok. V dôsledku toho členovia Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu zaznamenali medziročne pokles tržieb o 22,4 %, exportu o 25,9 %, pridanej hodnoty o 11,4 % a počtu zamestnancov o 7,2 %. Na valnom zhromaždení zväzu o tom informoval jeho prezident Roman Karlubík.

„V porovnaní s celým slovenským spracovateľským priemyslom bol však vlaňajší pokles chemického a farmaceutického priemyslu vo všetkých ukazovateľoch, s výnimkou vývozu, znateľne nižší. Napríklad v ukazovateli tržby v bežných cenách podiel tohto priemyslu stúpol zo 14,6 % na 15,1 % a v tržby v stálych cenách sa zvýšili dokonca z 15,4 % na 18,6 %,“ uviedol k výsledkom Karlubík. Zároveň však dodal, že niektoré podniky, ako Slovkord, a.s., Senica, Petrochema, a.s., Dubová, či Chemko, a.s., Strážske, ovplyvnila odbytová kríza fatálne.

Zväzu sa pritom podľa neho spolu s jeho partnermi podarilo v uplynulom roku výrazne ovplyvniť pripravovanú legislatívu Európskej únie i Slovenska. Taktiež zabezpečil dosiahnutie kompromisu pri vyjednávaní ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa s OZ Chémia. „Napriek rozdielnym počiatočným stanoviskám a nepriaznivému vplyvu krízy sa nakoniec podarilo dosiahnuť kompromis a dohoda bola podpísaná 23. decembra 2009, teda ešte pred začiatkom roka 2010, čo sa v mnohých iných odvetviach nepodarilo dosiahnuť,“ skonštatoval Karlubík.

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu má 55 členov. Na poslednom valnom zhromaždení prijali nových členov, a to FARBOL s.r.o. Bratislava, SOR-CHEM s.r.o. Bratislava a INTECH s.r.o. Bratislava. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia slovenského priemyslu. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po špeciálne výrobky a chemické vlákna.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Karlubík