Chlapi majú nabrúsené kosy, v Šariši sa bude plieskať bičom

Kosa
Foto: SITA/archív Relations Consulting

VEĽKÝ ŠARIŠ/RENČIŠOV 7. júna (WEBNOVINY) – Približne 80 koscov očakávajú organizátori tradičného podujatia Šariské kosače, ktoré sa uskutoční v sobotu 8. júna v rekreačnom stredisku Renčišov – Buče v okrese Sabinov.

Tentoraz sa dohodli organizátori 8. ročníka podujatia s tímom organizátorov Bachureňskej kosy, že spoja sily a urobia jedno spoločné podujatie.

Nadšenci z Veľkého Šariša sa preto presunú o niečo ďalej od rodného chotára. Dôvodom je tiež stavebný ruch na Šarišskom hrade, kde v minulosti organizovali súťaž v kosení.

Vytvorila sa nová kategória

Keďže do mesta pod Šarišským hradom majú namierené na tradičné stretnutie práve tento víkend zástupcovia z partnerských miest z Poľska, Ukrajiny a Maďarska, rozhodli sa, že prídu aj s kosami a budú súperiť s koscami zo Slovenska. Organizátori pre nich vytvorili samostatnú kategóriu.

Ostatní súťažiaci budú rozdelení do kategórií: ženy – bez určenia veku, chlapci do 18 rokov, muži do 60 rokov, muži nad 60 rokov a seniori nad 70 rokov. Chlapi budú kosiť kus lúky s rozlohou 50 metrov štvorcových, ostatní o polovicu menej (mládež, ženy a seniori ). Hodnotí sa rýchlosť a kvalita kosenia.

Organizátor z Renčišova Ľuboš Petra doplnil, že súťaž nie je len o kosení, ale chcú prezentovať aj dedičstvo svojich predkov a pomôcť pri šetrnej a ekologickej ochrane rastlín. Bez hluku kosačiek, pri speve a v ľudových krojoch pokosia lúky v čistom prostredí Bachureňskej hory.

Kosenie bez hluku

Pre účastníkov pripravili aj trojboj, v ktorom kosci budú musieť zložiť kosu, nabrúsiť ju a potom pokosiť určený kus kopca.

Ako informoval jeden z organizátorov Dušan Lukáč, ktorý je aktívny aj v Občianskom združení Klub ľudových tradícií Veľkého Šariša, ich snahou je prilákať na podujatie nielen členov Slovenského koseckého spolku, ale aj verejnosť. Pre návštevníkov pripravili sprievodné akcie.

V priebehu dňa sa tu vystriedajú folklórne súbory Šariske gavalier z Veľkého Šariša či Kapušanske richtaroše z Kapušian.

Diváci sa môžu tešiť na fujarovú šou, zvonkohru, plieskanie bičom. Návštevníci budú môcť ochutnať výrobky z ovčieho mlieka. Pripravená je tiež prehliadka koní a psov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom