Chlapčenstvo je filmom roka podľa londýnskej kritiky

Udeľovanie Critics’ Choice Movie Awards ovládol Birdman
Zľava Ethan Hawke, Richard Linklater, Ellar Coltrane and Patricia Arquette z filmu Chlapčenstvo pózujú na udeľovaní cien Critics' Choice Movie Awards, Hollywood, 15. januára 2015. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Americká dráma Chlapčenstvo ovládla 35. ročník odovzdávania cien Združenia londýnskych filmových kritikov a kritičiek (London Film Critics‘ Circle – LFCC), keď získala tri trofeje. Snímku o dospievaní, ktorú režisér a scenárista Richard Linklater nakrúcal dvanásť rokov, vyhlásili za film roka, Linklatera za režiséra roka a Patriciu Arquette ocenili v kategórii Herečka vo vedľajšej úlohe.

Video: Chlapčenstvo – Trailer

Vo viacerých kategóriach triumfoval aj Keaton

V ďalších hereckých kategóriách triumfovali Michael Keaton, ktorého vďaka hlavnej úlohe v čiernej komédii Birdman vyhlásili za herca roka, Julianne Moore, ktorej stvárnenie profesorky so začínajúcou Alzheimerovou chorobou v dráme Still Alice vynieslo ocenenie pre herečku roka, a J.K. Simmons, ktorý vďaka hudobnej dráme Whiplash zvíťazil v kategórii Herec vo vedľajšej úlohe.

Za britského herca a herečku roka vyhlásili Timothyho Spalla (Mr. Turner) a Rosamund Pike (Stratené dievča a What We Did on Our Holiday), pričom v kategórii Mladý britský umelec alebo umelkyňa roka bodoval Alex Lawther, ktorý stvárnil mladého Alana Turinga v snímke Kód Enigmy.

Najlepší dokumentárny film je Citizenfour

Cenu pre britský film roka získala v nedeľu v londýnskom hoteli May Fair sci-fi dráma Under the Skin, pričom ocenenie za technický výkon si od LFCC vyslúžil skladateľ a producent Mica Levi, ktorý pre snímku režiséra Jonathana Glazera vytvoril hudbu.

V kategórii cudzojazyčných filmov triumfoval ruský Leviatan a za najlepší dokumentárny film vyhlásili snímku Citizenfour režisérky Laury Poitras venovanú Edwardovi Snowdenovi, ktorý zverejnil informácie o tajnom sledovaní telefonickej a elektronickej komunikácie americkými bezpečnostnými službami. Cenu pre scenáristu roka získal Wes Anderson za Grandhotel Budapešť.

Cenu Dilys Powell za prínos filmovej tvorbe si z rúk priateľa a kolegu Stanleyho Tucciho prevzala Miranda Richardson.

Prehľad víťazov a víťaziek 35. ročníka cien Združenia londýnskych filmových kritikov a kritičiek (London Film Critics‘ Circle – LFCC):

Film roka: Chlapčenstvo

Britský film roka: Under the Skin

Cudzojazyčný film roka: Leviatan

Dokumentárny film roka: Citizenfour

Režisér roka: Richard Linklater – Chlapčenstvo

Scenárista roka: Wes Anderson – Grandhotel Budapešť

Herec roka: Michael Keaton – Birdman

Herečka roka: Julianne Moore – Still Alice

Herec vo vedľajšej úlohe: JK Simmons – Whiplash

Herečka vo vedľajšej úlohe: Patricia Arquette – Chlapčenstvo

Britský herec roka: Timothy Spall – Mr. Turner

Britská herečka roka: Rosamund Pike – Stratené dievča a What We Did on Our Holiday

Mladý britský umelec alebo umelkyňa roka: Alex Lawther – Kód Enigmy

Prielom britského filmára alebo filmárky: Yann Demange – ’71

Cena za technický výkon: Mica Levi (hudba) – Under the Skin

Cena Dilys Powell za prínos filmovej tvorbe: Miranda Richardson

Top 10 filmov roka 2014

1. Chlapčenstvo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Julianne MooreWes Anderson