CHMELÁR: V zimných športoch zaostávame

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
František Chmelár Foto: SITA/Michal Burza

Na výjazdovom zasadnutí Slovenského olympijského výboru v Starom Smokovci bola jednou časťou aj diskusia s pracovným názvom Ako ďalej v zimných športoch. Takže: Quo vadis, slovenský zimný šport?

Áno, bola to najzaujímavejšia časť nášho zasadnutia vo Vysokých Tatrách. Rozprúdila sa plodná diskusia, v ktorej sa plne potvrdilo, že naozaj v zimných športoch zaostávame v kvantite aj v kvalite. Vieme sa postarať o tú najužšiu špičku, ale chýba nám taká náhrada, druhý sled pretekárov. V juniorských kategóriách je stále menej a menej bežcov na lyžiach, biatlonistov, máme jediného skokana na lyžiach, severská kombinácia takmer neexistuje, svoje starosti majú sánkari, krasokorčuliari, šortrekári. Problémy sú pomerne veľké. Preto považujem diskusiu na takomto fóre za veľmi užitočnú.

Čo s tým? Ak sa o problémoch vie, určite nebudete na Slovenskom olympijskom výbore čakať so založenými rukami.

Urobili sme z tejto diskusie dva dôležité závery. Novovytvorený štáb Soči 2014, ktorý začal zatiaľ len neoficiálne pracovať na prípravách slovenskej účasti na najbližšej zimnej olympiáde o štyri roky, bude mať za úlohu riešiť akútne problémy zaradenia a zabezpečenia predovšetkým mladších športovcov, ktorí by eventuálne mohli pomýšľať na aktívnu účasť na olympijských súťažiach v Soči. Ide o niekoľko zjazdárov, ale aj sánkarov či biatlonistov, ktorí sa nevošli vzhľadom na náročné kritériá do TOP-tímu alebo juniorského olympijského tímu. Znamená to, že nemajú prakticky žiadnu podporu zo strany SOV a dokonca viacerí nie sú ani v strediskách vrcholového športu. Verím, že aspoň u niektorých sa to podarí. Druhý okruh problémov si vyžaduje dlhodobejšie riešenie. Pod garanciou viceprezidenta SOV Igora Nemečka pripravia odborníci stratégiu rozvoja zimných športov na Slovensku. Chceme takýto materiál predložiť aj vláde, ktorá vzíde z júnových volieb.

V čom vy osobne vidíte príčiny zaostávania?

Veľmi vážnym mementom je predovšetkým materiálno-technické zabezpečenie. Od toho sa to celé odvíja. Na Slovensku nemáme prakticky žiadne skokanské mostíky pre mládež, nemáme oficiálne žiadnu bežeckú trať, prestavba biatlonového areálu v Osrblí je nedokončená a zdá sa, že bude treba hľadať aj nové miesto pre ďalšie takéto zariadenie. Máme kriticky málo zimných štadiónov. Krasokorčuliari bez samostatnej plochy iba pre seba, ťažko budú držať krok so svetom. Je jasné, že sa pri tom nemôžeme spoliehať iba na štátne dotácie. Prvoradou úlohou však bude pripraviť programy a projekty v spolupráci s jednotlivými športovými zväzmi, ako opätovne pritiahnuť mládež k zimným športom.

Slávnostný večer E Onu k ZOH
Foto: SITA/Michal Burza

Vráťme sa ešte k štábu Soči 2014. Ako vyzerá jeho zloženie?

Štáb sa bude postupne tvoriť. Požiadali sme jednotlivé športové zväzy, aby menovali zodpovedných delegátov za svoje športy do tohto štábu. Samozrejme, chceme takých, ktorí tam budú stabilne chodiť, budú aktívni, aby tá výmena a prenos informácií, koordinácia smerom k zväzom bola čo najrýchlejšia a najefektívnejšia. Slovenský olympijský výbor poveril šéfovaním štábu predsedníčku Slovenskej lyžiarskej asociácie a členku výkonného výboru SOVJanku Gantnerovú. Keďže zimná olympiáda bude až v roku 2014 a to presahuje rámec funkčného obdobia, Janka Gantnerová to bude robiť do volieb novej exekutívy SOV. Tie budú po letnej olympiáde v Londýne buď ešte koncom roka 2012, alebo hneď na začiatku roka 2013. Potom sa uvidí.

Ako to vyzerá s TOP-tímom zimných športovcov?

Kritériá pre zaradenie doňho splnili iba štyria jednotlivci – biatlonisti Anastasia Kuzminová a Pavol Hurajt, zjazdárka Veronika Zuzulová, bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, ďalej dvojica sánkarov Ján Harniš – Branislav Regec, štafeta bežcov na lyžiach a dva hokejové kolektívy – mužský aj ženský.

To veru nie je veľa…

To je vážny výkričník! S tým naozaj treba niečo robiť. Veď tam nemáme žiadneho bežca na lyžiach, s privretými očami sme tam zaradili iba mužskú štafetu. Aj oni však majú problémy. Majú jasných troch členov, budú musieť intenzívne hľadať štvrtého. Ideálne by bolo, keby ich bolo aspoň päť, aby bola štafeta kedykoľvek funkčná a mohla počas celého olympijského cyklu skúšať svoju silu vo svetovej konkurencii.

Veľmi vážnym mementom je predovšetkým materiálno-technické zabezpečenie. Od toho sa to celé odvíja. Na Slovensku nemáme prakticky žiadne skokanské mostíky pre mládež, nemáme oficiálne žiadnu bežeckú trať, prestavba biatlonového areálu v Osrblí je nedokončená a zdá sa, že bude treba hľadať aj nové miesto pre ďalšie takéto zariadenie. Máme kriticky málo zimných štadiónov. Krasokorčuliari bez samostatnej plochy iba pre seba, ťažko budú držať krok so svetom.František Chmelár

Nechcem maľovať čerta na stenu, ale vyzerá to tak, že sa pomaly zmráka už aj nad hokejovou reprezentáciou.

Ja by som to až tak čierne nevidel. Je jasné, že treba dať šancu mladým. Na olympiádu to, samozrejme, bude iné. Ja verím, že Medzinárodná hokejová federácia a vedenie NHL sa dokážu dohodnúť na prerušení súťaže a uvoľnení hráčov pre zimné hry. My by sme potom mohli naozaj postaviť tím z tých našich najlepších hráčov.

Zhováral sa Zdeno Suchý

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena ProcházkováAnastasia KuzminováBranislav RegecFrantišek ChmelárJán HarnišJanka GantnerováPavol HurajtVeronika ZuzulováZdeno Suchý
Firmy a inštitúcie SOŠV Slovenský olympijský a športový výbor