Chemický priemysel ovplyvňuje nielen kríza

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Slovenské chemické a farmaceutické podniky v súčasnosti stále čelia dôsledkom celosvetovej finančnej, odbytovej a hospodárskej krízy, aj keď sa už ukazuje, že rok 2010 by mohol byť zlomový v pomalom návrate na rastovú úroveň. Konštatuje to prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Roman Karlubík, podľa ktorého okrem celosvetových makroekonomických vplyvov situáciu v odvetví najviac ovplyvňujú aj nové legislatívne iniciatívy Európskej únie (EÚ). Pokiaľ sa podľa jeho slov nepodarí podnikom včas implementovať požadované legislatívne zmeny, môže to pre viaceré z nich znamenať zánik. Karlubík to uviedol na štvrtkovej konferencii Deň Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu, ktorá je súčasťou Medzinárodného veľtrhu Industry Expo 2010.

Ťažiskovými témami nových legislatívnych iniciatív EÚ pre chemický a farmaceutický priemysel sú podľa Karlubíka REACH – registrácia, hodnotenie a autorizácia chemických látok, EU ETS – európsky systém obchodovania s emisiami, IPKZ – Integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania – novela Smernice o priemyselných emisiách ako aj návrh Smernice o biocídnych výrobkoch a novela Smernice o obmedzovaní nebezpečných látok v elektrovýrobkoch. Nová európska chemická legislatíva REACH začala platiť od 1. júla 2007, pričom jej jednotlivé ustanovenia sa postupne zavádzajú do praxe.

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR má 55 členov, pričom v odvetví celkovo podniká 225 firiem s počtom zamestnancov viac ako 20. V chemickom odvetví na Slovensku pracovalo k polovici minulého roka viac ako 36,5 tis. ľudí. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí v rámci spracovateľského priemyslu medzi strategické odvetvia v priemysle SR.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roman Karlubík