Chodec Tóth dosiahol na ME skvelý úspech, má striebro

Majstrovstvá Európy v atletike v Zürichu
Slovenský reprezentant Matej Tóth vybojoval striebornú medailu v chôdzi na 50 km na majstrovstvách Európy v atletike v Zürichu. Švajčiarsko, Zürich, 15. august 2014. Foto: SITA/Pavol Uhrin

ZÜRICH 15. augusta (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant Matej Tóth vybojoval striebornú medailu v chôdzi na 50 km na majstrovstvách Európy v atletike v Zürichu. Majstrom Európy sa v piatok popoludní stal Francúz Yohann Diniz, bronz bral Rus Ivan Noskov.

Tóth absolvoval náročnú a dažďom poznačenú súťaž v uliciach Zürichu vo výslednom čase 3:36:21 h, ktorý je jeho osobným a zároveň aj slovenským rekordom. Ten predchádzajúci mal hodnotu 3:39:46 a pochádzal z 26. marca 2011 z Dudiniec. Pre 31-ročného zverenca Mateja Spišiaka je striebro z Zürichu najväčším úspechom v kariére.

Životné preteky pre Tótha

Vedel som, že som dobre pripravený a mám šancu na ´osobák´, ale môj výsledný čas je niečo neskutočné. Toto boli moje životné preteky aj pre atmosféru pri trati. Ľudia so mnou behali, bola to eufória. Na 25. km som zaútočil a telo reagovalo výborne. Sledoval som si tep, bolo to všetko takticky rozídené na výborný výsledný čas,“ rád skonštatoval Tóth.

Obrazom: Majstrovstvá Európy v atletike v Zürichu

Skúsený 31-ročný pretekár VŠC Dukla Banská Bystrica bol až do 42. km v absolútnej pohode, ale záver označil za veľmi náročný. „Posledné kolo už bolo neskutočne tvrdé. Ešte že preteky nemali 51,5 km, lebo by som už začal stepovať. Bolo to dnes presne vypočítané na mňa,“ doplnil so smiechom.

Po siedmej priečke na OH 2012 v Londýne a piatom mieste na MS 2013 v Moskve sa na 50 km opäť výsledkovo zlepšil. Tentoraz sa zastavil na vrcholnom podujatí už tesne pod vrcholom. Čo bude ďalej? „Som v najlepšom veku a ešte stále mám kde stúpať. Na budúci rok prídu majstrovstvá sveta a o dva zasa olympijské hry. Odteraz už budem do každých pretekov vstupovať ako favorit na jednu z medailí. Uvedomujem si to,“ priznal rozradostený slovenský reprezentant.

Medzi medailistami boli pomerne veľké časové rozdiely. Pred Noskovom na 3. mieste mal Tóth v cieli náskok 1:20 min, za víťazným Dinizom zaostal o tri a trištvrte minúty.

Matej Tóth
Foto: SITA/Pavol Uhrin

Udržal rovnomerné tempo

Skvelý Tóth sa od začiatku pretekov držal medzi najlepšími. Po 10 km figuroval v skupinke na 4.- 6. mieste a neskôr sa ešte o čosi posunul vpred. Na medailovej pozícii bol prvý raz na 36. km, keď predstihol Rusa Noskova na treťom mieste. Vtedy zaostával za vedúcim duom Diniz – Ryžov o vyše jeden a pol minúty, ale nebol to neprekonateľný odstup. V závere pokračoval v rovnomernom tempe, zatiaľ čo Ryžov pred ním podľahol kríze a tesne pred métou 46. km sa Tóth dostal pred neho na striebornú pozíciu. Tú už v pohode udržal až do cieľa, zatiaľ čo vysileného Ryžova predstihol v závere ešte krajan Noskov a vzal mu bronz.

Striebro Tótha znamená, že slovenská atletika sa tretí raz za sebou vráti z kontinentálneho šampionátu so ziskom medaily. Pred štyrmi rokmi v Barcelone bol kladivár Libor Chafreitag zlatý a pred dvoma rokmi v Helsinkách rovnako kladivárka Martina Hrašnová vybojovala striebro.

Tridsaťjedenročný skúsený člen VŠC Dukla Banská Bystrica Tóth (nar. 10. 2. 1983) na európskom šampionáte vôbec prvý raz absolvoval „maratónsku“ chodeckú vzdialenosť 50 km. V rokoch 2006 a 2010 bol na 20 km dvakrát šiesty. Tóth je aj víťazom Svetového pohára na 50 km z roku 2010 z mexickej Chihuahuy a v Zürichu sa mu podarilo vylepšiť svoje maximum z tria vrcholných podujatí na 50 km. Na olympijských hrách v Londýne 2010 bol siedmy, vlani na majstrovstvách sveta v Moskve piaty a teraz na ME druhý.

V pretekoch na 50 km v Zürichu sa predstavili aj ďalší dvaja slovenskí reprezentanti. Dušan Majdán rovnako úspešne útočil na osobný rekord a výkonom 3:53:26 h (predtým 3:57:50) obsadil 19. miesto. Debutant na ME, 21-ročný Martin Tišťan, skončil na 24. priečke rovnako v novom „osobáku“ 4:06:11 (predtým 4:07:58). Päťdesiatku dokončilo 26 chodcov, ôsmi z rôznych dôvodov odstúpili. Medzi nimi aj favoriti Ír Robert Heffernan a Poliak Grzegorz Sudol.

Víťaz došiel s dvoma vlajkami

Zatiaľ čo strieborný Tóth absolvoval posledné stovky metrov pred cieľom so slovenskou vlajkou v rukách, zlatý Diniz tadiaľ prechádzal tri a trištvrteminúty pred ním dokonca s dvoma národnými vlajkami – francúzskou a portugalskou. V cieli to nový svetový rekordér pôvodom z francúzskeho Épernay vysvetlil takto: „V tomto roku mi zomrela babka a ona bola z Portugalska. Toto víťazstvo jej venujem a samozrejme, aj celej svojej rodine.“

Diniz má už 36 rokov a majstrom Európy sa stal po tretí raz. Predchádzajúce dva tituly získal v roku 2006 v Göteborgu a o štyri roky neskôr v Barcelone. Tento zürišský však ovenčil fantastickým svetovým rekordom, keď doterajší najlepší čas Rusa Denisa Nižegorodova spred šiestich rokov z Čeboksary vylepšil o 1:41 min. „Toto je najkrajší deň môjho života. Tretí európsky titul je ako sen. Po príchode do Zürichu som si veril, ale toto som nečakal. Veľmi mi pomohol ruský súper Ryžov, ktorý ma nútil ísť veľmi rýchlo už od začiatku. Potom síce podľahol tempu, čo mi je ľúto, ale pričinil sa o tento môj rekordný čas,“ vyznal sa zo svojich pocitov Diniz.

Výsledky – piatok:

MUŽI

Chôdza na 50 km – finále: 1. Yohann Diniz (Fr.) 3:32:33 h, 2. Matej Tóth (SR) 3:36:21, 3. Ivan Noskov (Rus.) 3:37:41, 4. Michail Ryžov (Rus.) 3:39:07, 5. Ivan Banzeruk 3:44:49, 6. Igor Glavan (obaja Ukr.) 3:45:08, 7. Marco De Luca (Tal.) 3:45:25, 8. Jésus Ángel García (Šp.) 3:45:41

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina HrašnováMatej Tóth