Chlapec po zemetrasení v Nepále prežil pod sutinami päť dní

Nepál zasiahlo silné zemetrasenie, o život prišli desiatky ľudí
Záchranári z trosiek vytiahli chlapca, ktorý po zemetrasení v Nepále prežil zavalený päť dní. Foto: SITA/ AP

KÁTHMANDU 30. apríla (WEBNOVINY) – Záchranári v Nepále postihnutom ničivým zemetrasením vo štvrtok vyslobodili spod sutín jedného zo zničených domov v Káthmandu chlapca v tínedžerskom veku, ktorý prežil zavalený päť dní. Zachráneného pri vynášaní na nosidlách vítali jasajúce davy, zdal sa však byť zarazený a žmúrením sa chránil pred ostrým svetlom.

Obrazom: Nepál zasiahlo ničivé zemetrasenie

Polícia chlapca identifikovala ako 18-ročného Pembu Tamanga a uviedla, že dokázal prežiť vďaka „dobrej viere“. Na jeho vyslobodení pracoval celú noc nepálsky tím podporovaný pracovníkmi Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID). Jej vedúci Andrew Olvera ešte pred úspešným zavŕšením záchrany informoval, že chlapec po zrútení budovy zostal uväznený medzi dvoma podlažiami.

Sobotňajšie zemetrasenie si podľa OSN vyžiadalo vyše 5000 mŕtvych a 10 000 zranených, tento počet sa však pravdepodobne ešte zvýši. Mnohé najviac zasiahnuté obce sú v ťažko prístupných horských regiónoch, kam sa záchranári často ešte nedostali. Celkovo zemetrasenie postihlo asi osem miliónov ľudí. Zničených bolo vyše 70 000 domov, ďalších asi 530 000 bolo poškodených.

Až 2,8 milióna ľudí opustilo svoje domovy, väčšina z nich však pre obavy z ďalších otrasov. Dočasné príbytky potrebuje asi 500 000 ľudí. OSN požiadala medzinárodné spoločenstvo o poskytnutie okamžitej pomoci pre zemetrasením zdevastovaný Nepál v sume 415 miliónov dolárov (377 miliónov eur).

Mnohí obyvatelia Káthmandu v posledných dňoch prespávali v stanoch na otvorených priestranstvách, keďže ich domy sú poškodené a majú obavy zo silných následných otrasov. Tábor v centre hlavého mesta sa však sčasti vyprázdnil po tom, ako počas noci v oblasti začalo pršať. Nepálska vláda tiež umožnila obyvateľom pochádzajúcim z vidieka odcestovať autobusmi prepravujúcimi cestujúcich zdarma.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom