Reakcie politikov na vraždu novinára Kuciaka, Matovič vyzýva Gašpara a Kaliňáka k odstúpeniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Igor Matovič, Veronika Remišová
Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a poslankyňa Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 26. februára 16:16

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Na vraždu Jána Kuciaka reagujú aj politici. Investigatívneho reportéra portálu Aktuality.sk zavraždili v jeho dome vo Veľkej Mači. Úkladná vražda reportéra pravdepodobne súvisí s jeho investigatívnou činnosťou, informoval policajný prezident Tibor Gašpar.

Prezident Kiska hovorí o chladnokrvnej vražde

Chladnokrvná vražda mladých ľudí je otrasným činom, ktorý musí byť potrestaný. „Musíme čo najrýchlejšie nájsť tých, čo to urobili, a zaistiť bezpečnosť všetkých novinárov. Využitím všetkých prostriedkov, ktoré na to máme,“ uviedol v reakcii na vraždu investigatívneho novinára z Aktualít Jána Kuciaka a jeho priateľky prezident Andrej Kiska. Jeho stanovisko agentúre SITA poskytol hovorca Roman Krpelan.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Agentúru SITA o tom informuje hovorca predsedu NR SR Tomáš Kostelník. „Je nepredstaviteľné, že v dnešnej dobe sme svedkami takýchto skutkov. Verím, že polícia bude neodkladne konať a nedá šancu páchateľovi,“ povedal Danko, ktorý zdôraznil, že takéto praktiky sú v našej spoločnosti neprípustné.

Fico odmieta politické zneužívanie tragédie

Vražda dvoch mladých ľudí je ohavným činom za akýchkoľvek okolností a nesmie mať v našej spoločnosti miesto. Ak by sa ukázalo, že smrť investigatívneho reportéra súvisela s neho novinárskou prácou, išlo by o bezprecedentný útok na slobodu tlače a demokraciu na Slovensku. Uvádza sa to v stanovisku predsedu vlády SR Roberta Fica.

„Všetky slovenské vlády od roku 1998 rešpektovali úlohu médií v slovenskej spoločnosti a vnímali slobodu tlače ako nezastupiteľnú súčasť demokratického zriadenia. Svedčia o tom aj trvalé popredné miesta Slovenska v rešpektovanom rebríčku slobody tlače na svete, zostavovanom organizáciou Reportéri bez hraníc, kde sme napríklad vlani obsadili 17. priečku. Ani strana Smer počas svojej jednofarebnej vlády, napriek vecným výhradám ku kvalite žurnalistickej práce, neurobila žiadne opatrenia, ktoré by slobodu médií na Slovensku obmedzili,“ uvádza Fico v stanovisku, ktoré SITA poskytol tlačový a informačný odbor.

„Vraždu dvoch mladých ľudí, tak ako všetky podobné prípady, je potrebné čo najskôr vyšetriť, odhaliť jej páchateľov a potrestať ich. Vláda Slovenskej republiky bude v rámci svojich právomocí maximálne nápomocná, aby orgány činné v trestnom konaní i ďalšie bezpečnostné zložky mohli v tomto prípade čo najefektívnejšie konať. Odmietame však politické zneužívanie tejto tragédie, ktoré takmer okamžite spustila slovenská opozícia,“ dodáva sa v stanovisku.

Ondrejcsák vyjadruje solidaritu novinárskej obci

Predstavitelia strany Most-Híd ostro odsudzujú vraždu investigatívneho reportéra a vyzývajú orgány činné v trestnom konaní, aby sa prípadu, akému sme na Slovensku doteraz nečelili, venovali s maximálnym nasadením. Uvádza sa to v stanovisku Mosta, ktoré agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie.

„Ak by závery vyšetrovania vraždy potvrdili mediálne úvahy o spojitosti smrti mladého novinára s jeho investigatívnou činnosťou, bol by to útok proti slobode slova a prejavu, ktorú musí odsúdiť celá spoločnosť. Objasnenie prípadu v čo najkratšom čase a potrestanie páchateľov je preto v záujme celej spoločnosti, rovnako je dôležité nezneužívať túto tragickú udalosť na politický boj,“ píše sa ďalej v stanovisku Mostu-Híd. Strana zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým oboch obetí.

Podľa štátneho tajomníka na ministerstve obrany Róberta Ondrejcsáka (Most-Híd) vražda je vo všeobecnosti tragická, ale keď bol zavraždený novinár pre svoju prácu, je to útok na slobodu slova a základy demokracie. „Chcel by som vyjadriť solidaritu novinárskej obci a úprimnú sústrasť rodine. Chcem veriť, že sa táto tragická vražda čím skôr vyšetrí a páchatelia budú potrestaní. Pre pokoj spoločnosti, spravodlivosť a základné princípy demokracie,“ uviedol.

Štefunko spomína návrat do 90. rokov

Úprimnú sústrasť rodinám a kolegom z redakcie Aktualít vyjadrila aj strana SPOLU – občianska demokracia. „Sme zhrození a veríme, že tento trestný čin orgány v trestnom konaní čo najrýchlejšie objasnia a vinníkov stihne spravodlivý trest,“ uviedli v stanovisku.

Na vraždu reagovalo aj Progresívne Slovensko, ktoré rodine, pozostalým a kolegom takisto vyjadrilo úprimnú sústrasť. „Ak sa potvrdí, že Kuciakova smrť súvisí s jeho investigatívnou prácou na daňových podvodoch, je to návrat do praktík mafiánskeho štátu 90. rokov,“ uviedol líder Ivan Štefunko, podľa ktorého sa v tejto chvíli všetky demokratické strany musia postaviť na obranu novinárov a žiadať okamžité a dôsledné vyšetrenie Kuciakovej smrti.

Progresívne Slovensko žiada dôsledne vyšetriť aj to, ako polícia vyšetrovala trestné oznámenie za vyhrážky voči Kuciakovi a jeho rodine po sérií investigatívnych článkov zo septembra minulého roku. “Očakávame, že k prípadu bude zvolané mimoriadne zasadnutie Výboru pre obranu a bezpečnosť. Ak sa ukáže, že polícia ochranu Kuciaka zanedbala, je to obrovské zlyhanie a dôvod na odstúpenie,” povedal Štefunko.

Znepokojenie nad vraždou vyjadruje aj Kollár

„Už len to, že vôbec mohlo vzniknúť podozrenie, že vražda novinára súvisí s jeho prácou, je zlé,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v stanovisku k vražde reportéra Aktuality.sk Jána Kuciaka.

“V prvom rade vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinám obidvoch obetí. Neviem nájsť slová, ktorými sa dá dostatočne odsúdiť tento čin,“ uviedla ďalej v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla.

Vyšetrovaniu je podľa ministerky spravodlivosti „potrebné venovať mimoriadnu pozornosť. Ak by závery vyšetrovania naozaj potvrdili spojitosť smrti mladého novinára s jeho investigatívnou činnosťou, bol by to bezprecedentný útok proti slobode slova a prejavu, ktorý musí odsúdiť celá spoločnosť”.

Ľútosť a znepokojenie vyjadril aj poslanec Národnej rady SR a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie hnutia Sme rodina, vyjadruje pozostalým zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho družky hlbokú sústrasť.

Hnutie podľa jeho slov zároveň vyjadruje ľútosť a znepokojenie nad tým, čo sa stalo a o čom informoval policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej besede, že ide o úkladnú vraždu a že najpravdepodobnejším motívom je novinárska investigatívna činnosť zavraždeného. „Dúfame, že táto spoločnosť sa neposúva do stavu, keď budú novinári bežne vystavovaní takýmto postupom,“ dodal Kollár.

SaS chce na výbore Kaliňáka aj Gašpara

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce na branno-bezpečnostnom výbore parlamentu vypočuť policajného prezidenta Tibora Gašpara a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na  brífingu to povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko, ktorý zároveň s podpredsedníčkou parlamentu Luciou Ďuriš Nicholsonovou vyjadrili úprimnú sústrasť rodinám oboch zavraždených.

„Vieme toho príliš málo, aby sme dokázali vynášať akékoľvek súdy,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová a zároveň sa pýtala, „čo urobila polícia s trestným oznámením novinára Kuciaka, ktoré podal hneď po tom, ako sa mu Kočner vyhrážal“.

Podľa podpredsedníčky NR SR sa mal minister vnútra postarať o to, aby sa investigatívny novinár cítil na Slovensku bezpečne. „Ako v tejto atmosfére majú novinári pracovať?“ pýtala sa. NAKA je podľa nej „pohrobkom trestných oznámení, ktoré sa týkajú ich ľudí“. „Akékoľvek pochybnosti v nás NAKA vzbudzuje, je dôležité, aby bola dvojnásobná úkladná vražda vyšetrená, v opačnom prípade pôjde o totálny rozklad polície a právneho štátu,“ dodala podpredsedníčka parlamentu.

Ak je podľa Galka pravda, že 44 dní bolo oznámenie novinára pohadzované v rámci policajných oddelení, pokladá to za fatálne zlyhanie polície. „Toto je dôvod na to, aby Tibor Gašpar a Robert Kaliňák skončili vo svojich funkciách. Očakávame od polície, že všetci budú pracovať na tomto prípade,“ podotkol.

Dodal, že branno-bezpečnostný výbor zasadá 6. marca a navrhuje do programu zaradiť bod, podľa ktorého by na rokovanie mal prísť Gašpar a Kaliňák, aby vysvetlili okolnosti tohto činu a konania polície v tomto prípade. „Prečo dnes policajný prezident hovorí, že je možné novinárov vyzbrojiť záchrannými tlačítkami, monitorovať ich príbytky, prečo to nebolo možné v prípade novinára Kuciaka?“ pýtal sa Galko.

Matovič neverí v nezávislé vyšetrovanie

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič vyzýva ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby okamžite opustili svoje funkcie a aby tak dovolili polícii byť konečne nezávislou.

Povedal to na pondelňajšej tlačovej besede a zároveň za OĽaNO vyjadril úprimnú sústrasť rodinám „mafiánsky popraveným“ reportérovi Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke Martine Kušnírovej. „Neveríme v to, že dokážu zabezpečiť nezávislé vyšetrovanie prípadu,“ vyhlásil Matovič a pomenoval „najzákladnejší problém, a to, že polícia a prokuratúra na Slovensku nie sú nezávislé“.

Matovič poukázal, že mladý investigatívny novinár písal napríklad o Ladislavovi Bašternákovi, Miroslavovi Výbohovi, Robertovi Ficovi, Robertovi Kaliňákovi, Miroslavovi Lajčákovi, Petrovi Plavčanovi, Richardovi Rašim, Jánovi Počiatkovi aj o Tiborovi Gašparovi. „Potom kopa článkov za dva roky bola o Kočnerovi. Toto sú ľudia, ktorým tvorba Jána Kuciaka veľmi ležala v žalúdku,“ povedal Matovič.

„Ľudia na Slovensku najmenej z celej EÚ dôverujú polícií, a preto tu dnes stojíme. To, čo sa stalo, je dôsledkom atmosféry, ktorú tu vytváral Robert Kaliňák a Robert Fico za asistencie policajného prezidenta Tibora Gašpara,“ povedal Matovič s tým, že oni traja urobili z novinárov „lovnú zver“. „Ani raz nepoďakovali novinárovi za pomoc pri odhalení krádeže, tunelovania,“ uviedol. Podľa neho sa Gašpar nehanbí dať vyšetrovať banality elitným policajtom z NAKA a trestné oznámenie, ktoré podal Kuciak, dal vyšetrovať rádovým policajtom.

Matovič pozval verejnosť, aby sa v stredu o 16:00 pridali a prišli na Námestie SNP v Bratislave, odkiaľ spoločne pôjdu v tichom proteste pred „hniezdo zlodejov, rozkrádačov, mafiánov, pred komplex Bonaparte“. „Bol by som rád, aby tam v tom čase bol Fico už len bývalý nájomník. Skúsme kuť železo, kým je horúce. Verím, že Kaliňák aj Fico budú musieť kapitulovať,“ podotkol. „Ak sa nedokážeme spojiť za dobrú vec, tak si lepšiu budúcnosť nezaslúžime,“ vyhlásil lider OĽaNO.

Poslanec Ján Budaj podotkol, že dnes sa celý svet pozerá, čo s týmto prípadom táto malá krajina pod Tatrami urobí. „Novinári sú špička ľadovca nespokojnej spoločnosti, ktorá kladie otázky,“ uviedol. OĽaNO tvrdí, že tak, ako mal Vladimír Mečiar svojho Roberta Remiáša, tak „Robert Fico naveky bude mať Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú“.

Zhrozený minister Maďarič

Z vraždy novinára a jeho priateľky je zhrozený aj minister kultúry Marek Maďarič. „Slobodné médiá a slobodných novinárov považujem za jeden zo základov demokratickej spoločnosti. Preto okrem vyšetrenia tejto vraždy spoločnosť potrebuje uistenie, že novinári nebudú pri svojej práci zastrašovaní a že okrem samotnej vraždy sa orgány činné v trestnom konaní budú osobitne venovať všetkým kauzám, o ktorých zavraždený novinár písal. Je to jediný spôsob, ako presvedčiť verejnosť, že žijeme v štáte, kde sú vážne podozrenia dôsledne vyšetrované a kde nie sú ohrození novinári, ktorí o týchto podozreniach píšu,“ uviedol Maďarič vo vyhlásení, ktoré SITA poskytol jeho hovorca Jozef Bednár. Pozostalým Jána Kuciaka aj jeho partnerky vyjadril minister úprimnú a hlbokú sústrasť.

Hlina vraždu nazval exemplárnou popravou

Exemplárnou popravou nazval v pondelok predseda Kresťanskodemokratického hnutia Alojz Hlina vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vyjadril presvedčenie, že vraždu spáchali profesionáli. „Zlodeji nestrieľajú na prvú. Dvakrát strelil, dvakrát zabil, nerobil to prvý raz. Z toho ide hrôza, sme svedkami niečoho obludného,“ vyhlásil pred novinármi.  KDH je podľa Hlinu pripravené pomôcť pri krokoch, ktoré budú viesť k tomu, aby „polícia bola políciou, spravodlivosť spravodlivosťou a právny štát právnym štátom,“ vyhlásil s tým, že teraz to tak na Slovensku nie je.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) na pôde EÚ navrhne, aby bol osobitný bod nadchádzajúceho plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli venovaný vražde slovenského novinára a jeho priateľky.

Podpredseda KDH Pavol Zajac si myslí, že na Slovensko sa vrátil mafiánsky štát, pričom zdôraznil, že KDH má politické skúsenosti s bojom proti mafii ešte z éry mečiarizmu a z čias vlády Mikuláša Dzurindu. „Po desiatich rokoch vlády Roberta Fica je evidentné, že mafiánsky štát tu opäť je. Mafiáni už síce nechodia vypaľovať podnikateľov, ale prešli na vratky DPH,“ vyhlásil.

SMK nechce návrat atmosféry mečiarizmu

Strana maďarskej komunity (SMK) je šokovaná správou, že zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu. SMK pripomína, že takýto prípad sa na Slovensku ešte nestal a je preto pochopiteľné, že verejnosť je hlboko zarazená a pobúrená.

„Ak smrť Jána Kuciaka naozaj súvisí s jeho prácou – podotýkam, že všetko tomu naznačuje, tak táto vražda je bezprecedentným útokom proti tlačovej slobode a demokracii,“ uvádza sa vo vyhlásení predsedu SMK Józsefa Menyhárta, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová.

SMK žiada o urýchlené vyšetrenie tohto prípadu. „Nemôžeme dovoliť, aby sa vrátila strachuplná atmosféra mečiarizmu, keď sa stalo veľa znepokojujúcich vecí, ale k vražde novinára nedošlo. Je však pravda, že politické kauzy neboli vyšetrené, a táto skutočnosť má ďalekosiahle dôsledky. Tieto prípady sa naťahujú do dnešných dní, ba rozkvitajú. Táto úkladná vražda je odkazom pre všetkých tých, ktorí bojujú proti organizovanému zločinu a korupcii, ktorí nechcú mať Slovensko pod mafiánskym vplyvom,“ dodáva sa vo vyhlásení predsedu SMK.

Menyhárt na záver zdôrazňuje, že „je záujmom nás všetkých, aby sa vyšetrovanie ukončilo úplným objasnením prípadu. Nielen z nášho hľadiska, ale aj preto, lebo teraz nás sleduje celý svet: celý svet chce vedieť, ako sa s týmto prípadom Slovensko vysporiada“ a vyjadruje sústrasť rodinám obetí.

 

 

 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alojz HlinaAndrej DankoAndrej KiskaBoris KollárIgor MatovičIvan ŠtefanecIvan ŠtefunkoJán BudajJán KuciakĽubomír GalkoLucia ŽitňanskáPavol ZajacRobert FicoRobert KaliňákTibor GašparVladimír Mečiar