Chmelár: Odozva na Slovensku nás najviac teší

Igor Nemeček a František Chmelár
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

VANCOUVER 22. februára (WEBNOVINY) – Slovenské bilancovanie prvej polovice zimných olympijských hier malo v pondelok vo Vancouveri v Slovenskom reprezentačnom dome radostný, až takmer slávnostný ráz. Biatlonový medailový komplet nútil prítomných okrem tradičných bilančných fráz najčastejšie používať čarovné slovíčko – ďakujeme.

„Pred hrami sme boli skromní, chceli sme vyrovnať Turín a získať jednu medailu. Teraz máme tri, z každého kovu po jednej a to sme sa len prehupli do druhej časti. Veď ešte sa neskončili ani biatlonové súťaže a radosť nám robia aj hokejisti,“ rád skonštatoval šéf vancouverskej slovenskej olympijskej misie Igor Nemeček.

„Táto olympiáda je vynikajúca, snehu je dosť, v meste vládne proolympijská a v našom tíme zasa radostná atmosféra. Zo všetkého najviac nás však teší odozva u nás doma. Načo by nám boli medaily, ak by to medzi ľuďmi a najmä mládežou vôbec nerezonovalo. Práve toto je najdôležitejšie, aby sa takýmto spôsobom spropagoval šport na školách, aby to mladých ľudí chytilo a my máme informácie z domu, že sa tak deje,“ vyslovil sa šéf Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár.

„Všetci nám ďakujú a my ďakujeme všetkým. Vznikla akási eufória, na ktorú sme dlho čakali. Podarilo sa nám prebudiť slovenský národ a zažať v ňom opäť ten pocit hrdosti na našich športovcov,“ použil vzletné slová šťastný biatlonový tréner Juraj Sanitra.

Na stretnutí so slovenskými medailistami Anastasiou Kuzminovou a Pavlom Hurajtom sa spomenula aj večná téma odmeňovania úspešných športovcov. Existujú teda reálne peniaze, ktoré sú určené na odmeny pre slovenských olympionikov? „V banke určite áno, a ja verím, že v určenom čase sa objavia aj na účtoch našich úspešných športovcov,“ podotkol František Chmelár.

Generálny sekretár SOV Jozef Liba ho doplnil: „Na konci marca alebo začiatkom apríla, keď už bude po sezóne v zimných športoch, máme v pláne stretnúť sa so športovcami a ich realizačnými tímami a tam sa dohodneme na vyplatení prémií. Ako sa hovorí, peniaze sú vždy problém, ale v našom prípade by nemali byť.“

A na čo použijú naši medailisti peniaze zarobené vo Whistler Olympic Parku? Podľa doterajších výpočtov Kuzminová a Hurajt obrali Slovenský olympijský výbor dovedna už o 125 000 eur. Kuzminová má istých dovedna 84 000, Hurajt zasa 41 000 eur. „Zatiaľ pokračujem v kariére a nad takýmito vecami neuvažujem. Po jej skončení by som si však chcel v rodnej Štrbe postaviť nejakú reštauráciu na spôsob drevenej koliby,“ uviedol Hurajt a Kuzminová ho doplnila: „Prvé, čo mi príde na um v súvislosti s peniazmi, je platenie daní… Zatiaľ neviem, čo bude ďalej.“

SITA – od vyslaného redaktora Daniela Šargu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováFrantišek ChmelárIgor NemečekPavol Hurajt